رسوایی جدید برای آمریکا / آمریکایی مفقود شده در ایران جاسوس سیا بود 


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس،”رابرت لوینسون” شهروند آمریکایی‌ که گفته می شود هفت سال قبل در ایران ناپدید شده است، در ماموریتی که رسما تایید نشده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد.


به گزارش آسوشیتدپرس، زمانی که این موضوع در دولت آمریکا فاش شده یکی از جدیترین رسوایی ها را در تاریخ سیا به وجود آورده است. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که رابرت لوینسون برای امور تجاری شخصی به جزیره کیش سفر کرده بود. 


آسوشیتدپرس در گزارش خود می نویسد : سفر تجاری برای پوشاندن اصل ماجرا بوده است و سازمان سیا مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به خانواده لوینسون پرداخت کرده تا از تشکیل پرونده در خصوص وی خودداری کنند.


این رسانه گراش خود را بر اساس گفتگو با دهها نفر از مقامات دولت های فعلی و پیشین آمریکا و همچنین اسناد و مدارکی که در این خصوص وجود دارد تهیه کرده است.  


آسوشیتدپرس می نویسد نخستین بار در سال ۲۰۱۰ رابطه بین سیا و لوینسون را کشف کرده و در آن زمان برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد به کار خود ادامه داده است. به نوشته این خبرگزاری سه بار از انتشار این گزارش خودداری شده است چرا که دولت آمریکا گفته بود به طور امیدوارکننده‌ای احتمال بازگرداندن او به آمریکا وجود دارد.


 


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید