رکوردی که احمدی‌نژاد سانسور کرد!

محمود احمدی‌نژاد در گزارش‌های متعدد و مفصلی که اخیرا در باب عملکرد دولت خویش ارائه کرده تماما از توفیقات و خدمات و رکوردزنی‌های دولتش نام برده است، ولی از برخی ناکارامدی ها و رکوردهایی که در دولت و ریاست وى اتفاق افتاده سخنی نمی گوید.

احمدی‌نژاد یکشنبه‌شب باز هم در یک برنامه زنده تلویزیونی با اجرای مرتضی حیدری شرکت کرد و همچون گذشته تقریبا به  صورت تک‌خطابه‌ای گزارش مفصل دیگری از عملکرد دولت‌های نهم و دهم ارائه کرد.

احمدی‌نژاد این بار از رکوردزنی‌ها و اولین‌های دولتش گفت؛ از اجرای مسکن مهر و هدفمندی یارانه‌ها و کارت سوخت تا ارسال ماهواره به فضا و موارد دیگر.

با وجود این که در چند روز باقی‌مانده از دولت دهم، احمدی‌نژاد قصد دارد باز هم از طریق یک برنامه زنده تلویزیونی و همچنین سخنرانی روز قدس به ارائه گزارش خدمات بی‌سابقه دولتش بپردازد، لیکن به نظر می‌رسد به دلایلی کاملا واضح، یک رکوردزنی مهم در دولت‌های نهم و دهم که تاکنون مورد غفلت واقع شده و احتمالا در در سخنرانی‌های چند روز آینده هم به آن اشاره نشود ، وضع معاش و سفره مردم است.

به همین منظور در این مطلب با استناد به آمارهای رسمی دولتی، به مقایسه قیمت مواد خوراکی در ابتدای دولت احمدی‌نژاد در مرداد ۱۳۸۴ و انتهای دولتش پرداخته‌ایم. آمارها نشان می‌دهد دولت احمدی‌نژاد در این زمینه هم بدجور رکوردشکنی کرده است.

آمارها به خوبی گویا است که در دوره احمدی‌نژاد قیمت مواد خوراکی پرمصرف خانوارها به طور میانگین ۵۵۰ درصد افزایش یافته است؛ به عبارتی ۶.۵ برابر شده است.

بیشترین گرانی اقلام خوراکی در لوبیاچیتی رخ داده که رکورد جاودانه ۱۱۳۹ درصدی را به دست آورده است. لوبیا سفید با رکورد ۱۰۷۲ درصد و سیب‌زمینی با رکورد ۸۸۱ درصد، دیگر رکوردشکنان سفره‌های مردم در دولت احمدی‌نژاد بوده‌اند.

البته مواد خوراکی تنها رکوردی نبود که از سوی رئیس‌جمهور نادیده گرفته شد بلکه رشد ۶-۵ برابری قیمت مسکن و اجاره‌بها را هم می‌توان برشمرد که اجاره‌نشینان هیچ‌گاه این رکورد بی‌بدیل را فراموش نخواهند کرد.

خوب است مدیران ما در کنارگزارش هایی که از موفقیت های خود می دهند صادقانه با مردم از قصورها و ناکامی های خود هم بگویند تا گزارش های آنها واقعی تر و ملموس تر باشد.

نام کالا

قیمت در هفته اول مرداد ۱۳۸۴

قیمت در هفته آخر تیر ۱۳۹۲

درصد گرانی

لوبیا چیتی

۸۸۲۰

۱۰۹۲۶۰

۱۱۳۹

لوبیا سفید

۷۶۸۰

۹۰۰۲۰

۱۰۷۲

سیب زمینی

۲۲۸۰

۲۲۳۶۰

۸۸۱

سبزی‌های برگی

۲۲۸۰

۲۲۱۸۰

۸۷۳

لوبیا چشم بلبلی

۸۹۷۰

۸۲۷۸۰

۸۲۳

لپه

۸۵۲۰

۷۵۸۴۰

۷۹۰

لوبیا قرمز

۱۰۴۴۰

۹۰۹۳۰

۷۷۱

کدو سبز

۲۰۶۰

۱۷۰۷۰

۷۲۹

گوجه فرنگی

۲۴۰۰

۱۹۶۰۰

۷۱۷

عدس

۸۸۴۰

۶۴۵۲۰

۶۳۰

نخود

۸۵۶۰

۶۱۹۶۰

۶۲۴

گوشت گوساله

۴۵۸۶۰

۳۰۹۵۰۰

۵۷۵

برنج داخلی درجه دو

۸۶۳۰

۵۵۸۰۰

۵۴۷

خیار

۳۱۲۰

۲۰۰۶۰

۵۴۳

هندوانه

۱۶۵۰

۱۰۴۵۰

۵۳۳

پنیر غیرپاستوریزه

۲۶۲۲۰

۱۵۶۴۰۰

۴۹۶

گوشت گوسفند

۵۰۱۳۰

۲۹۵۵۷۰

۴۹۰

پیاز

۲۱۱۰

۱۲۰۳۰

۴۷۰

تخم مرغ

۱۳۹۲۰

۷۸۴۵۰

۴۶۴

بادمجان

۲۵۰۰

۱۴۰۷۰

۴۶۳

برنج داخلی درجه یک

۱۳۹۴۰

۷۱۵۹۰

۴۱۴

روغن نباتی جامد

۴۳۴۷۰

۲۱۵۸۸۰

۳۹۷

چای

۳۱۰۵۰

۱۵۰۸۸۰

۳۸۶

روغن نباتی مایع

۹۸۷۰

۴۵۹۳۰

۳۶۵

ماست غیرپاستوریزه

۵۶۲۰

۲۶۱۱۰

۳۶۵

قند

۵۹۲۰

۲۵۵۶۰

۳۳۲

مرغ تازه

۱۴۷۳۰

۶۲۸۵۰

۳۲۷

شکر

۵۵۶۰

۲۲۲۰۰

۲۹۹

کره

۳۰۲۵۰

۱۲۰۰۰۰

۲۹۷

ماست پاستوریزه

۶۰۰۰

۲۲۳۶۰

۲۷۳

شیر

۶۰۰۰

۲۱۱۱۰

۲۵۲

پنیر پاستوریزه

۱۱۴۰۰

۳۷۰۹۰

۲۲۵

میانگین گرانی مواد خوراکی

۵۴۹

قیمت‌ها به ریال

واحد تمامی اقلام: کیلو به جز روغن نباتی جامد: حلب ۵ کیلویی، روغن نباتی مایع: لیتر، چای: بسته نیم کیلویی، تخم مرغ: شانه ۲ کیلویی،

شیر: لیتر و پنیر پاستوریزه: بسته ۴۵۰ گرمی.

منبع: آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی در تهران

مشرق نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید