رتبه چهارم تورم جهان به ایران رسید

بانک‌جهانی در جدیدترین گزارش خود با بررسی متوسط نرخ تورم در ۱۳۳ کشور طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ اعلام کرد ایران با تورم ۲۳.۹درصدی در رتبه چهارم جهان قرار گرفته و فقط بلاروس، سودان جنوبی و اتیوپی تورمی بیشتر از ایران در این مدت داشته‌اند.

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش توسعه جهانی ۲۰۱۴»  متوسط نرخ تورم ۱۳۳ کشور جهان از جمله ایران طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ را مورد بررسی قرار داده و به رده‌بندی کشورها از این نظر پرداخته است.

این نهاد بین المللی متوسط نرخ تورم ایران در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ را ۲۳.۹ درصد اعلام کرد و ایران را در رتبه ۴ جهان از این نظر قرار داده است.

بلاروس بالاترین نرخ تورم جهان در این دوره را داشته است. متوسط نرخ تورم بلاروس در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ بالغ بر ۵۶.۲ درصد اعلام شده که بالاترین رقم در میان کشورهای جهان است.

پس از این کشور،‌ کشور تازه‌تأسیس سودان جنوبی با تورم ۴۷.۳ درصدی در رتبه دوم و اتیوپی با تورم ۲۸.۲ درصدی در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. ونزوئلا نیز با تورم ۲۳.۶ درصدی پس از ایران پنجمین کشور دارای تورم بالا در جهان طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ شناخته شده است.

بر اساس این گزارش دو کشور ژاپن و سوئد در این دوره تورم منفی داشته‌اند. متوسط تورم ژاپن و سوئد در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ منفی ۰.۲ اعلام شده است.

متوسط تورم در برخی کشورهای دیگر در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ عبارت است از: افغانستان ۶.۲ درصد،‌ آنگولا ۱۱.۹ درصد، اتریش ۲.۹ درصد،‌ برزیل ۶ درصد،‌ چین ۴ درصد،‌ مصر ۸.۶ درصد، فرانسه ۲ درصد،‌ آلمان ۲ درصد،‌ هند ۹.۱ درصد،‌ لیبی ۱۰.۷ درصد،‌ نیجریه ۱۱.۵ درصد‌، پاکستان ۱۰.۸ درصد، روسیه ۶.۷ درصد،‌ عربستان ۴.۷ درصد،‌ ترکیه ۷.۷ درصد، امارات ۰.۹ درصد، انگلیس ۳.۷ درصد و آمریکا ۲.۶ درصد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید