راز قاچاق انسان به اروپا در شبکه دزدان پایتخت

ردیابی دو دزد مرموز پرده از فعالیت گروهی کلاهبردار برداشت که به بهانه ترانزیت انسان به اروپا، پول‌های میلیونی به جیب می‌زدند.

اردبیل نیوز: به گزارش ایران ساعت ۵ عصر ۲۱ آبان ماه سال‌جاری رفتار مرموز ۲ مرد در ایستگاه متروی ترمینال جنوب نظر مأموران عملیات ویژه پلیس مترو را به خود جلب کرد. بنابراین چند تن از مأموران به این ۲مرد نزدیک شدند و آنان را که قصد فرار داشتند دستگیر کردند و برای بررسی‌های بیشتر به مرکز خود بردند.

در نزدیکی دفتر پلیس مأموران متوجه شدند که یکی از مردان مرموز مدارکی را از جیب خود بیرون می‌آورد و به صورت بسیار ماهرانه‌ای روی زمین می‌اندازد که با بررسی مدارک و بازرسی بدنی از هر ۲ مرد مشخص شد که مدارک بسیاری همچون کارت خودرو،کارت سوخت،گواهینامه، کارت پایان خدمت و چندین سوئیچ متعلق به خودروهای پراید و پژو در اختیار آنها بوده است.

مردان مرموز در بازجویی‌ها ادعا کردند که این مدارک را از داخل یک کیسه سیاه رنگ و کنار ایستگاه پیدا کرده‌اند و قصد داشته‌اند مدارک را داخل صندوق پست بیندازند تا از این طریق این مدارک در اختیار صاحبانشان قرار بگیرد.

با ادعاهای این ۲ مرد به نام‌های اسماعیل و محمدرضا ۴۰ و ۳۳ ساله به دستور بازپرس شعبه هشتم دادسرای ناحیه فیاض‌بخش، آنان در اختیار تیمی از پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرار گرفتند.
کارآگاهان بازجویی‌های دیگری ازاین ۲ مرد که اصرار بر بیگناهی داشتند را در دستور کار خود قرار دادند که هریک از آنان در بازجویی‌های جداگانه و با شگردهای پلیسی به سرقت لوازم داخل خودرو توسط همدستش اعتراف کردند.

محمدرضا که به هیچ عنوان سرقت‌ها را قبول نداشت به تیم تحقیق گفت: امروز خانه بودم که اسماعیل به من زنگ زد و گفت می‌خواهد مرا ببیند به ایستگاه متروی ترمینال جنوب آمدم و وی گفت که می‌خواهد مدارکی را که در سرقت‌های داخل خودرو در اختیار دارد به صندوق بیندازد که دستگیر شدیم. اسماعیل نیز پس از این‌که متوجه شد همدستش اعتراف کرده و سرقت‌ها را به وی نسبت داده است، گفت: من و محمدرضا از چند ماه پیش تاکنون دست به سرقت خودرو می‌زنیم و پس از هر سرقت، خودروها را به مالخرها می‌فروشیم یا این‌که خودمان دست به کار می‌شویم و سپر، ضبط و پخش، لاستیک و هر چیزی را که راحت بتوانیم بفروشیم از آنها جدا می‌کنیم.

وی در ادامه به فروش چندین خودرو به چند مالخر اعتراف کرد که با توجه به ادعاهای این تبهکار کارآگاهان موفق به دستگیری یکی از مالخرها به نام قاسم شدند و در عملیاتی دیگری مالخر دیگری به نام سعید ۵۱ساله را نیز شناسایی کردند.

کارآگاهان در ادامه رسیدگی به این پرونده خانه سعید را در خیابان میرداماد تحت تعقیب و مراقبت قرار دادند و در یک عملیات ضربتی موفق به دستگیری وی شدند و در بازرسی ازخانه سعید ۳۰ مهر ژلاتینی، چندین گذرنامه، کارت ملی، گواهینامه، سندهای مالکیت،کارت‌های سوخت و مهرهای جعلی مربوط به سازمان‌ها و نهادهای دولتی را به دست آوردند که نشان می‌داد وی در زمینه جعل نیز فعالیت دارد.

سعید که از بازداشت شدنش بسیار شوکه شده بود در بازجویی‌ها ادعای بی‌گناهی کرد که بر این اساس سوابق وی و اسماعیل و محمدرضا تحت تجسس قرار گرفت و مشخص شد هر سه آنان دارای سابقه سرقت و جعل و کلاهبرداری هستند و پیش از این نیز بارها به زندان افتاده‌اند.
در ادامه تیم تحقیق پس از بررسی شماره و پیامک‌های تماس گیرندگان با سعید دریافتند که وی از افراد دیگری که مربوط به این پرونده نیست کلاهبرداری کرده است.

با شناسایی طعمه‌های این تبهکار یکی از آنان به نزد بازپرس پرونده رفت و از سعید به خاطر کلاهبرداری ۵ میلیون تومانی بابت گرفتن ویزای کشور ایتالیا شکایت کرد و گفت: چندی پیش از طریق یکی از دوستانم با سعید آشنا شدم و در ازای دریافت ویزای ایتالیا و اقامت در این کشور ۵میلیون به عنوان پیش قسط گرفت و قرار شد در کمتر از ۱۵روز مرا راهی کند و بقیه پول را که ۱۰میلیون است پرداخت کنم ولی الآن ۲ ماه است که یا جواب تماس‌هایم را نمی‌دهد یا گوشی‌اش را خاموش می‌کند.

بنابراین گزارش تا کنون صاحبان ۱۰ خودروی سرقت شده توسط تیم تحقیق شناسایی شده‌اند و بررسی‌های آنان نشان می‌دهد علاوه بر سرقت و اوراق برخی از خودروها یکی از مالخرها که در زمینه جعل نیز فعالیت دارد از چندین طعمه ساده لوح خود کلاهبرداری کرده است که رسیدگی به آنها در دستور کار پلیس قرار دارد.

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید