دولت و مخالفان سوری هیئتهای خود را برای شرکت در ژنو تا ۲۷ دسامبر مشخص کنند


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المنار، قرار است وزیران خارجه حدود ۳۰ کشور روز ۲۲ ژانویه در تفرجگاه مونترو سوئیس برای اعلام حمایت خود از مذاکرات دولت سوریه و مخالفان گرد هم جمع شوند. پس از آن، الابراهیمی در اولین مذاکرات مستقیم در ژنو میانجیگری می کند که از ۲۳ ژانویه آغاز می شود.


قرار است بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به زودی برگزاری نشست وزارتی در مونترو مورد تاکید قرار دهد. برگزاری نشست در مونترو به این دلیل است که هتلهای ژنو در این زمان به سبب نمایشگاه سالیانه ساعتهای گران قیمت مملو از مسافر است.


هدف اعلام شده از برگزاری کنفرانس ژنو ۲، توافق درباره دولت انتقالی دارای اختیارات کامل برای پایان درگیریهاست.


– الابراهیمی این مهلت را برای دمشق و مخالفان تعیین کرده است تا هیئتهای خود را در کنفرانس ژنو ۲ مشخص کنند. کنفرانس ژنو ۲ پس از کنفرانسی برگزار می شود که کوفی عنان نماینده سابق سازمان ملل متحد در امور سوریه در ژوئن ۲۰۱۲ برگزار کرده بود که دولت سوریه و مخالفان به طور رسمی در آن مذاکرات شرکت نکرده بودند.


 خوله مطر سخنگوی الابراهیمی گفته است وی خواهان تعیین دو هیئت تا ۲۷ دسامبر است و این مهلت نهایی است تا اسامی اعضای دو هیئت و رئیسان آن را دریافت کند.


 به گفته وی، تعیین هیئت برای دولت سوریه مشکل نیست، اما برای مخالفان که گرفتار شکاف و دودستگی شدید و هرج و مرج هستند، کاری دشوار است.


یک دیپلمات عرب گفته است چالش بزرگ، هیئت مخالفان است که تا کنون توافقی درباره آن وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید