راه اندازی مرکز دائمی مطالعه دریاچه ارومیه در دانشگاه


به گزارش خبرنگار مهر، قربانعلی سعادت شامگاه دوشنبه در جریان دیدار با روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی آذربایجان غربی  ضمن تاکید بر لزوم ایجاد رابطه تنگاتنگ بین سیستم مدیریت با مراکز علمی و دانشگاهی استان، افزود: برای حل بحران و احیای دریاچه ارومیه باید دانشگاهیان و دانشمندان بیش از پیش پای کار آمده و با راه اندازی مرکز دائمی برای مطالعه و تحقیق گامهایی برای رفع این مشکل بردارند.


وی ضمن انتقاد از اینکه سایت و کتابی در خصوص روند احیای دریاچه ارومیه در استان موجود نیست، اظهار داشت: این کمبود متاسفانه برای مجموعه مدیریت و دانشگاهیان ضعف محسوب شده بنابراین باید با حساسیت بیشتر در این خصوص اقدامات لازم انجام و ما نیز پشتیبانی لازم را در این خصوص انجام می دهیم.


استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه هم اکنون جهان هم اکنون با وجود اینکه موفقیت های نظام جمهوری اسلامی را نمی تواند بپذیرد ولی اعتراف به پیشرفت های علمی ما دارند، ادامه داد: ترور دانشمندان جوان ما حاکی از این امر بوده تا جلوی پیشرفت های دانشمندان را بگیرند.


سعادت در ادامه با بیان اینکه ایجاد دانشگاه در منطقه آزاد ماکو می تواند مزیتهای فراوانی را در پی داشته باشد، عنوان کرد: در صورت ایجاد دانشگاه در آن منطقه نه تنها هزینه های دانشگاهی کاهش یافته بلکه از خروج دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل نیز کاسته می شود. 


وی با اشاره به اینکه رفتن به خارج از کشور برای ادامه تحصیل ایراد اساسی ندارد، گفت: ولی اگر نتوانیم خدماتی را برای جوانان و فارغ التحصیلان در داخل کشور داشته باشیم و رفتن به خارج از کشور به این علت باشد، ایراد است چرا که در این صورت هزینه ها متوجه کشور ما و استفاده از این افراد و ظرفیتها متوجه کشورهای دیگر است.


لزوم تغییر سیستم اشتغال آذربایجان غربی


وی با اشاره به تغییر سیستم اشتغال در آذربایجان غربی، گفت: گسترش و توسعه کشاورزی در شرایط موجود امکان پذیر نیست چرا که محدودیت هایی مانند کاهش منابع آب و کاهش بارندگی در این زمینه وجود داشته لذا باید اشتغال به سمت صنعت، خدمات، تجارت و بازرگانی سوق یابد.


استاندار آذربایجان غربی ضمن تاکید بر اینکه باید زمینه برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش های مختلف در استان فراهم شود، با اشاره به اینکه متاسفانه قبلا چهره بدی از سرمایه داران در افکار عمومی ترسیم شده، گفت: مقام معظم رهبری از سرمایه داران به عنوان جهادگر اقتصادی نام بردند که فاصله زیادی بین دو تعریف وجود دارد.


وی در بخش دیگری از سخنان خود به اداره دانشگاه‌ها اشاره و با بیان اینکه ایجاد نشاط و شادابی در دانشگاهها نیاز به مدیریت همراه با اخلاق خوب دارد، یادآور شد: شعار دولت یازدهم منبعث از فرمایش امام علی (ع) و میانه روی در امور بوده بطوریکه میانه روی راه اسلام است و راهیست که مردم نیز آن را پسندیده و نباید آنان را ناامید و از این راه دور کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید