رقراری خط هوایی اردبیل-باکو و اردبیل-استانبول بررسی شد

برقراری خط هوایی اردبیل-باکو و اردبیل-استانبول در جلسه ای با حضور مدیرکل فرودگاه های استان و نماینده وزارت امورخارجه در استان بررسی شد.

به گزارش اردبیل نیوز ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، مدیرکل میراث فرهنگی استان در این جلسه با اشاره به ماهیت اقتصادی، پویا بودن، اشتغال زا، تولید محور، در آمدزا و زودبازده بودن صنعت گردشگری، گفت: به همین دلیل دولت در صدد فراهم آوردن تسهیلات بیشتری برای رونق صنعت گردشگری است.
یحیی نقی زاده محجوب اضافه کرد: با توجه به افزایش اتباع آذری به استانمان به عنوان گردشگری سلامت، ارتباط های تاریخی و فرهنگی و مشترکات ایران و جمهوری آذربایجان، منافع اقتصادی و اجتماعی و بعد سیاسی و امنیتی کشور لازم است در استان تمهیداتی در تمامی بخش ها به ویژه گردشگری دیده شود و تحقق این امر نیز در گرو استفاده از ظرفیت فعالان بخش خصوصی در زمینه گردشگری است.
وی با اشاره به ساماندهی سفرهای خارجی اتباع آذری از پایانه بیله سوار و ورود ۴۳۰ هزار اتباع آذری در سال گذشته به این استان، اظهار داشت: استفاده از این ظرفیت و جذب گردشگر، مستلزم زیرسازی حمل و نقل و ترانزیت زمینی و هوایی است.
اعلام آمادگی فرودگاه اردبیل در برقراری خط هوایی پارس آباد-باکو
معاون اجرایی فرودگاه اردبیل نیز برای برقراری خط هوایی مسیر پارس آباد به سمت باکو اعلام آمادگی کرد و گفت: حرکت ما به سمت تقویت این زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت است.
محمد قصابی در ادامه تأکید کرد: برقراری خط هوایی اردبیل- باکو، علاوه بر آمادگی فرودگاه، آمادگی آژانش های فروش بلیط و تضمین مسافر را می طلبد.
ورود ۳۹۱ هزار اتباع آذری به اردبیل در ۹ ماهه سال جاری
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در ادامه با بیان اینکه استان اردبیل و جمهوری آذربایجان ۲۸۳ کیلومتر مرز مشترک دارند، بیان داشت: در سال های اخیر به جهت تحولات در نرخ ارز، لغو روادید جمهوری اسلامی، مساحت اندک آذربایجان و هزینه درمان پایین در کشورمان، روند رو به رشدی را در رابطه با ورود اتباع آذری شاهد هستیم.
قادر تقی زاده آمار گردشگران ورودی آذری به استان اردبیل را در سال ۸۷، ۴۵ هزار نفر، در سال ۸۸، ۱۱۴ هزار، در سال ۸۹، ۲۵۸هزار، در سال ۹۰، ۳۵۰ هزار ، در سال ۹۱، ۴۶۵ هزار و در ۹ماهه سال جاری ۳۹۱ هزار نفر عنوان کرد و افزود: براساس نظرسنجی با همکاری جهاد دانشگاهی استان مشخص شد ۴۹ درصد اتباع آذری به منظور درمان، ۵/۳۴ درصد در حوزه گردشگری و ۷/۹ درصد نیز به منظور تجارت به کشورمان سفر می کنند.
وی با اشاره به اینکه اساس و پایه جذب گردشگر، راه های ارتباطی است، تصریح کرد: هرکشوری که جاده و راه دریایی، زمینی و راههای ارتباطی متنوعی داشته باشد به طور قطع در جذب گردشگر موفق خواهد بود.
تقی زاده برپایی نمایشگاه های به منظور نمایش توانمندی های درمانی، تجاری، اقتصادی و جاذبه های گردشگری استانمان و دعوت از دفاتر خدمات مسافرتی جمهوری آذربایجان برای شرکت در این نمایشگاه ها را پیشنهاد کرد و گفت: عقد تفاهم نامه ای در مورد همکاری فی مابین آذربایجان و استان اردبیل می تواند راهگشا باشد.

 

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید