سیاست قرارگاه خاتم درباره بازگشت غول‌های نفتی/ پاسخ به سیاست‌ زنگنه در پارس‌جنوبی


به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبادالله عبدالهی امروز در نشستی خبری در پاسخ به سئوالات مهر درباره آخرین وضعیت تکمیل و راه اندازی طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، گفت: تا پیش از حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در طرح های پارس جنوبی، شرکت هایی همچون شل انگلیس، توتال فرانسه و هیوندایی کره جنوبی در این طرح ها مشارکت داشته اند.


فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با اعلام اینکه مشارکت شرکت های بزرگ خارجی در طرح هیا پارس جنوبی مشکلاتی را برای وزارت نفت همواره ایجاد می کرد، تصریح کرد: با این وجود برای نخستین بار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا جایگزین شرکت هیا بزرگ خارجی شد.


این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در طراحی و مهندسی فازهای پارس جنوبی به الگوی مهندسی کاملا بومی دست یافته است، تصریح کرد: دستیابی به این مهندسی بومی حتی منجر به تسریع اجرای سایر فازهای جدید پارس جنوبی خواهد شد.


دلایل تاخیرهای ساخت فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی


وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر تاخیرهای توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی و راه اندازی این دو فاز در ۹۰ ماهگی آغاز عملیات اجرایی آن، توضیح داد: طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به موقع انجام شده اما وقوع یکسری مسائل منجر به تاخیر در تکمیل آن شده است.


عبدالهی از تحریم‌های خصمانه غرب به عنوان یکی از دلایل تاخیر در اجرای این مگا پروژه گازی یاد کرد و افزود: تحریم ها مشکلاتی در تامین کالا و تجهیزات و حتی نقل و انقال منابع مایل ایجاد کرده است اما با وجود تمامی این مشکلات هم اکنون پیشرفت اجرایی ساخت این دو فاز به بیش از ۹۵ درصد رسیده است.


فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با بیان اینکه هم اکنون عملکرد قرارگاه خاتم در فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی موجب شده که ساخت بسیاری از کالا و تجهیزات بومی شده و حتی مشکلات راه اندازی این مگا پروژه گازی به حداقل کاهش یافته است، تبیین کرد: تاکنون اولیت ردیف شیرین سازی گاز این فاز با ظرفیت تولید حدود ۸ میلیون مترمکعب راه اندازی شده است.


این مقام مسئول همچنین در خصوص تاخیر در ساخت سکوهای دریایی این دو فاز مشترک گازیف گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در بخش ساخت پالایشگاه گاز ساحلی مشارکت دارد و توسعه بخش فراساحلی مربوط به سایر پیمانکاران است.


سیاست قرارگاه خاتم الانبیا در بازگشت غول‌های نفتی


عبدالهی همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر در خصوص برنامه ریزی وزارت نفت برای بازگشت غول های نفتی جهان به صنعت نفت و فازهای پارس جنوبی، بیان کرد: این مضوع به تدبیر وزارت نفت باز می گردد و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در این موضوع دخالتی نمی کند.


پاسخ قرارگاه خاتم به اظهارات زنگنه


فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  در پاسخ به سئوال دیگر مهر درباره توقف طرح‌های ۳۵ ماهه پارس جنوبی و دستورات بیژن زنگنه وزیر نفت برای تامین منابع مالی این طرح‌ها توسط پیمانکاران حاضر در پروژه‌های پارس جنوبی گفت: در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی قرار نیست که پیمانکاران سرمایه گذاری کنند و مطابق با قرارداد تامین منابع مالی بر عهده وزارت نفت است.


این مقام مسئول در خصوص تامین منابع مالی فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی هم اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سرباز نظام است و در این باره تابع سیاست‌ها و تدبیر وزارت نفت هستیم.


سهام صدرا را واگذار نکرده‌ایم


وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر در خصوص واگذاری سهام قرارگاه خاتم در شرکت صدرا به عنوان یکی از شرکت‌های فراساحلی حاضر در پارس جنوبی، توضیح داد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سهام خود در این شرکت را هنوز واگذار نکرده است.


قرارگاه وارد طرح‌های تجاری-اقتصادی نمی‌شود


عبدالهی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر ورود قرارگاه خاتم الانبیا به طرح های اقتصادی، گفت: سیاست‌ها و فعالیت‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا مطابق با زهنمودهای مقام معظم رهبری انجام می شود و از این رو این مجموعه از ورود به طرح‌های تجاری – اقتصادی خودداری می کند.


فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با بیان اینکه این مجموعه عرصه فعالیت را برای شرکت‌های بخش خصوصی و سایر پیمانکاران تنگ نکرده است، تصریح کرد: از مجموع ۱۵۰ هزار نفر نیرویی که در طرح‌های مختلف عمرانی کشور با مدیریت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا فعالیت می‌کنند ۹۹ درصد متعلق به بخش خصوصی هستند.


این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پیمانکاران بخش خصوصی از ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به طرح‌ها استقبال کرده و این مجموعه را رقیب خود نمی‌دانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید