دستاورد جدید دایی برای پرسپولیس

پرسپولیس امسال دارای هویت مستقل است و با روال و سبک خاصی بازی می‌کند و می‌تواند بازی خود را بر حریفان دیکته کند.

پرسپولیس امسال با عده‌ای از بهترین بازیکنان به مربیگری دایی تفاوت عمده‌ای با گذشته نزدیک خود پیدا کرده است. قبل از ورود به اصل مطلب مقدمه‌ای ضروری است.
فوتبال ما بدون هرگونه آمادگی حرفه‌ای شد و همزمان با گسترش ارتباطات تصویری و امکان دسترسی به فیلم‌های تمرین‌های تیم‌های بزرگ و دسترسی به ابزارهای جدید از نظر فنی از چاله درآمده به چاه افتاد، مربیان ما بی حضور نزدیک در فوتبال روز دنیا بعد از غیبتی طولانی‌مدت از فوتبال جهان که تحولات سریعی را پشت سر می‌گذاشت (حرفه‌ای شدن) در وادی تقلید از ظاهر فوتبال مدرن رانده شدند، لذا تقلید جای تفکر نشسته و در نتیجه خلاقیت از فوتبال ما رخت بربست و فوتبال ما به روزی افتاد که انگار همه تیم‌ها را یک تفکر یا یک مربی هدایت می‌کند و با دیدن یک بازی انگار همه بازی‌ها را دیده‌ایم و معنی واقعی آن بی‌هویت شدن تیم‌ها بود، درعمل در دو بازی متوالی از یک تیم شاهد دو نوع بازی بودیم که براساس آنالیز حریف دچار تغییر می‌شد که در نظر اول این جملات پر تعارض به نظر می‌رسد اما در هیچ تیمی روال خاصی مشاهده نمی‌شد که بتوان شخصیت و هویت جداگانه برای آن قایل شد، ولی روال حاکم بر بازی‌ها در لیگ نه بر اساس انتخاب استراتژی و تفکری از قبل اندیشیده شده و قابل شناسایی بلکه بسته به حریف تغییر می‌کرد و در عین تفاوت ظاهری در بازی‌ها اما سردرگمی فنی شباهت عجیبی در بین بازی‌‌های تیم‌های متفاوت برقرار می‌کرد که شاید آن را در این جمله بتوان خلاصه کرد: «با دیدگاه و ارزش‌های آماتوری، فوتبال به ظاهر حرفه‌ای عرضه می‌شد و می‌شود» و نتیجه آشفتگی فکری حاکم بر فوتبال ما و نیز عقب‌ماندگی غیرقابل انکار از فوتبال روز دنیا است. در فوتبال باشگاهی بعد از ۲۱ سال حتی در آسیا افتخاری کسب نکرده‌ایم و علی‌رغم برتری بالقوه بازیکنان ایرانی، فقط در فوتبال ملی در کارنامه سه صعود به جام جهانی داریم که در سطح کیفی پایین‌تر از باشگاهی برگزار می‌شود.

۱- پرسپولیس امسال دارای هویت مستقل است و با روال و سبک خاصی بازی می‌کند و می‌تواند بازی خود را بر حریفان دیکته کند که نشان از وجود استراتژی، برنامه و تفکری از قبل اندیشیده شده دارد و کمتر تحت تاثیر بازی حریفان قرار می‌گیرد و می‌توان حتی از نظر فنی هویتی مستقل برای آن تعریف کرد.
مثلا اثر محسوسی از تاکتیک‌های جدید مثل تیکی تاکا در این تیم نمی‌بینیم که سایر مربیان ما بی‌هیچ تجانسی بسته به بازیکنان در اختیار سعی می‌کنند به زور هم شده نمودی از آن را به نمایش بگذارند و جنبه مثبت آن (گیج کردن دفاع حریف و رسیدن به گل) در فوتبال ما دیده نمی‌شود اما جنبه منفی آن یعنی طولانی‌تر کردن زمان مالکیت توپ برای اداره بازی با انتقال پاسکاری‌های متوالی از زمین حریف به یک‌سوم میانی زمین در واقع استفاده دفاعی از این تاکتیک است که بهترین اجراهای آن را در دو سال اخیر با استفاده از بهترین بازیکنان میانی ایران در بازی‌های استقلال می‌توان دید اما در پرسپولیس بالا بردن سرعت انفرادی و تیمی که از مولفه‌های اصلی فوتبال مدرن است در حد بضاعت و در تجانس کامل با فوتبال ما به درستی به کار گرفته می‌شود و علی‌رغم استحکام دفاعی، تیم پرسپولیس شخصیتی هجومی از خود در ذهن تماشاگر باقی می‌گذارد و گرچه از همه نوع حربه‌ها برای رسیدن به گل استفاده می‌کند اما نفوذ به محوطه جریمه حریف و ارسال پاس عرضی برای قطع و ضربه نهایی تاکتیک محوری و اصلی است و حرکات بازیکنان و تیم حول آن برنامه‌ریزی و تنظیم شده است.

۲- در سال‌های اخیر، اصلی‌ترین مشکل استقلال و پرسپولیس فاصله گرفتن از جایگاه واقعی‌شان در فوتبال ایران بود که اهمیت بسزایی در موفقیت باشگاه‌های ممتاز به‌خاطر سابقه در همه لیگ‌ها دارد و سایر تیم‌ها برای کسب آوازه در رقابت با آنها سعی می‌کنند با متوقف کردن یا احیانا پیروزی با تمام قوا ظاهر شوند که اتفاقا به نفع آنهاست چون همیشه با بازی‌های سخت مواجه‌اند.
تیم‌های ضعیف با ترس به مقابله با پرسپولیس و استقلال می‌رفتند اما در سال‌های اخیر این ترس ریخته بود گرچه از افتخار ناشی از شکست آنها سود می‌بردند و شکست این دو تیم در مقابل تیم‌های ضعیف برخلاف تصور رایج مبنی قدرت گرفتن حریفان بلکه علت آن از میان رفتن اعتماد به نفس و فراموش کردن جایگاه مهم‌شان در تاریخ فوتبال ایران توسط این دو تیم ناشی می‌شد. ولی دایی این اعتماد به نفس را به تیم پرسپولیس بازگردانده است.

در این پرسپولیس از همان آغاز بازی این اعتماد به نفس را می‌توان دید که به قصد برد وارد زمین شده و برایش اهمیتی ندارد که با چه حریفی مبارزه می‌کند که باید آن را به فال نیک گرفت و در فوتبال نقش مهمی دارد در رویارویی با حریفان آسیایی بیش از همه به آن نیاز داریم.
البته اینکه چگونه این اعتماد به نفس به پرسپولیس بازگشت اهمیت درجه دوم دارد. این بهترین دستاورد دایی برای پرسپولیس و فوتبال ایران است.

جام نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید