دین راهکار خروج از آسیبهای اجتماعی/ شورا اتاق فکر شهر


به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با رئیس و اعضای کمیسیون های فرهنگی شوراهای اسلامی شهرهای رشت و ساری دیدار کردند.


عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای این جلسه با بیان اینکه در بازخورد کارهای فرهنگی و اجتماعی نگاهها متفاوت است، تصریح کرد: ممکن است انجام یک کار فرهنگی در شهر از دیدگاه برخی شهروندان مستحق تشویق و از دیدگاه برخی دیگر مستحق تذکر باشد و یا برخی نسبت به آن بی تفاوت باشند که این موضوع تفاوت و گستردگی نگاهها بر فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در شهر را می رساند.


رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: می بایست برای کمک به مردم در راه رضای خدا کمر همت را بسته، کفش آهنین را پوشیده و در صورت لزوم چوب پنبه ها را در گوش بگذاریم در این راه تلاش کنیم.


ناصحی با اشاره به سفارشات ویژه ای که در موضوعات دینی برای مردم آمده است، گفت: اگر هر کدام از نمایندگان مردم در شورای شهر تهران کمتر از ۱۵ و ۱۶ ساعت در روز برای خدمتگذاری به مردم کار کنند، ضرر کرده اند و از فیض کاملی که خداوند به آنها عنایت کرده است، غافل بوده اند.


وی تهران را به عنوان ایرانی کوچک نامید و تصریح کرد: تهران با سایر شهرها در کارهای فرهنگی متفاوت است و دیدگاههای بسیاری در این شهر با عظمت وجود دارد که می توان آن را ایرانی کوچک نامید.


رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر تنها مسئول موضوعات فرهنگی در شهر نیست، تاکید کرد: با این وجود باید نسبت به آنچه سهم ما در موضوعات فرهنگی است توجه ویژه بکنیم.


ناصحی با بیان اینکه در خصوص موضوعات فرهنگی نمی شود اولویتی را لحاظ کرد، اظهار داشت: بحث آسیب های اجتماعی موضوعی است که امروز وجود دارد و اگر نسبت به مباحث دینی و اخلاق دینی توجه شود موضوع آسیب های اجتماعی از بین می رود چرا که انسان متشرع کاری را که به عنوان آسیب اجتماعی شناخته می شود را انجام نمی دهد.


وی همچنین به موضوعاتی همچون کودکان کار، تکدی گری و موضوعاتی از این دست اشاره کرد و گفت: وجود این گونه موارد برای جامعه ما ننگ است و باید برای برطرف کردن آن با جدیت تمام تلاش کنیم.


رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به برخی برنامه های کلی کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: ارتقا و تعمیق ارزشهای معرفتی و دینی در جامعه، سیانت از سرمایه های ارزشمند فرهنگی مبتنی بر مسائل دینی، تهیه طرح های جامع مهار و کنترل آسیب های اجتماعی، افزایش آگاهی عمومی با هدف وفاق اجتماعی و توسعه زیرساختهای فرهنگی، هنری و ورزشی با هدف افزایش روحیه نشاط در جامعه  از جمله موضوعاتی است که این کمیسیون مصمم است به آن بپردازد.


ناصحی در ادامه اعلام کرد: کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در هفته دو جلسه دارد ضمن اینکه در طول هفته نیز با حضور در قسمت های مختلف شهر به طور مرتب برنامه های نظارتی خود را دنبال می کند .


تهران به دلیل برخی موضوعات نمی تواند الگو باشد


عبدالحسین مختاباد، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، در این دیدار با بیان اینکه حجم کاری در شهر تهران بسیار وسیع است، گفت: هر یک از اعضای شورای اسلامی شهر تهران بر اساس تجربه، تخصص و علائق شخصی بخشی از فعالیت های شورای شهر را در کمیسیون ها و کمیته ها بر عهده گرفته اند و در آن شاخه تمامی مدیران شهری را رصد و برنامه ها و بودجه های آن را بررسی و برای تصویب به شورا ارائه می کنند.


وی با اشاره به حجم فعالیت های شهرداری تهران، اظهار داشت: مدیران شهرداری نیز نسبت به دخل و خرج خود به تک تک اعضای شورای اسلامی شهر تهران پاسخگو هستند.


رئیس کمیته هنری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شهر تهران در برخی موضوعات، الگوی خوبی برای سایر شهرها نیست، تصریح کرد: آلودگی هوا، برخی ناهنجاری های اجتماعی و شهرک های اقماری از جمله این موضوعات است.


شورا اتاق فکر شهر


مجتبی شاکری، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه استفاده از تجربیات دیگر شهرها برای انجام برنامه ریزی های شهری کار بسیار خوبی است، گفت: تهران اگرچه به لحاظ آب و هوایی مشکل دارد ولی از طرفی مرکز تحولات کشور در موضوعات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است.


وی بر لزوم مطالعه کارهایی که در گذشته انجام شده است، تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه در نتیجه عملکرد ما، در مدل های رفتاری مردم دخالت می شود، باید مطمئن باشیم که نگاه نظری ما کاملا درست است.


رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید از مردم برای این موضوعات که برای خودشان است، کمک بگیریم، گفت:برای این موضوع می بایست ایده های مختلف را از خود مردم گرفت و بر اساس آن عمل کرد.


شاکری تاکید کرد: برخلاف برخی شاخه های فعالیت های اجتماعی، شاخه فرهنگی نیازمند ایجاد اتاق فکر است.


وی خطاب به اعضای کمیسیونهای فرهنگی شهرهای ساری و رشت اظهار داشت: اگر شما به عنوان شورا اتاق فکر شهر باشید خواهید دید که با تعریف یک مدل صحیح در روابط اجتماعی، بسیاری از موضوعات شهری را سازمان دهی می کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید