سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد تومانی در پایاب شبکه سبلان

سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای ایجاد شبکه پایاب سد سبلان سرمایه‌گذاری شده است.

سید‌حمید عباداللهی عصر امروز در جلسه شورای آب و خاک شهرستان مشگین‌شهر اظهار داشت: ۱۷ کیلومتر از ۳۰ کیلومتر کانال اصلی شبکه پایاب سد سبلان آماده بهره‌برداری است که به زودی با حضور وزیر نیرو این پروژه افتتاح می‌شود.

وی تصریح کرد: با بهره‌برداری کامل از این شبکه دو هزار هکتار از اراضی منطقه آبیاری مستمر و به روش نوین شده و زمینه برای افزایش درآمد زارعان و کشاورزان فراهم می‌آید.

عباداللهی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای آن سرمایه‌گذاری شده است، خاطر نشان کرد: در گام نخست احداث و بهره‌برداری این پروژه سبب می‌شود تا علاوه بر اراضی زراعی، باغات منطقه نیز از این ظرفیت استفاده کند.

این مسئول اضافه کرد: سد سبلان بر روی رودخانه قره‌سو احداث شده که مخزن آن ۱۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره آب را دارد که این سد قادر است آب زراعی ۱۵ هزار هکتار از اراضی مشگین‌شهر را تأمین کند.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: در کنار این امر احداث هشت سد معیشتی در دستور کار قرار گرفته که ما تعدادی از این سدها را تا پایان دولت دهم تکمیل کرده و به بهره‌برداری می‌رسانیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه مشگین‌شهر پایلوت توسعه کشاورزی است در اقدامات زیربنایی از اعتبارات ملی بهره‌مند می‌شویم به طوریکه همه ساله منابعی در حدود هفت تا هشت میلیارد تومان برای توسعه حوزه آب و خاک این شهرستان اختصاص می‌یابد.

عباداللهی کشاورزی را محور اصلی توسعه و رونق همیشه مستمر منطقه اعلام کرد و ادامه داد: ما منابع لازم را برای بهره‌مندی کشاورزان از آبیاری‌های مدرن و مدون فراهم کردیم به طوریکه اکثر کشاورزان و باغداران با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها قادر هستند مشگین‌شهر را به یکی از قطب‌های برتر کشاورزی کشور تبدیل کنند.

در این جلسه مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اردبیل نیز با بیان اینکه ۷۰ درصد آب‌های سطحی استان استحصال و به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: ظرفیت آبی استان حدود سه میلیارد و ۴۳۰ میلیون متر مکعب است که از این رقم بیش از ۸۰ درصد آب‌های سطحی و مابقی نیز آب‌های زیرزمینی است.

داود نجفیان از در حال احداث بودن سدهای مختلف در سطح استان خبر داد و افزود: در سال‌های اخیر ۴۷ سد در مناطق مختلف استان احداث شده که بستر مهار آب‌های سطحی را فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های آب استان از پیشرفت مناسبی برخوردار است، تصریح کرد: استحصال ۸۵ درصدی از آب‌های سطحی جز اولویت‌های ما است که امیدواریم تا پایان برنامه پنجم به آن دست یابیم.

نجفیان ضرورت احداث ۸۰ سد را در استان خاطر نشان کرد و ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۸۱ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اجرا می‌شود که این امر توانسته ۳۲ درصد شبکه‌های پایاب سدها را تأمین کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید