روز معلولین

امروز سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه روز جهانی است.

در یک تعریف کلی معلولیت به ناتوانی در انجام تمام یا قسمتی از فعالیت های عادی زندگی فردی یا اجتماعی به دلیل وجود نقص مادرزادی یا اکتسابی در قوای جسمانی روانی اطلاق می شود. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت معلولیت ایجاد اختلال در روابط بین فرد ومحیط دانسته شده است.

معلولین بزرگترین اقلیت جهان هستند. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت هم اکنون نزدیک به یک میلیارد نفر از ساکنان جهان از  ناتوانی و معلولیت رنج می برند.متاسفانه ۸۰ درصد این افراد در کشورهای جهان سوم جای گرفته اند و از هر ۱۰ نفر آنها هشت تن زیر خط فقر باشند.

هر چند که دسترسی به آمار دقیق تعداد معلولان کشور نیز مانند سایر بخش ها امکان پذیر نمی باشد اما بر اساس برآوردهای انجام شده بیش از ۱۲ درصد از جمعیت کشور از نوعی معلولیت رنج می برند که از این میزان در حدود ۲ میلیون نفر دارای معلولیت شدید و ۵/۶ میلیون نفر معلول کم توان در ایران زندگی می کنند.

طبق آمار ثبت شده در اطلاعات بهزیستی استان، اردبیل حدود  ۱۷هزارو۵۰۰ معلول دارد که از این افراد با توجه به بعد خانوار تعداد حدود ۴هزارو۳۰۰نفر کمک هزینه نگهداری ومستمری دریافت می نمایند و مابقی آنها به نحوی از انحاء از خدمات غیرمستمر سازمان بهره مند هستند.

سازمان بهزیستی کشور به عنوان تنها متولی قانونی معلولان با توجه به حجم بالای نیازها و با وجود تلاش بسیار نتوانسته است حتی پاسخگوی نیازهای اولیه این قشر آسیب پذیر باشد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که مشکلات معلولان، بیش از آنکه جنبه پزشکی داشته باشد، جنبه اجتماعی و فرهنگی دارد.

پیمان نامه حقوق معلولان  بر حق افراد معلول  برای داشتن فعالیت  وشغل مناسب  در محیطی پذیرا  تاکید کرده است. با این همه بیکاری، نبود حمایت شایسته و بایسته از خانواده های دارای معلول، نداشتن بیمه درمانی مناسب، پایین بودن نرخ مستمری، نبود وسایل توان بخشی استاندارد و مورد نیاز ، عدم اجرای ماده مربوط به مسکن معلولان در قانون جامع، و کمبود جدی بودجه سازمان بهزیستی به عنوان متولی معلولان، وجود باورهای منفی و غلط مردم نسبت به معلولان، و … از جمله مشکلات پا برجای معلولان در ایران بشمار می رود.

معلولیت محدودیت نیست بیایید این قشر آسیب دیده را بیش از پیش باور کنیم و به خواسته های آنان پاسخ مثبت دهیم.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید