شکایت النصر از پرسپولیس به کجا می رسد؟

بررسی موارد حقوقی شکایت النصر با هوشنگ نصیرزاده

هوشنگ نصیرزاده در گفت و گویی کوتاه به بررسی موارد حقوقی شکایت النصر پرداخت تا مشخص شود شکایت النصر از پرسپولیس به کجا می رسد؟

با بالا گرفتن بازار شایعات در فضای مجازی، حالا هواداران پرسپولیس مضطرب‌تر از همیشه، حتی نگران‌تر از پنالتی چهارم النصر در جریان بازی، به دنبال یافتن خبری موثق در خصوص عاقبت ماجرای شکایت النصر از پرسپولیس هستند.

شکایت النصر عربستان علیه پرسپولیس بعد از باخت در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ موضوع اول این روز‌های رسانه‌های ورزشی کشور تبدیل شده است. باشگاه سعودی مدعی است پرسپولیس چندین بازیکن جدیدش را به صورت غیرقانونی استفاده کرده، اما باشگاه ایرانی اعلام کرده تمام این بازیکنان به صورت قانونی ثبت شده است.

در این راستا ایمن الرفاعی، رئیس سابق کمیته انضباطی فدراسیون عربستان با حضور در شبکه تلویزیونی این کشور تمام فرض‌های احتمالی AFC در پرونده را بررسی کرد که از ۴ حکم احتمالی، ۳ مورد به نفع پرسپولیس است.

این مسئول سابق فدراسیون عربستان در این زمینه گفت: النصر دلیل قاطعی برای محکومیت تیم ایرانی ندارد و نمی‌توانم بگویم ۱۰۰ درصد حق با این تیم است. دو فرضیه در این پرونده روی میز وجود دارد. فرضیه اول این است که پرسپولیس حکم فیفا مبنی بر تحریم جذب بازیکن جدید را زیرپا گذاشته است. با این فرضیه، تیم ایرانی در بازی با النصر بازنده اعلام می‌شود و جریمه نقدی هم در نظر گرفته می‌شود. طبق قوانین پرسپولیس باید هزار دلار جریمه نقدی پرداخت کند و تمام بازیکنان جدید و متخلف نیز باید هر کدام هزار دلار پرداخت کنند.

وی افزود: در فرضیه دوم ۳ حالت وجود دارد. حالت اول این است که پرسپولیس قبل از بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتش بازیکنان جدید را جذب کرده و هیچ مشکلی برای ثبت نداشته است. در نتیجه، شکایت النصر رد می‌شود. احتمال دوم این است که پرسپولیس حکم محرومیت جذب بازیکن جدید از فیفا را دریافت کرده و برای تجدیدنظر به دادگاه عالی ورزش (CAS) شکایت کرده و در این صورت هم جذب بازیکنان جدیدش قانونی بوده است. حالت سوم نیز این است که فیفا شرایط پرسپولیس در ایام کرونا را استثنایی اطلاق کند و مشکلی در جذب بازیکنان جدید وجود نداشته باشد.

شکایت النصر از پرسپولیس

موضوع شکایت باشگاه النصر عربستان از پرسپولیس بعد از مسابقه نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا مطرح شده و حالا نگرانی هایی بابت هواداران سرخ‌پوش وجود دارد. کنفدراسیون فوتبال آسیا از پرسپولیس خواسته تا روز پنجشنبه مستندات خود را در این خصوص ارائه کند و باید دید حکم AFC در این باره چه خواهد بود.

مساله اصلی شکایت النصر عربستان این است که آنها اعتقاد دارند پرسپولیس در زمانی که پنجره نقل و انتقالاتی اش بسته بوده اقدام به ثبت قرارداد بازیکنان جدید خود کرده و از این نفرات در لیگ قهرمانان بهره برده است. این در حالی است که مسئولان پرسپولیس و وکیل برانکو ایوانکوویچ که با شکایت او پنجره پرسپولیس موقتا بسته شده بود، در این خصوص همه مسائل را رد می‌کنند. ظاهرا پرسپولیس در مدت زمان قانونی پول برانکو را پرداخت کرده و مدیران باشگاه مدعی‌اند این مساله مشکلی ایجاد نمی‌کند.

شکایت النصر از پرسپولیس به کجا می رسد؟

سرانجام شکایت النصر از پرسپولیس به کجا می رسد؟

به گزارش ملکانه ، هوشنگ نصیرزاده کارشناس حقوقی فوتبال ایران یکی از افرادی است که می‌تواند در این خصوص توضیح بدهد. او در گفت و گو با «شهروند آنلاین» درباره شکایت باشگاه النصر عربستان از پرسپولیس اینطور توضیح می‌دهد: « برانکو و وکیلش تعمدا زمانی را انتخاب کرده بودند که برای نقل و انتقالات پرسپولیس مشکل ایجاد کنند. هرچند وکیل این مربی در حال تکذیب تبعات ناشی از شکایت آنها به فیفا است اما آشکارا مشخص است که آنها در نامه نگاری به فیفا نقل و انتقالات تابستانی پرسپولیس را هدف گرفته‌اند.»

برخی تصور می‌کنند که پنجره نقل و انتقالاتی ۷۵ روزه به صورت یکپارچه دیده می‌شود، در صورتی که اگر پنجره باز باشد و شما قراردادی را ثبت کنید، موضوع پایان یافته تلقی می‌شود. پس استفاده پرسپولیس از بازیکنان جدید به هیچ عنوان غیرقانونی نبوده و نماینده ایران به طور قطع در فینال لیگ قهرمانان بازی می‌کند.

این کارشناس حقوقی فوتبال در ادامه می‌گوید:‌«وقتی فیفا طی نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام می‌کند پرسپولیس برای تامین نظر برانکو یکماه فرصت دارد، به معنای آن است که در این یکماه تمام رفتارهای پرسپولیس برای ثبت قرارداد بازیکنانش قانونی است. چون در دنیا نقل و انتقالات به صورت سیستمی و بارگذاری مدارک در رایانه انجام می‌شود و بستن پنجره نیز توسط فدراسیون‌ها می‌تواند این بارگذاری را متوقف کند.پس وقتی فیفا یکماه به پرسپولیس فرصت می‌دهد که بدهی خود با برانکو را تسویه کند، به مفهوم آن است که در این یکماه تمام رفتارهای پرسپولیس و ثبت قرارداد بازیکنانش قانونی بوده ودر این شرایط قضاوت کردن درباره این پرونده نیز راحت است. چون عدد وجود دارد و تاریخ مشخص می‌کند که تخلفی صورت گرفته یا خیر.»

نصیرزاده با بیان اینکه پرسپولیس تخلفی در این خصوص نکرده، تاکید می کند: «هرچند پنجره پرسپولیس در میانه نقل و انتقالات بسته شده، ولی تا قبل از آن هرآنچه به ثبت رسانده غیرقانونی نیست و اگر مسائل حاشیه‌ای دخالتی در حکم نداشته باشد، شکایت النصر به جایی نخواهد رسید. زیرا پرسپولیس در فرجه زمانی کاملا قانونی قرارداد بازیکنانش را به ثبت رسانده وآنها را به قطر برده است.»

او صحبت‌هایش را اینطور ادامه می‌دهد: «بعضی‌ها تصور می‌کنند که پنجره نقل و انتقالاتی ۷۵ روزه به صورت یکپارچه دیده می‌شود،در حالی که اگر پنجره باز باشد و شما قراردادی را ثبت کنید، موضوع پایان یافته تلقی می‌شود. پس استفاده پرسپولیس از بازیکنان جدید به هیچ عنوان غیرقانونی نیست و نماینده ایران به طور قطع در فینال لیگ قهرمانان بازی می‌کند.»

نصیرزاده حرف‌هایش را اینگونه به پایان برد:‌«بردهایی که تیم های ایرانی در مسابقات بین‌المللی به دست می‌آورند، ابلاغ توانمندی جوانان این سرزمین به آسیا است و همه ما باید در منافع این بردها شریک باشیم.»

سرانجام تاج و شکایت النصر از پرسپولیس به کجا می رسد؟

سعودی‌ها به دنبال برکناری نایب رییس ایرانی AFC به خاطر پرسپولیس

استوری مهدی تاج رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران و نایب رییس کنونی AFC خشم فوتبالدوستان سعودی را در پی داشته؛ آیا تاج برکنار می شود؟

مهدی تاج بعد از خبر شکایت النصر عربستان از پرسپولیس با یک استوری اینستاگرامی به هواداران سرخپوش اطمینان داد که درخواست النصر رد می شود اما این پیام با واکنش های تندی مواجه شده است.
مهدی تاج که به عنوان نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا این صحبت ها را مطرح کرد، ناگهان به نفر اول این ماجرا تبدیل شد و نقل قولش در شبکه های اجتماعی فارسی و عربی بازتاب بسیار زیادی را گرفت.

واکنش عربستانی ها به استوری تاج شدیداللحن بود و آن‌ها اعتقاد داشتند که او به عنوان مقام عالی رتبه AFC نباید در این موضوع نظر شخصی خود را مطرح می‌کرد اما استدلال مهدی تاج این است که اظهار نظر او به این دلیل انجام شده که شکایت النصری ها غیرقانونی بوده و پرسپولیس هیچ تخلفی را انجام نداده است.

باتوجه به این که مهدی تاج کرسی مهمی را در فدراسیون فوتبال در دست دارد، به عنوان نایب رییس حضورش برای ایرانی ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

با این حال پرسپولیس در سومین مورد حقوقی خود در لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ موقعیت بسیار عجیبی را تجربه می‌کند. پس از این که اخراج سیامک نعمتی از سوی ای اف سی مورد بخشش قرار گرفت، ناگهان خوشحالی همیشگی عیسی آل کثیر با حکم شش ماه محرومیت در فاصله سه ساعت تا بازی پرسپولیس – النصر همراه شد تا شوک عجیبی به تیم قهرمان ایران وارد شود؛ هرچند که حالا باشگاه پرسپولیس برای بخشش این حکم وارد عمل شده است. حالا سرخ ها پس از این دو مورد که هر یک جنجال های زیادی را به دنبال داشتند، در انتظار صدور حکم سومین کیس انضباطی خود در کنفدراسیون فوتبال آسیاست.

اگرچه منابع داخلی و بعضی از منابع موثق خارجی، به برتری پرسپولیس در این ماجرا تاکید می‌کنند اما هنوز خبری از مبادی رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص منتشر نشده و نگرانی هواداران سرخپوش این است که با ثبت یک شکست دیگر در پرونده های بین المللی، تیم یحیی گل‌محمدی فینال را از دست بدهد.

مسئله مهم این است که اهالی فوتبال در عربستان به شدت تغییر نتیجه در این بازی را دنبال می‌کنند و تمام تلاش خود را برای محکومیت پرسپولیس به کار بسته‌اند؛ البته اگر مبنا حکم فیفا درباره برانکو ایوانکوویچ باشد، به نظر نمی‌آید که پرسپولیس جریمه شود.

از طرف دیگر بسیاری از کاربران عربستانی خواهان برکناری مهدی تاج از سمت نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا شده اند؛ اگرچه این موضوع کمی بعید است اما احتمالا تبعاتی را برای دارنده کرسی بین المللی مهم فوتبال آسیا خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید