شروط آمریکا برای توافق هسته ای با ایران

روزنامه نیویورک تایمز در شماره امروز خود برخی شروط را که آمریکا برآورده شدن آن از سوی روحانی را به معنای «آغاز تغییر» محسوب خواهد کرد، برشمرد و نوشت:«روحانی می تواند با انتخاب یک ‏کابینه و مذاکره کننده هسته ای میانه رو و با موافقت با برگزاری هر چه سریعتر مذاکرات و حتی ‏مذاکرات دو جانبه با آمریکایی ها نشانه هایی از تغییر سیاست در ایران را از خود نشان دهد».

 

به گزارش اردبیل نیوز به نقل از ایران هسته ای، نیویورک تایمز در این مقاله که روز ۳۰ تیر ۱۳۹۲ (۲۱ جولای ۲۰۱۳) منتشر شده، ابتدا به مسئله ضرورت کنترل سیاست داخلی پرداخته و نوشته است: «باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است دستیابی ایران به سلاح ‏هسته ای را تحمل نخواهد کرد و بارها در مورد اقدام نظامی بر ضد این کشور هشدار داده است. هم ‏وی و هم روحانی به شجاعت، ایده های خلاقانه و مهارت برای اداره سیاست های داخلی به منظور ‏یک گفتگوی معنادار میان دو کشور احتیاج دارند».

این روزنامه امریکایی که دیدگاه هایی نزدیک به دولت امریکا دارد، سپس شروطی را که دولت امریکا انتظار دارد روحانی محقق کند اینگونه برشمرده است: «روحانی می تواند با انتخاب یک ‏کابینه و مذاکره کننده هسته ای میانه رو و با موافقت با برگزاری هر چه سریعتر مذاکرات و حتی ‏مذاکرات دو جانبه با آمریکایی ها نشانه هایی از تغییر سیاست در ایران را از خود نشان دهد».

نیویورک تایمز در ادامه ایده کنگره امریکا برای تحریم ها را زیر سوال برده و نوشته است: «تحریم ها به کشاندن ایران به پای میز مذاکره کمک کرده است اما اعمال تحریم های جدید آن طور که ‏کنگره آمریکا می خواهد نظر ایران را در مورد این که هدف آمریکایی ها نابود کردن دولت تحت ‏حکومت روحانیون است تقویت خواهد کرد و این مسئله مذاکرات را غیرممکن می کند».

این روزنامه امریکایی در پایان خواستار آن شده است که دولت امریکا پیشنهادی به ایران بدهد که هم شامل لغو تحریم باشد و هم شامل پذیرش غنی سازی.

نیویورک تایمز می نویسد: «آمریکا باید به روحانی نشان دهد که آماده شنیدن حرف های وی هست و باید با دیگر شرکایش یعنی ‏انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان پیشنهاد هسته ای گسترده تری به ایران بدهد. این پیشنهاد باید ‏شامل اذعان به حق ایران در استفاده از انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز، غنی سازی محدود و ‏حذف تدریجی تحریم ها با شروط سخت باشد».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید