چهارشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۷
»   تغذیه سالم  »   راه های افزایش قد در 17 سالگی
۴ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۲۵

راه های افزایش قد در 17 سالگی

در این نوشتار به ۱۲ عامل موثر بر افزایش قد می پردازیم.

راه های افزایش قد در 17 سالگی, راه های افزایش قد در بزرگسالان, افزایش قد در سن 20 سالگی, افزایش قد بعد از بلوغ

بلندی و افزایش قد همواره یکی از موضوعات بسیار مورد علاقه انسانهاست. رشد انسان یک فرایند بسیار منظم و پیچیده است که تحت تاثیر چند عامل مهم از جمله توان ژنتیک، عملکرد سیستم غدد اندوکرین، وضعیت تغذیه‌ای، سطح فعالیت فیزیکی و وجود یا عدم وجود بیماری‌های مزمن است. چنانچه در هر یک از این موارد اختلالی به وجود آید می‌تواند منجر به نقص رشد و کوتاهی قد شود. استفاده‌ی منظم از چارت رشد و ثبت سریال قد از دوران شیرخوارگی کلید تشخیص رشد غیرطبیعی و شروع اقدامات پیشگیرانه و درمانی است.

کوتاهی قد در بیشتر موارد ناشی از عوامل فیزیولوژیک مانند علل سرشتی یا فامیلیال (ژنتیک) است، اما ممکن است به دنبال بیماری‌های مهم و قابل درمان (علل پاتولوژیک) نیز رخ دهد. علل پاتولوژیک کوتاهی قد شامل بیماری‌های مزمن گوارشی یا کلیوی، ریکتز، دیسپلاری استخوانی، اختلالات کروموزومی، بیماری‌های مختلف نظیر سوءتغذیه و بیماری‌های ریوی، خونی و مشکلات روحی- روانی است.

علت دیگر کوتاهی قد مربوط به اختلالات هورمونی می‌باشد. با توجه به این که تغییرات رشد و افزایش قد می‌تواند، شاخص حساسی از سلامت عمومی تلقی شود، بررسی دقیق الگوی رشد به ویژه در دوران کودکی ضروری است. بلندقد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. قد افراد نتیجه‌ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد است.

عوامل داخلی تعیین‌کننده قد، فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدینش دریافت می‌کند و قابل تغییر نیست، عوامل محیطی تاثیرگذار نیز عبارتند از: تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماری‌ها و… مثلا شواهد موجود نشان می‌دهد نزدیکی یا دوری به خط استوا در اندازه بدن افراد موثر است.

اگر چه نمی‌توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف، نژادها و سرزمین‌های گوناگون این نتیجه به‌دست آمده که عوامل محیطی مانند تغذیه و رژیم غذایی مناسب و سالم بسیار مهم‌اند. از نظر ژنتیکی پس از اتمام دوران بلوغ افزایش قد متوقف می‌شود. در این نقطه، فعل و انفعالات پیچیده ژن‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به اوج خود می‌رسد.

هدف نهایی رشد رسیدن به نقطه تولید مثل و انتقال وراثت به نسل‌های بعد می‌باشد که در اینجا رشد قدی هم به اوج خود می‌رسد. تغذیه مناسب بیشترین اثر را در مراحل رشد دارد. دوران بلوغ آخرین فرصت برای افزایش قد است. علاوه بر هورمون رشد که از هیپوفیز ترشح شده و مسئول افزایش قد است، ترشح بعضی هورمون‌ها نیز در رشد قد تاثیر دارد به عنوان مثال هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه در مقدار بالا باعث تکمیل زودهنگام رشد استخوانی و غضروف‌ها شده و عملکرد هیپوفیز را مهار می‌کند، همچنین کم کاری تیروئید می‌تواند باعث اتصال زودهنگام غضروف‌های مفصلی و توقف رشد شود.

 

 

راه های افزایش قد در 17 سالگی

 

راه های افزایش قد در 17 سالگی

رشد قدی با سلامت استخوان و رشد استخوانی همسو می‌باشد. بسیاری از مکمل‌ها و مواد مغذی و هورمون‌ها ضروری برای این منظور به صورت طبیعی و صنعتی وجود دارند که در فرآیند رشد استخوان و افزایش قد موثر هستند.

۱- کلسیم

کلسیم برای رشد و افزایش تراکم استخوان‌ها ضروری است چون ماده معدنی اصلی استخوانی می‌باشد. در دوران کودکی و نوجوانی استخوان‌ها در حال رشد هستند، حتی پس از توقف رشد، هنوز استخوان‌سازی ادامه دارد اما باعث رشد طولی استخوان و افزایش قد نمی‌شود. کلسیم در محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و… تخم‌مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات یافت می‌شود. بعضی غذاها مهارکننده جذب کلسیم‌اند و بر روی رشد اثر منفی دارند. این غذاها شامل نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات‌ها، نمک، چربی، شکر و قهوه می‌باشند.

۲- منیزیم

مصرف آن باعث افزایش تراکم استخوانی می‌شود. منیزیم محرک غده تیروئید برای ترشح هورمون کلسیتونین است، این هورمون میزان کلسیم در خون و فعالیت سلول‌های استخوان‌ها را تنظیم می‌کند. با افزایش منیزیم و کلسیم در خون ساخت و رشد طولی استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند. رژیم‌های غذایی حاوی منیزیم و مکمل‌های حاوی آن باعث افزایش دانسیته استخوانی و تحریک رشد قدی می‌شود.

۳- ویتامین‌های گروه B+

از بین ویتامین‌های گروه B ویتامین B۱ و B۲ در رشد قد و جلوگیری از کوتاهی قد نسبت به بقیه موثرتر هستند.

۴- روی

عنصر روی با تاثیر بر ترشح برخی هورمون‌ها از غدد جنسی و تاثیر مثبت بر غده تیروئید و ترشح کلسیتونین و همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی و افزایش قد موثر است. از طرفی روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین که توسط هورمون رشد ترشح آن تحریک می‌شود، باعث ایجاد بافت غضروفی و استخوان شده و عامل موثری بر رشد بدن و رشد اسکلت استخوانی است. بنابراین کمبود آن باعث مشکلات حاد از جمله کوتاهی قد خواهدشد.

۵- ویتامین D

حداکثر تاثیرگذاری آن بر سلامت استخوان و بافت‌های همبند موثر بر افزایش قد و جلوگیری از کوتاهی قد در استفاده همزمان با کلسیم است. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و نشست آن در استخوان باعث تحریک رشد اسکلت استخوانی و بلندتر شدن قد می‌شود

۶- ویتامین C

یکی از ویتامین‌های اساسی برای رشد و نیز افزایش قد و رشد اسکلتی ویتامین C است. این ویتامین باعث افزایش ساخت بافت همبند و تاندون‌ها و سایر اجزای بافت اسکلتی شده و استحکام بیشتر آن را موجب می‌شود. منبع این ویتامین میوه‌های تازه از جمله مرکبات، زردآلو، توت فرنگی، انبه، سیب، موز، گوجه فرنگی و سبزیجات می‌باشد.

۷- ویتامین K

این ویتامین به بدن کمک می‌کند که یک پروتئین استخوان کاملا کاربردی به نام استئوکلسین را بسازد. استئوکلسین با کمک این ویتامین و با اتصال مناسب املاح کلسیم و فسفر در استخوان موجب تقویت و استحکام بافت اسکلتی شده و با افزایش تراکم توده استخوان رشد استخوان‌ها را موجب می‌شود.

۸- فسفر

ساختار اصلی استخوان‌ها از کلسیم و فسفر است و قسمت اعظم استخوان‌ها را فسفات (از مشتقات فسفر است) تشکیل می‌دهد. فسفر بیشتر در منابع غذایی حاوی پروتئین از قبیل انواع گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، تخم‌مرغ و در لبنیات و برخی از حبوبات یافت می‌شود که در کنار کلسیم ساختار محکم استخوان‌ها را شکل می‌دهد و تعادل مناسب میان دریافت کلسیم و فسفر می‌تواند باعث رشد قدی مناسب شود.

۹- سایر املاح و ویتامین‌ها

بسیاری از املاح و ویتامین‌ها با تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر ساخت بافت‌های همبند و ماتریکس استخوانی باعث افزایش نشست کلسیم و سایر املاح دیگر در استخوان شده و فعالیت سلول‌های سازنده بافت استخوانی را افزایش می‌دهند که از این رهگذر باعث افزایش رشد طولی استخوان‌ها و افزایش قد می‌شوند.

از این املاح می‌توان روی، مس، منگنز، سلیکون، استرانسیوم، فلوراید را نام برد. حتی املاحی مانند ید (به طور مستقیم تاثیری بر متابولیسم کلسیم نمی‌گذارد اما برای تولید هورمون‌های T۴، T۳ که توسط غده تیروئید ترشح می‌شوند نیاز است. کم کاری و پرکاری غده تیروئدی هر دو در گردش املاح استخوانی موثر هستند) هم در افزایش قد به طور غیرمستقیم موثر هستند. سایر ویتامین‌ها و پیش سازهای آنها مانند ویتامین A و بتاکاروتن هم در سلامت استخوان و غضروف‌ها موثر هستند.

۱۰- درشت مغذی‌ها

علاوه بر املاح و ویتامین ها، درشت مغذی‌ها هم بر رشد قدی و سلامت بافت‌های بدن از جمله بافت اسکلتی تاثیر بسزایی دارند. غذاهای حاوی پروتئین از طریق تحریک آزادسازی هورمون رشد در سلامتی و افزایش قد موثرند. البته علاوه بر پروتئین ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها نیز برای آزادشدن هورمون رشد مورد نیاز می‌باشند.

پروتئین‌ها منبع خوبی برای آمینواسیدها هستند که برای تولید هورمون رشد لازم است. غذاهای حاوی پروتئین بالا شامل گوشت کم چربی، مرغ، ماهی، شیر، شیرسویا، پنیر، تخم‌مرغ، لوبیا سبز، لوبیای سویا، تخمه کدو و هندوانه، بادام، بادام زمینی، حبوبات، جو دوسر می‌باشند.

استفاده از چربی متعادل در رژیم غذایی به رشد کمک می‌کند. رژیم‌های غذایی با چربی بالا باعث کاهش دریافت پروتئین شده و اثر آن را بر آزادسازی هورمون رشد کم می‌کند و از طرفی اینگونه رژیم‌ها باعث افزایش دفع کلسیم و املاح از طریق دستگاه گوارش می‌شود.

۱۱- آرژنین

آرژنین یکی از اسیدآمینه‌های مهم برای تحریک آزادسازی هورمون رشد در بدن می‌شود. این اسیدآمینه هم به صورت طبیعی در غذا وجود دارد و هم به صورت صنعتی برای مقاصد مختلف از جمله رشد قدی ساخته شده است (ال- آرژنین). معمولا این اسید آمینه در افراد با رژیم غذایی مناسب و سالم به طور طبیعی تامین می‌شود و نیازی به خوردن آن به صورت مکمل نیست. اما در کودکان دچار کوتاهی قد مکمل‌های آن ممکن است با تحریک بیشتر هورمون رشد باعث رفع این مشکل شوند.

۱۲- هورمون رشد

درمان با آن اغلب بدون عارضه است ولی ممکن است موجب افزایش فشار داخل مغزی، التهاب لوزالمعده، تنگی کانال عصب در مچ دست، کاهش قند خون و کومای دیابتی، عمل تحمل گلوکز و افزایش قند خون و دیابت ملیتوس، عملکرد ناکافی تیروئید، آکرومگالی (رشد بیش از اندازه استخوان‌ها و بافت همبند که منجر به تغییراتی در چهره مانند بیرون زدگی استخوان فک و پیشانی می‌شود)، بزرگ شدن قلب و آسیب قلبی (به صورت احتمالی و غیرقابل برگشت)، افزایش فشار خون، ضخیم شدن پوست، رشد غیرطبیعی مو، آسیب کبدی، ناتوانی جنسی در بزرگسالی، آرتریت و التهاب مفاصل شود.

خواب منظم و کافی و نیز ورزش در ترشح هورمون رشد به صورت طبیعی تاثیرگذار هستند زیرا حدود ۵۰ درصد ترشح هورمون رشد در هنگام خواب عمیق است و در هنگام ورزش ترشح هورمون رشد بیشتر می‌شود.

در پایان توجه به این نکته مهم است که تمام موارد کوتاهی قد غیرطبیعی نیستند و تاثیر ژنتیک افراد را نباید نادیده گرفت. در رابطه با کوتاهی قد ناشی از تغذیه نادرست و کمبود ریزمغذی ها، می‌توان با تغذیه درست و رژیم غذایی تامین‌کننده نیازهای بدن این مشکل را تا حدودی مرتفع ساخت.

در موارد کوتاه قدی ناشی از وجود بیماری‌های مزمن و سایر علل هورمونی رفع مشکل زمینه‌ای و درمان بیماری‌ها اولویت نخست را دارد. روش‌های جراحی و کشیدن استخوان و استفاده از پروتزهای استخوانی به دلیل عوارض زیاد و درصد پایین موفقیت معمولا توصیه نمی‌شوند. درمان کوتاه قدی همواره باید به گونه‌ای باشد که سلامت عمومی افراد را دچار مخاطره نکند.

آخرین مطالب این بخش تغذیه سالم

ماستتان کِش می‌آید؟ شیرتان مزه آب می‌دهد؟ عسل چطور، مزه شکر می‌دهد؟ از رب گوجه فرنگی بگویید؟ بی‌رنگ و بوست؟ نانی که می‌خرید خمیری است؟ آبلیمو بوی تند می‌دهد؟ برای همه ما پیش آمده که یکی از صدها مواد غذایی...
شاید کلیپ کوتاهی که اخیراً در فضای مجازی منتشر شده و در آن دو مرد جوان تندترین فلفل دنیا را مقابل دوربین نوش‌جان می‌کنند را دیده باشید. فلفلی که این دو نفر اقدام به خوردنش می‌کنند نامش «کارولینا ریپر» است...
ماه رمضان که فرا می رسد، شاهد تغییر گسترده در رژیم غذایی روزه داران می شویم. هم افرادی که اضافه وزن دارند و هم افرادی که لاغر هستند، در گروه های سنی مختلف و در اکو سیستم های آب و...
با استناد به تحقیقات انجام شده، یکسری میوه‌ها برای خانم‌ها فواید بیشتری دارند تا آقایان و برعکس. تمام میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و آنها را باید جزء ضروری و ثابت تغذیه قرار داد. حال ببینیم چه...

34 دیدگاه برای راه های افزایش قد در 17 سالگی

 1. ناشناس
  0

  سلام من ۲۱سالمه قدمم خیلی خیلی کوتاهه یعنی ۱۵۰سانت وزنمم ۴۵کیلو /به نظرشما میتونم قدم روافزایش بدم ؟؟من ورزش هم میکنم حرکات کششی یوگا و وقتی ورزش میکنم درپاهام احساس کشیدگی ودردمیکنم به نظرشما داره قدم بلند میشه؟؟؟؟؟؟؟

 2. ایلین
  0

  یادم رفت بگم خانوم هستم///لطفا ج بدین مرسی

 3. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام خانوم ایلین.
  بسیار خوبه که برای هدفتون تلاش می کنید و امیدوارم تلاشتون به نتیجه برسه. حرکات ورزشی باید اصولی انجام بشه و نباید فشار زیاد به بدن شما وارد کنه. پیشنهاد می کنم تلاشتون رو زیر نظر یک مربی خوب و یا پزشک ادامه بدید.

 4. میثم
  0

  من16سالمه ولی قدم یک مترپنجاه به نظرشماقدمن بلندمیشه

 5. حسین
  0

  من پسرم.17سالمه.قدم160و وزنم 65.
  خیلی دوست دارم قدم بلند بشه

 6. م
  0

  سلام من ۲۸ سالمه قدم کوتاه کلا خانوادمون قدشون کوتاست وخیلی هم ناراحتیما اماالان  نگران دخترم هستم که قدش کوتاه نشه خیلی استرس دارم چیکار کنم که قدش کوتاه نشه لطفا جواب بدین ممنون میشم

 7. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام دوست گرامی. متاسفانه رشد قد در افراد با ژنتیک رابطه مستقیم داره اما بسیاری هم با این نظریه مخالف اند. و به حق افراد زیادی هستند که کودکان بسیار بلندقدتر از خود دارند.
  بهتره دخترتون رو یک پزشک قد و وزن زیر نظر داشته باشه …

 8. رضا
  0

  سلام من 17 سالمه و الان قدم 180
  تمرینات افزایش قدم میخوام شروع کنم 
  ایا امکانش هس مثلا 5 یا 6 سانت بیاد روی قدم

 9. Mehrdad
  0

  با سلام 
  من ١٦ ساله هستم و قدم الان ١٨٥ سانتي متر هست و سه ساله كه واليبال بازي ميكنم اگه قدم ١٩٥ تا ١٩٨ بشه ميتونم ادامه بدم ولي در غير اينصورت نميشه . راهي وجود داره كه افزايش پيدا كنه ؟؟؟؟ 
  ممنون

 10. سایت خبری ملکانه
  0

  مهرداد عزیز، برای شما آرزوی موفقیت دارم. بازی والیبال اگر به صورت اصولی انجام نشه باعث توقف رشد شما میشه. اگر در این رشته به صورت حرفه ای فعالیت می کنید مطمعنا مربی شما خیلی خوب میتونه به شما کمک بکنه.
  براتون آرزوی موفقیت دارم

 11. ستاره
  0

  سلام من 16 سالمه قدم 158 با مصرف مناسب غذا و تمرین امکان افریش قد وجود داره؟

 12. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام خانم ستاره. مطمعنا تاثیر خواهد داشت

 13. یاس
  0

  سلام من دختر 17 ساله هستم قدم 168 و وزنم 54 والیبال رو هم به صورت حرفه ای انجام میدم ایا امکانش هست قدم بلندتر بشه؟ ورزش کششی هم انجام میدم ممنون میشم اگر پاسخگو باشید

 14. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام. آیا افزایش قد شما متوقف شده؟ اگر متوقف شده، بفرمایید که چند وقت هستش که وزنتون ثابت مانده.

 15. دانیار
  0

  سلام.من 17 سالمه قدم 173 امکانش هست قدم بلندتر بشه … درضمن از نظر ژنتیکی مشکل نداریم چون داداشم 187قدش تورو خدا بگید چیکار کنم

 16. دانیال
  0

  سلام.من 16 سالمه.با قد 170.والیبال هم حدود 1 ساله کار میکنم.چه راه هایی برای رشد سریع قد وجود داره؟

 17. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام دانیال عزیز. شما می تونید با استفاده از برنامه غذایی و حرکات ورزشی مناسب نتیجه بگیرید.

 18. ناشناس
  0

  سلام من 17 سالمه قدم 148 خواهش می کنم کمکم کنید تو خانواده ام همه قد بلندن خواهر کوچکم قدش از من بلنه تورا خدا بگید چیکار کنم

 19. آیلار
  0

  سلام من 16 سالمه و قدم 157 هستش حرکات کششی انجام میدم …تقریبا چقدر طول میکشه تا قدم از اینی ک هست بلندتر بشه آیا میتونم قدمو حداقل به 165 برسونم…

 20. آیلار
  0

  آیا خوردن کشک و همزمان ورزش های کششی تاثیری برای بلدند شدن قد داره…..راهنمایی بکنین چه کارای دیگه ای میتونم انجام بدم تا قدم سریع تر بلند شه

 21. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام آیلار عزیز؛ مصرف کشک باید طبق اصول انجام بشه. کشک همانطور که خواص زیادی داره، امکان داره مشکلاتی هم برای شما بوجود بیاره. کشک برای رشد استخوان بسیار مفید هستش اما احساس گرسنگی را کم می کنه. هضم کشک برای معده سخت هستش و بهتره با نعنای خشک مصرف بشه. در آخر پیشنهاد می کنم با یک پزشک قد و وزن در ارتباط باشید.

 22. ابوالفضل
  0

  سلام به همگی 16 ساله قدم 160 بیشتر نیست دکتر غدد بهم گفت تا 180 تاقد میکش من الان دوسال والیبال حرفه ی کار ولی هیچ نتیچهی ازش ندیدم خواهش بهم کمک کنید تا قد زود بلند شود 

 23. ارام
  0

  سلام من ی دختر۱۷ساله هستم با قد ۱۷۰راستش تا حالا به فکر قد نبودم .. اما الان دوس دارم قدم بلند تر بشه ؟؟ چی کار  می تونم انجام بدم ؟

 24. بیاد کارا
  0

  منم 17ساله 180قد 10سانت افزایش دارم تا تهش؟

 25. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام . با توجه به سن شما، در حال حاضر قد شما بسیار مناسب است ولی برای افزایش قدتون باید روی تغذیه، ورزش و البته زمان خوابتون برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.

 26. ب یاد کارا
  0

  آقا سلام. استاد ملکانه ببخشید این فایل بینورال که میگن 6ماهه 8سانت افزایش میاره رو از کجا میشه دانلود کرد هر جا میرم میگن حذف شده و فلان.میگن ما قد کوتاه ها ساده ایم تو موقعیت ما نیستن نمیفهمن البته من 180ام ولی باید به قد پل واکر خدا بیامرز برسم ینی 189

 27. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام
  برنامه امواج بینورال را از اینجا دانلود کنید

 28. ناشناس
  0

  سلام من  سنم 17هست پسرم قدم 176هست آیا امام رشد قدم هست چه چیزی مصرف کنم

 29. ب یاد کارا
  0

  استاد ملکانه دوست دارم اندازه 100گرم کراک،درسته کمه ولی حکمش اعدامه سایتت بهترینه سریع و با حوصله جواب میدی دمت گرم ولی به من عزیز نگفتیا !!!ایندفه حواسم هس

 30. حسین
  0

  سلام من یه پسر 16سالم قدم 167هستش .بابام 180 قدشه.مادرم155.ولی همه چیزم به مادرم کشیده.ایا من میتونم رشد کنم؟

 31. بیاد کارا
  0

  استاد سلام ،من بعد بینورال دو شبه درد حس میکنم ولی قد نمیکشم میگم یه وخ درد بسته شدن صفحات قدی نباشه خخخ،از اولشم شانس نداشتیم

 32. محد
  0

  سلام من 17سالمه و قدم 173سانتی متره. و از اول هم فوتبال یا فوتسال حرفه ای بازی میکنم و به طور مرتب وبارفیکس عم کار میکنم برای افزایش قدم چه توصیه ای دارید؟؟

 33. سایت خبری ملکانه
  0

  سلام. اینکه فعالیت ورزشی دارید، بسیار خوبه اما به یاد داشته باشید ورزش هایی نظیر فوتبال نیاز به تغذیه و ریکاوری مناسب دارد. پیشنهاد می کنیم هر شب حداقل 8 ساعت خواب مفید داشته باشید. حتما از مربی خود درباره تغذیه مناسب مشاوره بگیرید.

 34. سارینا
  0

  سلام من ۱۶ سالمه و قدم ۱۶۵ سانتی متره . من ورزش بریک دنسینگ کار میکنم . میخواستم ببینم چجوری میتونم قدمو حداقل تا ۱۷۵ یا ۱۸۰ برسونم

  خواهش میکنم کمک کنیم آخه خانواده ام ازم نا امید شدن و منو نمی‌برن پیش دکتر • فیلم سینمایی خانه دختر