شروع خوب مجارستان در توسعه روابط با ایران


به گزارش خبرگزاری مهر، یحیی آل اسحاق در دیدار با مسئولان ارشد وزرارت امور خارجه مجارستان با اشاره به رابطه دیرینه و سابقه تاریخی دو کشور بر لزوم توجه جدی به شرایط تازه و فضای نوینی که در دو کشور ایران و مجارستان شکل گرفته تاکید کرد و شناخت بهتر از ظرفیت‌های اقتصادی – اجتماعی را لازمه توسعه روابط دو جانبه خواند.


وی افزود: ما چند ماه قبل هیاتی تجاری از طرف اتاق تهران به مجارستان اعزام کردیم که نتایج مثبتی در برداشت و امروز صنعتگران و بازرگانان ما آماده همکاری بیشتر با بخش خصوصی مجارستان هستند.


رئیس اتاق تهران با بیان این که اتاق تهران آماده پذیرش هیات‌های تجاری از کشور مجارستان است از معاون وزیر امور خارجه مجارستان خواست تا پیام او را به گوش فعالان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی این کشور برساند.


وی مهم‌ترین مساله‌ای که باید در توسعه روابط جدی گرفته شود را شناخت دو کشور و فعالان اقتصادی از ظرفیت‌ها و استعدادها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری و کار مشترک خواند که این کار جز با رفت‌و آمد فراوان و برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مشترک حاصل نمی‌شود.


رئیس اتاق تهران دومین مساله را روابط بین بانکی دو کشور خواند و ابراز امیدواری کرد با تعامل دو کشور این مساله تسهیل شده و سرعت نقل‌ و انتقال برای فعالان اقتصادی هر دو کشور افزایش یابد.


آل اسحاق همچنین مذاکرات درباره نیازهای دو کشور به کالاهای مشخص، میزان و نوع و استانداردهای موردنظر را از دیگر ملزومات توسعه روابط اقتصادی و مبادلات تجاری ایران و مجارستان خواند.


وی با اشاره به فقدان هیچ واکنش منفی و یا سابقه اختلاف عمیق بین دو ملت و دو کشور در تاریخ به حضور صنایع و متخصصان مجاری در دو سه دهه گذشته اشاره داشت و گفت: من به خاطر دارم که در سال‌های گذشته یک کارخانه لاستیک‌سازی مجاری در ایران فعال بود و یا کفش‌های لاستیکی در بازار ایران به فروش می‌رسید که تولید مجارستان بود.


رئیس اتاق تهران افزود: اتاق تهران یک اتاق عملیاتی است و ما علاقمند به پیش‌روی عملی در حوزه روابط اقتصادی داریم. آل‌اسحاق همچنین حضور مجارستان در اتحادیه اروپا را عاملی قلمداد کرد که می‌تواند باعث توسعه روابط ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود.


معاون وزیر امورخارجه مجارستان نیز در این دیدار با ابراز قدردانی از اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که مجارستانی‌ها هویتی چندگانه دارند. شابولک تاکاکس گفت: ما هویتی مجارستانی داریم؛ مجارستانی‌های مغرور. همچنین ما کشوری در اروپای مرکزی هستیم و این باعث شده که سرنوشت مشترکی با دیگر کشورهای این منطقه چون چک و لهستان داشته باشیم. ما با چک، اسلواکی و لهستان قرارداد اقتصادی داریم و در مجموع اقتصادی قوی را تشکیل می‌دهیم که پانزدهمین اقتصاد دنیا می‌شود.


وی هویت اروپایی به عنوان یک عضو از اتحادیه اروپا که تابع قوانین و مقررات آن است را هویت بعدی مجارها خواند و گفت: در نهایت ما هویتی آسیایی نیز داریم. اجداد و نیاکان ما از آسیا به اروپا آمده‌اند و در این میان با ایرانی‌ها نیز ارتباطات زیادی داشته‌اند. ما با ایرانی‌ها پیوند آبا و اجدادی داریم و به همین دلیل در طول تاریخ تاکنون با هیچ کشور آسیایی و ایران دچار اختلاف نبوده‌ایم.


معاون وزیر امورخارجه مجارستان با اشاره به دوران سلطه کمونیسم در این کشور و راه افتادن بنگاه‌ها و کارخانجات بزرگ با کمک و حمایت دولت افزود: احتمالا صنایع و محصولاتی که شما در سال‌های دور به خاطر دارید از آن زمان است. اما در نهایت با واژگونی نظام کمونیستی آن کارخانجات نیز متاسفانه از میان رفت و ما البته ساختار نوینی را حاکم ساختیم با بتوانیم اقتصادی رقابتی و پرتکاپو داشته باشیم.


وی اعلام کرد که ۷۰ درصد از مبادلات تجاری کشورش با اتحادیه اروپاست اما از سه سال قبل سیاست نگاه به شرق در دستور کار فعالان اقتصادی و دیپلماسی این کشور قرار گرفته و از آن زمان تاکنون سطح روابط مجارستان با کشورهای خاور دور چون چین، ژاپن و کره‌جنوبی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.


معاون وزیر امورخارجه مجارستان دیدار خود از ایران را نیز در راستای همین سیاست توصیف کرد و گفت: قبل از حضور من هم هیاتی دیگر از مسئولان بانکی مجارستان به ایران آمده‌اند و هنوز در حال مذاکره با مسئولان بانک مرکزی ایران هستند و من امیدوارم بتوانند راهکارهای خوبی برای تسهیل روابط بانکی به منظور تامین مالی پروژه‌ها و هم‌چنین برخورداری دانشجویان ایرانی حاضر در مجارستان پیدا کنند.


وی همچنین صنایع مجارستان را فعال توصیف کرد و از حضور کارخانجات بزرگ قطعه‌سازی مربوط به خودروسازهای بزرگ اروپا چون مرسدس بنز و شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای نام برد. او در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد بتواند به نزدیک‌تر شدن بخش‌های خصوصی دو کشور کمک کند و زمینه ارتباط بیشتر آنها را فراهم آورد.


آل‌اسحاق نیز کشور مجارستان را کشوری مستعد خواند که از نیروی انسانی توانمند بهره می‌برد و صنعت قابل‌توجهی دارد. او گفت: ما قصد داریم تعامل اقتصادی گسترده‌ای با کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان داشته باشیم و توجهی هم به محدودیت‌ها نداریم چون اساس این محدودیت‌ها در توافقات اخیر لرزیده و این محدودیت‌ها موقتی است. حضور شما در ایران در زمان مناسبی اتفاق افتاده و می‌تواند حرکت خوبی برای جهش روابط اقتصادی دو طرف باشد.


هیاتی متشکل از شابولک تاکاکس معاون وزیر امورخارجه مجارستان و دو تن از مسئولان ارشد این وزراتخانه به همراه گیولا پتو سفیر این کشور در تهران ظهر امروز شنبه در یک ضیافت ناهار مهمان اتاق رئیس اتاق تهران بودند تا در مورد توسعه مبادلات تجاری و ظرفیت‌های موجود برای گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور به بحث و ‌گفت‌وگو بپردازند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید