رشد ۴ درصدی صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی/ ایجاد راهبرد مشخص و پایدار صادراتی لازمه توسعه تجارت


به گزارش خبرنگار مهر، محمد جعفر عظمایی شنبه ضمن بیان این مطلب ادامه داد: سهم آذربایجان شرقی نیز در این توسعه ارزنده و تاثیرگذار است به طوری که در سال ۹۱ استان  بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به مقصد ۸۵ کشور مختلف صادرات غیر نفتی داشته که بیانگر رشد چهار درصدی نسبت به سال ۹۰ است همچنین این رشد  درسال جاری نیز تداوم داشته است.


وی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی تولیدات استان در سال ۹۲ از رشد مثبت ۳۵ درصدی برخوردار بوده است، افزود: این امر درحالیست که اغلب استانهای بزرگ کشور از جمله اصفهان ، خراسان  و خوزستان کاهش چشمگیری در تولیدات صادراتی داشته اند.


وی افزود : در هشت ماهه اول سال جاری وزن کالاهای صادراتی استان بیش از یک میلیون و ۶۰۴ هزار تن بوده است و انواع کالا به ارزش ۶۹۴ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۹۱۷ دلار از طریق گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است که این ارقام در مقایسه با سال قبل از لحاظ وزنی ۷۸ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۹ درصد رشد داشته است.


وی یادآوری کرد: توسعه صادرات غیر نفتی و ورود صحیح به بازارهای جهانی، همچنین حفظ شرایط و ماندگاری در آن حاصل نمی‌شود مگر با ایجاد یک راهبرد مشخص و پایدار صادراتی و بایستی هر کدام از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امر صادرات ، همچنین اتحادیه‌ها و تشکل‌های صادراتی و سازمان‌های خدمات‌رسان تجاری از قبیل بانک‌ها، بیمه، حمل‌و‌نقل به‌وظایف خود به‌خوبی عمل نمایند و در جامعه نیز فرهنگ تولید بهترین کالا برای صادرات به وجود آید.


عظمایی در پایان اظهار داشت: کیفیت کالا، قیمت رقابتی مناسب تولیدات و جذب مشتری بواسطه بسته‌بندی مناسب و مدرن باعث افزایش صادرات غیرنفتی و رونق بازار داخلی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید