شانتاژ خبری برای ساخت “دبه” خیالی/ پوست موز زیر پای برجام

0
225

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژانس گفت: «ما در موقعیتی نیستیم که تضمین هایی معتبر درباره نبود فعالیت ها و مواد هسته ای اعلام نشده در ایران بدهیم و نتیجه گیری کنیم».

عبارتی کهن که قریب به ١٠ سال است در تمام گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران به چشم می خورد و پیش‌بینی می شود که این جمله همچنان در گزارش‌های آتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم وجود داشته باشد، چرا که پروسه مورد نیاز برای حذف این عبارت نه تنها برای ایران بلکه برای سایر کشورهای عضو معاهده منع تکثیر تسلیحات هسته‌ای نیز پروسه‌ای بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود و درواقع حذف شدنی نیست، زیرا آژانس نمی تواند برای فعالیت های پنهان هیچ کشوری اظهار نظر قطعی کند، و اصولا این عبارت هیچ گونه ارتباطی به مساله پی ام‌ دی یا همان فعالیت‌های هسته‌ای ایران در گذشته ندارد.

رضا نجفی نیز در واکنش به سخنان آمانو اظهار داشت: آژانس نمی‌تواند برای تمام کشورهایی که پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنند، در مورد عدم وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده اطمینان بدهد .

بخش دوم سخنان یوکیا آمانو در حاشیه ارایه گزارش فصلی خود به شورای حکام، جنجال بسیاری در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی به راه انداخت، اشاره وی به ماهیت نه سیاه و نه سفید گزارش نهایی‌اش در خصوص پی‌ام‌دی بود و تمامی رسانه ها تنها به یک بخش این سخنان مبنی براینکه، نباید انتظار وجود داشته باشد که آژانس بتواند به صد درصد و تمامی سوالات مطرح شده در خصوص بحث ابعاد برنامه هسته‌ای ایران پاسخ روشن و قطعی بدهد، متمرکز شد.

«حمید بعیدی نژاد» در این راستا در اینستاگرام خود نوشت: این انتظار نباید وجود داشته باشد که آژانس بتواند به صددرصد و تمامی سوالات مطرح شده در خصوص بحث ابعاد برنامه هسته‌ای ایران پاسخ روشن و قطعی بدهد، چرا که این پرونده بسیار پیچیده‌ای است. این نکته در بیانیه های پیش از این آمانو هم بوده است که گزارش نهایی آژانس در مورد بحث پی.ام.دی یک گزارش سیاه و سفید نخواهد بود.

وی اضافه کرد: مشخص است که پرونده ایران سیاه نخواهد بود، به این علت که ایران با آژانس همکاری کاملا مثبتی داشته است و ما با اجرای نقشه راهی که بین ایران و آژانس توافق شده ، یک مسیر جدیدی را برای حل موضوع پی.ام.دی شروع کرده ایم و این مسیر به خوبی پایان پیدا کرده است.

بعیدی نژاد در ادامه نوشت: آمانو درباره اینکه این گزارش کاملا سفید نخواهد بود هم توضیح داد که پرونده پی.ام.دی پرونده بسیار پیچیده ای است که قریب به ۱۲ سال است که این موضوع در آژانس درحال بررسی است. در واقع در سال ۲۰۱۱ یک نقطه محوری در پرداختن به موضوع پی.ام.دی در آژانس شروع شد که البته از نظر ما تحول بسیار منفی تلقی می شود و آن گزارش نوامبر ۲۰۱۱ مدیرکل آژانس بود که در واقع بحث پی.ام. دی را در قالب یک گزارشی که متشکل از ۱۲ بخش متفاوت بود ، طبقه بندی کرد و در آن گزارش ادعاها و اتهامات بسیار زیادی علیه برنامه هسته ای ایران مطرح شد.

حسن هانی‌زاده نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در این باره بیان کرد: گزارش های آژانس از زمان محمد البرادعی درباره ایران حاوی کلمات دوپهلو بود، زیرا این نهاد بین المللی تحت تاثیر قدرت های بزرگ بوده و هست. اما باید توجه داشته باشیم گزارش اخیر آمانو همانطور که اقای بعیدی نژاد گفت شامل نکات مثبت بیشتری نسبت به گذشته بوده که نشان می دهد آژانس می خواهد پرونده هسته ای ایران را به اتمام برساند.

با اینکه اکثر کارشناسان معتقدند که، گزارش آژانس عادی بوده است و هیچ نگرانی ندارد، اما عده ای در رسانه های خاص به دلیل ناراحتی از اجرایی شدن برجام و به خطر افتادن منافعشان به دنبال کوچک‌ترین بهانه ای برای حمله به برجام و گسترش فضای یاس و ناامیدی در کشور هستند. پس از این گزارش با شانتاژ خبری گزارش عادی و کاملا مثبت آژانس را به عنوان “دبه” غربی ها یاد کردند، گویا در میان سخنان و بازار پر هیاهوی هسته ای، به دنبال “دبه” و اگر پیدا نشد با شانتاژ به دنبال ساخت “دبه” خیالی هستند.

علیرغم موج جدید دلواپسی ها درکشور، در آخرین گزارش مدیر کل آژانس که تاریخ آن به ٢٧ آبان ماه بازمی‌گردد، به صراحت درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید شده و اعلام شد که این فعالیت‌ها بدون انحراف است و مقاصد صلح‌آمیز دارد.

باید منتظر فرارسیدن اواخر آذر ماند، تاریخی که قرار است در آن گزارش ارزیابی نهایی مدیرکل آژانس پیرامون موضوعات حال و گذشته برنامه هسته ای ایران (موسوم به PMD یا ابعاد احتمالی نظامی هسته ای ایران) منتشر شود. اکنون برجام در مرحله ای قرار دارد که اگر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پی‌ام‌دی با قطعیت اظهار نظر کند، پرونده پی‌ام‌دی مختومه خواهد شد و بدون شک شاهد اجرایی شدن برجام خواهیم بود و خط بطلان بر اظهارات منتقدین کشیده خواهد شد.

خبرنگار: سمانه مقدم – برنا

انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید