رئیس جمهور ایران تهدید به مرگ شد/عاقبت هاشمی در انتظار روحانی !

0
330

رئیس جمهور ایران تهدید به مرگ شد / عاقبت هاشمی در انتظار روحانی !

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان شعارهای ضددولت در فیضیه قم نوشت: در این مراسم البته یک بار دیگر هم رئیس جمهوری با کنایه‌ای غیرمستقیم با این شعار که «بنی صدرها همیشه فرصت فرار ندارند» با رئیس جمهوری معزول ایران در دهه شصت مقایسه شد، مقایسه‌ای که قبلاً هم صورت گرفته و بسیار حاشیه‌ساز شده بود.

اما این تجمع شعارهایی عجیب‌تر از این هم داشت. چیزی که بیش از بقیه مورد توجه قرار گرفت نوشته‌ای به این عنوان بود؛ «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت».

ه گزارش مجله اینترنتی ملکانه، بازنشر گسترده تصویر این پلاکارد در شبکه‌های مجازی تفسیرهای مختلفی در پی داشت. از جمله کاربران زیادی آن را تهدید آشکار به قتل و دارای قابلیت پیگرد قضایی عنوان کردند.

اما نوشته پراهمیت دیگری که کمتر به چشم آمد پلاکاردی بود که روی آن این جمله به چشم می‌خورد؛ «ای ملت! به نیت امر به معروف از رئیس جمهوری بخواهید در این گرانی‌ها یارانه هر نفر را تا ۲۰۰ بالا ببرد».

چیزی که به وضوح سیاست افزایش مطالبات عمومی از دولت و بالا بردن فشارها بر شانه دستگاه اجرایی را خواستار شده بود. آن هم در روزهایی که خود دولت نیز به شکل‌های مختلفی زیر بار فشارهای اقتصادی قرار دارد.

 

 

روزنامه اعتماد نوشت: طلاب قم با برگزاری تجمع و در دست داشتن پلاکارد و سردادن شعار‌هایی نسبت به دولت و وقوع فساد در کشور واکنش نشان دادند. تجمع‌کنندگان با سردادن شعارهایی از جمله «حوزویان بیدارند از مفسدان بیزارند»، «امت ما بیدارند از مفسدان بیزارند» و «سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن» اعتراض خود را به برخی مسوولان که نسبت به عدالت اقتصادی در کشور بی‌اعتنا هستند اعلام کردند.

اما حاشیه اصلی این تجمع مربوط به عکس یک پلاکارد در دستان یک طلبه بود. در این تصویر یک طلبه جوان پلاکاردی با شعاری بسیار عجیب در دست داشت. روی این پلاکارد نوشته شده بود: «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت». مقصود از این شعار معمای پیچیده‌ای نیست که نتوان منظور آن را متوجه شد اما سوال این است، در شرایط کنونی که تمامی مسوولان کشور بر حمایت از دولت تاکید دارند استفاده از چنین شعار‌هایی چه معنایی می‌دهد؟ در این شعار مقصود از فردی که شعارش مذاکره عنوان شده، حسن روحانی رییس‌جمهور قانونی ایران است اما نکته مهم این پلاکارد مصرع دوم شعار است؛

جایی که عنوان شده استخر فرح در انتظار رییس‌جمهور است و سرگذشتی شبیه به مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی… در روزهای نخستین فوت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رسانه‌های بیگانه تلاش داشتند فوت مرحوم هاشمی را مشکوک جلوه دهند و سناریو‌هایی در این باره مطرح کردند. سناریو‌هایی که خالی از واقعیت بود اما متاسفانه این پلاکارد در راستای همان سناریو‌ها طراحی شده و طراح آن به عواقب این موضوع فکر نکرده است.

انتظار تفکر از طراح این پلاکارد کار دشواری است زیرا او حتی نمی‌داند استخری که مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در آن رحلت کرد، مربوط به فرح نبوده و صرفا برای آنکه قافیه شعار خود را تکمیل کند چنین شعاری ساخته است. مرحوم رفسنجانی در استخری فوت کردند که پس از انقلاب ساخته شد و محل آن متعلق به لیلا امامی همسر امیر‌عباس هویدا بود نه فرح پهلوی.

علاءالدین بروجردی در این رابطه به ایسنا می گوید: اینها ادبیات دشمن است، چون فوت آقای هاشمی رفسنجانی اتفاق طبیعی بود که ممکن بود هر کسی دچار چنین عارضه‌ای شود، ولی استفاده از این ادبیات باعث سوء‌استفاده دشمن می‌شود، چون دشمن به دنبال القای این موضوع است که نگاه ملت به حاکمیت، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران با دهه‌های اول و دوم متفاوت است و مردم فاصله گرفته‌اند…

این کاملا غیرواقعی و ظلمی به نظام است، چون شرایطی ایجاد می‌شود که این دیدگاه و القای تفکر را در دشمن تقویت می‌کند و آنها موفق می‌شوند که این را به خرد افکار عمومی بدهند.

محمدعلی پورمختار، عضو اصولگرای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس دهم، در پاسخ به این که این سوال که آیا شعار نوشته شده بر روی این پلاکارد به نوعی تهدید علیه رئیس جمهور تلقی نمی شود؛ به دیده بان ایران گفت: این شعار بیش از این که تهدید باشد، شباهت به کنایه دارد. بنده هم با از سردادن این قبیل شعارها موافق نیستم اما متاسفانه در برخی از شرایط و مواقع افراد  با استناد به این شعارها اقدام به اعتراض می کنند….

مردم نباید رفتاری داشته باشند که از طریق یک شعار و یا پلاکارد باعث ایجاد تشویش اذهان عمومی و یاخوشنودی دشمنان به جهت تحقق آمال آن ها شوند.

پشت پرده این ماجرا کجاست !

اما پرده دیگر این ماجرا را مهراب قاسم‌خانی با نگاهی طنز و پرکنایه عنوان کرد.

مهراب قاسم‌خانی در اینستاگرام نوشت: «نه کارى به تهدید واضح معنى شعر دارم، نه به بوى اعترافى که ازش به مشام میرسه، نه حتى به نوشته روى چوب پلاکارد که نشون میده یه جریان فکرى سازمان یافته پشتشه… مشکلم اینه که واقعاً این عزیزان بعد از مراسم این پلاکاردا رو میپیچوندن میبردن خونه؟ آخه پلاکارد به چه درد آدم میخوره تو خونه؟

حالا اصلاً گیریم که این عزیزان به هر دلیلى نیاز به پلاکارد داشتن. اون سازمانى که اینا رو حمایت و پشتیبانى کرده چرا آبروریزى میکنه؟ دو تا تیکه چوب و یه ورق کاغذه دیگه… جریان مخوف فکرى که اینقدر خسیس نمیشه.»

 

انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید