صعود ایران به فینال با شکست تایوان

تیم ملی بسکتبال ایران با شکست تایوان ضمن صعود به فینال جام ملت‌های آسیا حضور خود در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا را قطعی کرد.

به گزارش گروه ورزشی پرتال خبری اردبیل نیوز، مرحله نیمه نهایی بیست و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا امروز در مانیل فیلیپین آغاز شد که در نخستین بازی این مرحله تیم ملی کشورمان به مصاف تایوان رفت.

به نقل از فارس،ملی پوشان کشورمان که مدعی اصلی کسب عنوان قهرمانی محسوب می‌شوند، در این بازی موفق شدند حریف خود را ۷۹ بر ۶۰ از پیش رو برداشته و به عنوان نخستین تیم راهی فینال شوند و سهمیه جام جهانی را ۲۰۱۴ اسپانیا را کسب کنند.

این سومین حضور ایران در فینال جام ملت‌های آسیا محسوب می‌شود.

مهمد بچیروویچ، سرمربی تیم ملی ایران در این بازی ترکیب اصلی خود یعنی مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی را به میدان فرستاد.

*کوارتر اول: ۲۳ بر ۱۵ به سود تایوان

نخستین امتیاز در این کوارتر را بازیکنان ایران کسب کردند و پس از آن اصرار تایوانی‌ها در زیر حلقه دو امتیاز را برای آنها در پی داشت. در ادامه کار نیز پرتاب ناموفق آفاق توپ را در اختیار حریف قرار داد و باعث شد با دو امتیاز دیگر آنها پیش بیفتند و یک پرتاب سه امتیازی دیگر برای آنها با موفقیت وارد سبد شد.تایوانی‌ها در پرتاب‌های راه دور موفق بودند.

حامد حدادی که در زیر سبد بهترین بازیکن جام ملت‌ها است با یک کار ترکیبی با آفاق دو امتیاز را نصیب ایران کرد که پس از آن بچیروویچ درخواست وقت استراحت کرد که در صحبت‌های خود از عملکرد بازیکنان ناراضی بود.

کمتر از ۵ دقیقه مانده بود که خطا روی حدادی دو پرتاب را به وی داد که او یکی از آنها را وارد سبد کرد. تایوانی‌ها همچنان پرتاب‌های راه دو را آزمایش می‌کردند که برخلاف ما موفق تر بودند.

دو پرتاب سه امتیازی موفق دیگر از تایوانی‌ها حساب کار را ۱۹ بر ۱۲ به سود آنها کرد و پس از آن جمشیدی جای ساهاکیان وارد میدان شد. بازیکنان ما فرصت‌های گلزنی را در این کوارتر به راحتی از دست می‌دادند.

کمتر از ۵۰ ثانیه مانده بود که آفاق یکی از سه امتیازی ‌ها را پاسخ داد تا در پایان ۲۳ بر ۱۵ تایوانی‌ها برنده شوند.

*کوارتر دوم: ۲۷ بر ۱۲ به سود ایران

حمله ناموفق از سوی صمد نیکخواه بهرامی آغاز کوارتر برای کشورمان بود و پس از آن نیز توپ تاوانی‌ها وارد سبد نشد. اصغر کاردوست در این کوارتر جایگزین حدادی شده بود و محمد جمشیدی هم پس از پرتاب ناموفقی که داشت جای خود را به ساهاکیان داد. نوزدهمین امتیاز ایران با پرتاب زیبای کامرانی به دست آمد.

در ادامه کار یک توپ ربایی خوب از بازیکنان ما توپ را در اختیار آفاق قرار داد که در عین ناباوری او موقیعت مسلم گلزنی را از دست داد، اما پس از کامرانی توپ را وارد سبد کرد.

ملی پوشان کشورمان در این کوارتر بازی سرعتی را در دستور کار خود قرار داده بود و اجازه خودنمایی به حریف نمی‌داد و پرتاب‌های پنالتی کاردوست ایران را پیش انداخت.

دو امتیاز دیگر را صمد نیکخواه بهرامی کسب کرد و امتیازهای ایران را به ۲۷ رساند تا پس از آن سرمربی تایوان وقت استراحت بگیرد. این تیم در حالی که ۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه گذشته بود تاکنون امتیازی را در این کوارتر کسب نکرده بودند و با دو پنالیت سرانجام صاحب امتیاز شدند.

حرکت آفاق و دو امتیاز موفق او اختلاف را به ۱۰ و نتیجه را ۳۵ بر ۲۵ به سود ایران کرد. بچیروویچ از عملکرد داوری ناراضی بود و با اعتراض‌هایش داوران به وی خطای فنی و دو پرتاب به تایوان دادند.

بازیکنان ما یکی پس از دیگری امتیازها را کسب کردند و در پایان موفق شدند نیمه نخست را ۴۱ بر ۳۵ به پایان برسانند.

*کوارتر سوم: ۱۹ بر ۴ به سود ایران

بچیروویچ، سرمربی تیم ملی در این کوارتر هم با ترکیب اصلی وارد میدان شد و ۸ امتیاز نخست را آنها کسب کردند. ملی پوشان کشورمان با قدرت در زمین بازی می‌کردند و تایوانی‌ها نشان دادند که در کوارتر اول بر حسب اتفاق به برتری رسیدند.

تایوانی‌ها در حالی که ۸ دقیقه گذشته بود تنها ۴ امتیاز را کسب کردند. در ادامه کار نیز کاردوتس جای حدادی وارد میدان شد.

اختلاف امتیاز هر لحظه در حال افزایش به سود ایران بود و تایوانی‌ها در شوک بازی خوب ملی پوشان کشورمان بودند و دیگر از پرتاب‌های موفق کوارتر اول آنها خبری نبود. در ثانیه‌های پایانی بود که حامد آفاق با پرتاب دو امتیازی باعث شد در پایان کوارتر سوم حساب کار ۶۰ بر ۳۹ شود.

* کوارتر چهار: ۲۱ بر ۱۹ تایوان

امتیاز نخست در این کوارتر برای ایران کسب شد. کوئینسی دیویس بازیکن تبعه تایوانی‌ها که بهترین بازیکن این تیم در این میدان محسوب می‌شد دو امتیاز را کسب کرد و آنها را به امتیاز ۴۱ رساند.

کاردوست که از ابتدای کوارتر در زمین حضور داشت پس از ۲ دقیقه جای خود را به حدادی داد. حساب کار ۶۲ بر ۴۳ به سود ایران بود که وقت استراحت از سوی بچیروویچ اعلام شد تا نکات فنی به بازیکنان گوشزد شود.

در ادامه حدادی باز هم پرتاب های پنالتی خود ناموفق بود و دو پرتاب خود را از دست داد.

کامرانی که در این بازی مدیریت بسیار خوبی در زمین داشت دو امتیاز دیگر را در توپ ربایی وارد سبد تایوان کرد.

برتری همچنان از آن ایران بود و تماشاگران ایرانی مقیم فیلیپین هم همانند همیشه با تشویق‌های خوب روحیه خوبی را به ملی پوشان می‌دادند.

یک توپ ربایی موفق دیگر از کامرانی امتیازهای ایران را به امتیاز ۷۰ رساند و پس از آن صمد دو امتیاز دیگر را کسب کرد تا عملا تایوانی‌ها خود را بازنده میدان بدانند و به نوعی از کره خود در کوارتر اول پشیمان شوند.

محمد جمشیدی هم در این کوارتر وارد میدان شده بود و کاردوست هم به جای حدادی بازی می‌کرد. کاردوست موفق شد با پرتاب موفق جمع امتیازها را به ۷۷ برساند و در پایان نیز ۷۹ بر ۶۰ به برتری برسند و راهی فینال شوند.

تیم ملی کشورمان فردا در دیدار فینال به مصاف برنده کره‌جنوبی و فیلیپین خواهد رفت.

ایران در سال ۲۰۱۱ نیز نخستین حضور خود در جام جهانی ترکیه را تجربه کرده بود

این رقابت‌ها از ۱۰ مرداد آغاز شده و ۲۰ مردادماه به پایان خواهد رسید. سه تیم نخست جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا را کسب خواهند کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید