شگفتی‌های نامزدهای بفتا ۲۰۱۸

0
143

شگفتی‌های نامزدهای بفتا ۲۰۱۸
[ad_1]

ایندیپندنت: نامزدهای جوایز بفتا ۲۰۱۸ امروز معرفی شدند و مانند جوایز گلدن گلوب، غافلگیری‌های خاص خودش را به همراه داشت. از به کل نادیده گرفتن ویدئو پر سر و صدای «پست» ساخته جدید استیون اسپیلبرگ گرفته تا نامزدی هیو گرانت برای ویدئو کودک «پدینگتون ۲» و همین‌طور، دیده شدن «بلید رانر ۲۰۴۹» به کارگردانی دنی ویلنوو که موفق به کسب نامزدی در هشت رشته شد. فعلا، «شکل آب» به نویسندگی و کارگردانی گیرمو دل تورو با کسب ۱۲ نامزدی پیشتاز است و این در حالی است که نام ویدئو‌های محبوب منتقدان امریکایی از جمله «لیدی برد» و «برو بیرون» در لیست نادیده گرفته‌شدگان جوایز بفتا خودنمایی می‌کند. مهم‌ترین شگفتی‌های فهرست نامزدهای بفتا ۲۰۱۸ را در ادامه بخوانید.

شگفتی اول: «پُست» جدیدترین ساخته استیون اسپیلبرگ به کل نادیده گرفته شد

استیون اسپیلبرگ امسال با یک ویدئو مهیج سیاسی درباره اهمیت روزنامه‌نگاری و ژورنالیسم، با بازی مریل استریپ و تام هنکس در فصل جوایز حضور دارد و خب، طبیعی به نظر می‌رسد که کل جوایز سال را درو کند. با این حال، به رغم بازیگران تراز اول، همزمانی پیام ویدئو با شرایط سیاسی حاکم و حضور مطرح‌ترین کارگردان سینمای جهان، بفتا حتی این ویدئو را لایق نامزدی در یک رشته هم ندانست. به علاوه، نباید از یاد برد که یک‌شنبه شب گذشته، ساخته اسپیلبرگ به رغم نامزدی در شش رشته، هفتاد و پنجمین جوایز گلدن گلوب را دست خالی ترک کرد. به این ترتیب، هر روز که می‌گذرد شانس این ویدئو در رقابت اسکار پیش رو کم‌تر و کم‌تر می‌شود.

شگفتی دوم: در رشته بهترین کارگردان همه نامزدها مرد هستند

هنگامی که در مراسم یک‌شنبه شب گذشته، ناتالی پورتمن روی صحنه گلدن گلوب ظاهر شد گلایه‌اش را در رابطه با نادیده گرفتن ویدئوسازان زن در رشته کارگردانی مطرح کرد و حالا به فاصله کم‌تر از ۴۸ ساعت، آکادمی ویدئو و تلویزیون بریتانیا هم حضور کارگردانان زن را در این رشته به کل نادیده گرفت. پنج ویدئوساز مرد شامل دنی ویلنوو (بلید رانر ۲۰۴۹)، لوکا گوادانینو (مرا به نامت صدا بزن)، کریستوفر نولان (دانکرک)، گیرمو دل تورو (شکل آب) و مارتین مک دونا (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری) در رشته بهترین کارگردان نامزد اعلام شده‌اند. از میان ویدئوسازان زنی که انتظار می‌رفت موفق به کسب نامزدی در این رشته شوند می‌توان به گرتا گرویگ (لیدی برد)، پتی جنکینز (زن شگفت‌انگیز) و کاترین بیگلو (دیترویت) اشاره کرد.

شگفتی سوم: نامزدی هیو گرانت برای ایفای نقش در «پدینگتون ۲»

هرکس که قسمت دوم «پدینگتون» را دیده، می‌تواند به جذابیت فوق‌العاده این ویدئو شهادت بدهد. سالی هاوکینز، برندن گلیسون و جولی والترز همگی اجراهای درخشانی از خودشان به نمایش گذاشته‌اند. البته که در راس همه آنها، هیو گرانت در نقش ضد قهرمان ویدئو اجرایی درخشان از خود به نمایش گذاشته است. با این حال، از آن‌جایی که ویدئو‌های کودکان اغلب در جوایز اصلی نادیده گرفته می‌شوند، نامزدی گرانت در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جزو غافلگیری‌های مهم به شمار می‌رود. مهم‌تر از آن، ویدئو حتی در دو رشته دیگر از جمله بهترین ویدئونامه اقتباسی و بهترین ویدئو بریتانیایی نامزد دریافت جایزه شده است.

شگفتی چهارم: ویدئو‌های محبوب منتقدان امریکایی ناکام ماندند

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/GetOut20172.jpg

استقبال منتقدان از دو ویدئو مطرح امسال شامل «برو بیرون» و «لیدی برد» خیره‌کننده بود. هر دو ویدئو از آغاز فصل جوایز بارها و بارها از سوی حلقه‌های مختلف منتقدان مورد تحسین و تمجید قرار گرفتند. با این حال، هر دو ویدئو امریکایی‌محور نتوانستند آن‌طور که باید و شاید در جوایز بفتای امسال با اقبال روبه‌رو شوند. ویدئو ترسناک هجوآمیز «برو بیرون» نامزدی بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازیگر انگلیسی دنیل کالویا به همراه داشت و در رشته بهترین ویدئونامه اوریجینال هم موفق به کسب نامزدی شد. همزمان، درام کمدی گرویگ که یک‌شنبه شب گذشته جایزه گلدن گلوب بهترین ویدئو کمدی/ موزیکال سال را از آن خود کرد، تنها در سه رشته شامل بهترین بازیگر نقش اول زن (سرشا رونان)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (لوری متکاف) و بهترین ویدئونامه اوریجینال (غیر اقتباسی) برای گرویگ موفق به دریافت نامزدی شد.

شگفتی پنجم: فرمانروایی بی‌چون و چرای ویدئو‌های بریتانیایی

کم‌تر از ۴۸ ساعت پیش، اجرای گری اولدمن در «تاریک‌ترین ساعت» جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد، همزمان که ویدئو وینستون چرچیل دیگر رشته‌ها ناکام ماند. بفتا ظاهرا تصمیم گرفت این ناکامی را جبران و سلیقه انجمن مطبوعات خارجی هالیوود را به طریقی جبران کند، پس نامزدی در ۹ رشته را تقدیم این ویدئو کرد، تا بعد از «شکل آب» گیرمو دل تورو که ۱۲ نامزدی کسب کرده، در کنار «سه بیلبورد» پیشتاز نامزدهای امسال باشد. همزمان، «ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند» که در طول فصل جوایز به کل نادیده گرفته شده بود، موفق به کسب سه نامزدی شد. جیمی بل و آنت بنینگ هر دو بازیگر ویدئو در رشته تخصصی‌شان نامزد دریافت جایزه شدند. «لیدی مکبث» هم موفق به کسب دو نامزدی شد، همزمان که «کشور خود خدا» و «مرگ استالین» به عنوان دیگر ویدئو‌های بریتانیایی حاضر در فصل جوایز در رشته بهترین ویدئو بریتانیایی نامزد اعلام شدند.

شگفتی ششم: «سه بیلبورد» مدعی اصلی اسکار پیش روست

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/ThreeBillboardsOutsideEbbingMissouri20175.jpg

به دنبال کسب چهار جایزه گلدن گلوب، ویدئو «سه بیلبورد» مارتین مک‌دونا موفق به کسب ۹ نامزدی بفتا از جمله در رشته بهترین ویدئو و بهترین ویدئو بریتانیایی شد. همزمان، سه بازیگر ویدئو شامل فرانسیس مک‌دورماند، سم راکول و وودی هرلسون در رشته‌های بازیگری موفق به کسب نامزدی شدند. با توجه به اقبال گسترده و بردهای مهم در فصل جوایز، کمدی سیاه «سه بیلبورد» پیشاپیش مدعی اصلی جوایز اسکار امسال شمرده می‌شود. البته، با عرض معذرت از جناب اسپیلبرگ.

شگفتی هفتم: «بلید رانر ۲۰۴۹» بالاخره دیده شد

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/BladeRunner204920173.jpg

زمانی که دنباله «بلید رانر» در سینماها روی پرده رفت، منتقدان در مدح و ستایش جدیدترین ساخته دنی ویلنوو سخن‌ها گفتند. با این حال، این ویدئو علمی-تخیلی در ادامه فصل جوایز از جمله گلدن گلوب نادیده گرفته شد و حتی نتوانست موفق به دریافت نامزدی در یک رشته شود. اما در جوایز بفتای امسال، ویدئو ویلنوو موفق به کسب هشت نامزدی شده و در سه رشته از جمله بهترین کارگردان، ویدئوبرداری و طراحی صحنه با درام جنگی «دانکرک» ساخته کریستوفر نولان رقابت می‌کند.


منبع: آی‌سینما

دانلود ویدئو ایرانی
شگفتی‌های نامزدهای بفتا ۲۰۱۸

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید