سقوط ۶ پله ای ایران در رده بندی اقتصادهای آزاد جهان

موسسه تحقیقاتی فریزر از کاهش آزادی اقتصادی در ایران خبر داد و اعلام کرد این کشور در رده بندی جهانی با سقوط ۶ پله ای نسبت به سال قبل جایگاه ۱۱۱ را بدست آورده است.

موسسه تحقیقاتی فریزر در جدیدترین گزارش خود ۱۴۴ کشور جهان را از نظر میزان آزادی اقتصادی مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد آزادی اقتصادی در ایران کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش که برپایه آمار مربوط به سال ۲۰۱۰(۱۳۸۹) تهیه شده است ایران از نظر آزادی اقتصادی نمره ۶.۲۶ را بدست آورده و با سقوط ۶ پله ای در رده بندی اقتصادهای جهان مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، ایران در گزارش سال قبل این موسسه نمره ۶.۱۶ در شاخص آزادی اقتصادی را کسب کرده و در میان ۱۴۴ کشور جهان رتبه ۱۰۵ را بدست آورده بود. در گزارش امسال، ایران در کنار هند و پاکستان از نظر آزادی اقتصادی در رتبه ۱۱۱ جهان قرار گرفته است.

شاخص آزادی اقتصادی بر پایه ۵ محور حجم و اندازه دولت، ساختارهای قانونی و حقوق مالکیت، نقدینگی، آزادی تجارت بین المللی، و قوانین اعتبارات، بازار کار و تجارت تعریف شده است. نمر۰ صفر تا ۱۰ برای هر کشور در این شاخص در نظر گرفته شده است که هر چه بیشتر باشد دلالت بر آزادی اقتصادی بیشتر آن کشور دارد.

موسسه فریزر هنگ کنگ را آزادترین اقتصاد جهان معرفی کرده است. این کشور نمره ۸.۹ در شاخص آزادی اقتصادی را بدست آورده است. هنگ کنگ سال پیش نیز در رتبه نخست جهان قرار گرفته بود.سنگاپور با نمره ۸.۶۸ در رتبه دوم و نیوزیلند با نمره ۸.۳۶ در رتبه سوم قرار گرفته اند. سوئیس با نمره ۸.۲۴ در رتبه چهارم و استرالیا و کانادا با نمره ۷.۹۷ مشترکا در رتبه پنجم جای گرفته اند.

ونزوئلا نیز با کسب نمره ۴.۰۷ به عنوان بسته ترین اقتصاد جهان معرفی شده و در رتبه آخر قرار گرفته است.

برخی کشورها که آزادی اقتصادی بیشتری نسبت به ایران دارند عبارتند از: فنلاند رتبه ۹، بحرین رتبه ۷، امارات رتبه ۱۱، انگلیس رتبه ۱۲، آمریکا رتبه ۱۸، کویت رتبه ۱۹، ژاپن رتبه ۲۰، آلمان رتبه ۳۱، هلند رتبه ۳۷، زامبیا رتبه ۴۸، تایلند رتبه ۸۷، روسیه رتبه ۹۵، مصر رتبه ۹۹، و برزیل رتبه ۱۰۵.

برخی کشورها که در رتبه پایین تری از ایران دارند نیز عبارتند از: جمهوری آذربایجان رتبه ۱۱۶، نیجریه رتبه ۱۲۰، سوریه رتبه ۱۱۹، اکوادور رتبه ۱۲۶، آرژانتین رتبه ۱۲۷، چاد رتبه ۱۳۶، الجزایر رتبه ۱۳۷، آنگولا رتبه ۱۴۰، و زیمبابوه رتبه ۱۴۲.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید