روز نارنجی اکتبر؛ روز ایمن‌سازی فضاهای عمومی برای زنان

در جهان امروز امن‌سازی فضاها و اماکن عمومی برای زنان و دختران، به منزله دغدغه‌ای جهانی بوده و البته در مورد راهکارهای تحقق آن، همچنان دیدگاه‌های مختلفی مطرح است.

با توجه به اینکه از جولای ۲۰۱۲، بیست و پنجمین روز از هر ماه به موضوع پایان دادن به خشونت علیه زنان اختصاص داده شده و با عنوان روز نارنجی از آن یاد می‌شود، روز بیست و پنجم ماه اکتبر با عنوان «ایمن‌سازی فضاهای عمومی برای زنان و دختران و کمک به آنها» نام‌گذاری شده است.

به گزارش مهرخانه، اذیت و آزار جنسی و دیگر اشکال خشونت جنسی در فضاهای عمومی، از جمله وقایعی است که هر روز در بسیاری جوامع در سراسر جهان علیه زنان و دختران صورت می‌گیرد و البته نقض آشکار حقوق بشر زنان است. زنان و دختران، اشکال متفاوتی از خشونت را در فضاهای عمومی تجربه می‌کنند که اذیت و آزار جنسی، تجاوز و قتل برخی مصادیق آن است. این قسم خشونت در خیابان، در وسایل حمل و نقل عمومی، در پارک‌ها، در مدارس، در محیط اشتغال و دیگر امکان عمومی و در مناطق شهری و روستایی ارتکاب می‌یابد.

تاکنون قوانین و مقررات در معدود دولت‌هایی، با اقدامات خشونت‌بار در اماکن عمومی به طور جدی برخورد کرده‌اند و از منظر نهاد زنان ملل متحد این موضوع هنوز جای کار بسیار دارد؛ چراکه خشونت و ترس از ارتکاب آن، آزادی رفت و آمد زنان و دختران را برای دسترسی به آموزش، اشتغال و دیگر خدمات ضروری محدود می‌کند. همچنین در میزان مشارکت سیاسی زنان در سطوح مختلف محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی نیز محدودیت ایجاد خواهد کرد.

در سطح جهانی، تلاش‌های مستمری جهت فراهم ساختن فرصت‌های مهمی برای تضمین حق زنان و دختران برای امن بودن فضاهای عمومی صورت گرفته است و البته تغییرات قابل ملاحظه‌ای را نیز در برخی زمینه‌ها شاهد بوده‌ایم. چنان‌چه از برگزاری کنفرانس ملل متحد در مورد مسکن و توسعه شهری پایدار (۲) در سال ۲۰۱۶ خبرهایی منتشر شده است. هدف از برگزاری این کنفرانس، ایجاد الگوی جدید شهری عنوان شده است که بناست چالش‌های جدید را مدنظر قرار دهد و از جمله به چکونگی امن و ایمن ساختن فضای شهرها و روستاها برای زنان و دختران خواهد پردخت. (۳)

13808_444

به گزارش مهرخانه، به این ترتیب، در جهان امروز امن‌سازی فضاها و اماکن عمومی برای زنان و دختران، به منزله دغدغه‌ای جهانی بوده و البته در مورد راهکارهای تحقق آن همچنان دیدگاه‌های مختلفی مطرح است. اما آنچه بدیهی است اینکه تصویب قوانین و مقررات بازدارنده و اصلاح الگوی شهری از جمله اقدامات لازم و نه کافی خواهد بود؛ چراکه نمی توان نقش خود زنان و دختران را نیز در زمینه‌سازی جهت مصون ماندن از تعرضات جسمی، جنسی و روانی در فضاهای عمومی نادیده گرفت و قطعاً تقویت آموزه‌های اخلاقی و مذهبی در اجتماع در این زمینه نقش به‌سزایی خواهد داشت.

پی‌نوشت
۱. Safe and Empowering Public Spaces with and for Women and Girls
۲. the United Nations Conference on Housing and Sustainable Urban Development
۳. www. unwomen.org

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید