زمستان در بهار دست‌بردار اردبیلی‌ها نیست

کاهش دما و بارندگی‌های مداوم در روزهای گذشته که همراه با سرمای بهاره شبیه به زمستان بوده است، سبب شده تا اهالی شهرهای مختلف استان اردبیل رو به پوشیدن لباس‌های گرم و استفاده از وسایل گرمایشی کنند.

اردبیل نیوز: اداره‌کل مدیریت بحران استان اردبیل عصر امروز و در قالب اطلاعیه‌ای اعلام کرد به موجب پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور، به دنبال نفوذ یک سامانه مرطوب به استان اردبیل از روز گذشته بارندگی‌های آغاز شده در استان تا آخر هفته به صورت متناوب ادامه می‌یابد.

براساس همین اطلاعیه آمده است: بارندگی‌ها در غالب نقاط استان به ویژه در بعدازظهرها به صورت رگباری و گاهی همراه با رعد و برق و یا تگرگ است.

از نقطه نظر دمایی نیز از امروز تا سه‌شنبه دمای هوا به تدریج تا پنج درجه افزایش، اما از روز چهارشنبه با ورود سامانه پرفشار سرد اروپایی دمای هوا در سطح استان اردبیل به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

این اداره‌کل با اعلام آماده‌باش به شوراهای مدیریت بحران شهرستان‌های استان از مردم نیز خواسته است، موارد ایمنی را حتماً رعایت کنند.

این در حالی است که سرکشی مستمر ننه سرما از بهار طبیعت اردبیل و تغییر ناگهانی هوا در روزهای گذشته علاوه بر اینکه کشاورزان و زارعان مناطق مختلف استان را خوشحال کرده و زمینه سپاسگزاری مردم منتظر باران را در این منطقه فراهم کرده، موجی از بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا را در منطقه به دلیل غافلگیری مردم به وجود آورده است؛ به طوری که اغلب مراکز درمانی و بیمارستانی در استان اردبیل شاهد حضور بیماران سرماخورده‌ای است که این روزها از باد فرح‌بخش بهاری و سرمای سوزناک روزهای نخستین سال غافلگیر شده و گرفتار بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی شدند.

اما بارش باران در برخی از شهرها سبب آبگرفتگی بسیاری از معابر، خیابان‌ها و محل گذر همشهریان شده است، به طوری که براثر این بارندگی‌ها، شهرداری‌ها مجبور شدند از امکانات خود برای مهار آب‌های سطحی و هدایت مناسب آنها استفاده کنند.

سد سبلان سرریز شد

اما خبرهای خوش حکایت از سرریز شدن سد سبلان در مشگین‌شهر دارد.

به گفته مدیر امور منابع آبی مشگین‌شهر برای دومین سال متوالی سد سبلان در اولین روز اردیبهشت‌ماه سرریز شد.

ارسلان فرجی گفت:با وجود کاهش نذورات جوی در زمستان با بارندگی‌های مناسب بهاری، سد سبلان سرریز شده است.

وی، حجم مفید این سد را حدود ۱۰۵ میلیون متر مکعب اعلام کرد که هم‌اکنون با تمام ظرفیت آبگیری شده و منابع آبی آن در اختیار زارعان و باغداران منطقه است.

فرجی افزود: کشاورزان صاحب اراضی پایین دست سد سبلان از این امر خشنود هستند و با توجه به رهاسازی آب از سد سبلان و رفع نیاز آبی کشاورزان و باغداران، سال‌جاری سال پربار برای فعالان بخش کشاورزی منطقه خواهد بود.

خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید