راه اندازی بازار ویژه آبزیان در تبریز/ فاصله ۶ پله ای استان آذربایجان شرقی با مصرف جهانی ماهی


به گزارش خبرنگار مهر، محمد صمدزاده عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه این بازار با هدف افزایش سرانه مصرف آبزیان راه اندازی می شود، افزود: مطالعات انجام گرفته از طریق مشاورین و مراکز علمی نشان می دهد که فقدان آگاهی اقشار جامعه از مزایای مصرف ماهی، دسترسی فیزیکی، نبود آشنایی به روش طبخ از اساسی ترین موانع مصرف این محصول است.


وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر برای دسترسی و عرضه مناسب محصولات آبزی، فروشگاه های عرضه ماهی براساس استانداردها در کلانشهر تبریز الگوسازی شده و هماهنگی های لازم با ارگان های مربوطه از جمله شهرداری و سازمان میادین به عمل آمده است، اعلام کرد: بزودی اولین بازار ویژه آبزیان در شهر تبریز در مساحت ۹۰۰ مترمربع در شهرک باغمیشه از طرف بخش خصوصی افتتاح می شود.


صمد زاده با بیان اینکه این بازار دارای غرفه های ماهی تازه، ماهی زنده و ماهیان منجمد و فرآوری شده خواهد بود، ادامه داد: باتوجه به تجهیزات بکارگرفته شده دراین بازار، ماهی بصورت پاک شده و به طور کاملا بهداشتی به مشتریان عرضه خواهد شد.


مصرف سرانه ماهی ۵ کیلوگرم در استان/ فاصله ۶ پله ای استان با مصرف جهانی ماهی


مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه کلاس های آموزش طبخ آبزیان در این بازار برگزار می شود، افزود: با وجودی که با اقدامات انجام یافته مصرف سرانه استان از۱۰۰ گرم در سال ۱۳۷۲ به مرز پنج کیلوگرم درسال جاری افزایش یافته است، با متوسط سرانه کشور ۳.۵ کیلوگرم و با متوسط مصرف جهانی محصولات آبزی ۱۱ کیلوگرم فاصله داریم.


وی با بیان اینکه برای برطرف کردن این موانع برنامه های مختلفی توسط مدیریت امور شیلات استان اجرا شده است، برگزاری همایش های علمی با حضور استادان تغذیه و بهداشت، رابطین سلامت و بهداشت را از جمله این برنامه ها عنوان کرد.


صمد زاده گفت: در کنار این همایش ها، توزیع بروشور و برگزاری جشنواره و مسابقه طبخ آبزیان، برگزاری کلاس های متعدد آموزش روش های طبخ آبزیان و تربیت مربیان طبخ آبزیان در شهرستان های مختلف استان از دیگر برنامه های اجرا شده است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید