ساداتی نژاد: دولت روی استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای متمرکز شود

0
191

ساداتی نژاد: دولت روی استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای متمرکز شود

سید جواد ساداتی‌نژاد

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین ظرفیتی که باید دولت از آن استفاده کند و تا به حال این ظرفیت مغفول مانده است ظرفیت‌های منطقه‌ای است. هم‌اکنون پتانسیل‌های زیادی در هر منطقه نهفته است که ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی دارند.

جواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص مهم‌ترین نقشه راه دولت در ۴ سال آینده، اظهار داشت: با توجه به روند ۴ سال گذشته که بیشتر شعارها اقتصادی بود و امسال هم بر پایه تولید، معیشت و اشتغال است بهترین نقشه راه برای دولت سروسامان دادن به اقتصاد کشور است تا با افزایش اشتغال درد اصلی مردم کمی التیام یابد. جوانان ایرانی هم‌اکنون مشکل اشتغال و تشکیل خانواده دارند که همه این موارد به اوضاع نابسامان اقتصادی کشور بر می‌گردد.

وی افزود: بیشترین تلاش دولت باید به معیشت و سامان دادن به اوضاع اقتصادی مصروف شود. برخی صنایع در رکود کامل هستند یا با ظرفیت یک سوم دارند کار می‌کنند؛ بنابراین در حوزه اشتغال‌زایی باید با سرمایه‌گذاری اصولی کارخانه‌های جدیدی احداث کنیم. اگر سرمایه در گردش را به درستی بکار گیریم و همین کارخانه‌های موجود ظرفیت‌شان پر شود کلی اشتغال در کشور تولید می‌شود.

وی مدعی است: اگر به شهرک‌های صنعتی سر بزنیم کارخانه‌ای نداریم که با تمام ظرفیت خود مشغول به کار باشد. این نشان می‌دهد که مشکل این واحدها نقدینگی و سرمایه در گردش است. اگر این نقایص را برطرف کنیم حجم اشتغال بالایی ایجاد می‌شود و دولت جدید هم نگاه به حوزه اقتصاد باید داشته باشد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که «مهم‌ترین چالش پیش روی دولت دوازدهم همین اقتصاد است» گفت: وقتی به کلمه اقتصاد اشاره می‌کنیم زیرمجموعه‌های زیادی همچون تولید و اشتغال را در بر می‌گیرد.

وی افزود: مهم‌ترین ظرفیتی که باید دولت از آن استفاده کند و تا به حال این ظرفیت مغفول مانده است ظرفیت‌های منطقه‌ای است. هم‌اکنون پتانسیل‌های زیادی در هر منطقه نهفته است که ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی دارند. یکی از آیتم‌هایی که اقتصاد مقاومتی روی آن تمرکز می‌کند استفاده از همین ظرفیت‌های داخلی است. مثلاً در منطقه‌ای مثل کاشان که مستعد تولید عرقیجات است می‌توان از قِبَل آن کلی ثروت و اشتغال ایجاد کرد؛ بنابراین تمرکز روی ظرفیت‌های بومی هر منطقه و حمایت از قشر جوان که می‌تواند به سراغ این ظرفیت‌ها برود گره‌گشایی خیلی فوق‌العاده‌ای در بحث اشتغال می‌کند.

وی در ارزیابی وضعیت آموزش در کشور، گفت: در حوزه آموزش و پرورش اصلی‌ترین مشکلات روی دو بخش است. یکی حوزه اعتبارات است و یکی هم حوزه نیروی انسانی که در این دوشاخه باید گره‌گشایی شود. بحث حق‌التدریس‌ها و کمبود نیروی انسانی که مدارس دارند باید هم هر چه سریع‌تر باید حل شود.

 نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: در بحث اعتبارات آموزش و پرورش، باید این کمبود رفع شود و لازم است وزارتخانه تلاش خود را روی حل این مشکل متمرکز کند. در حوزه علم و فناوری هم انتظار این است که انتظارات هر چه سریع‌تر سامان یابد و وزیر علوم بر اساس نقشه راه علمی کشور گام بردارد. علم و فناوری، هم قدرت‌آفرین است و هم ثروت‌آفرین، اقتصاد جهانی خیلی از امورش بر پایه دانش است؛ بنابراین شرکت‌های دانش‌بنیان نقش فوق‌العاده‌ای در اقتصاد کشور دارند. پس این حوزه می‌تواند با یک برنامه‌ریزی اصولی گره‌گشایی زیادی در بحث اقتصاد داشته باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

ساداتی نژاد: دولت روی استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای متمرکز شود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پنج × 1 =