»   سینما  »   در ایام نوروز همیشه کارم چند برابر می شود
۲ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۲۹

در ایام نوروز همیشه کارم چند برابر می شود

محمد صالح علا
امسال از لحاظ کاری برایم مثل سال های گذشته بود ولی حجم کاری بسیار بیشتر بود، چنانکه من تقریبا هیچ روز و شبی بیکار نبودم، یا در رادیو و تلویزیون بودم و تمام روزهنگام هم به نوشتن و فکر کردن و پیدا کردن موضوع و ویرایش کردن و… گذشت. تقریبا در تمام سال گرفتار کار هستم. غیر از رادیو تلویزیون هم تألیف و ویراستاری کتاب هایم را داشتم که بسیار زمان بر است. در حال حاضر هم کتاب «نامه های شفاهی» و «پارچه فروش عاشق» را همزمان ویراستاری می کنم.
راجع به تلویزیون صحبتی نمی کنم چرا که همه عمرم و از وقتی که سنم قانونی شده کارم در رادیو و تلویزیون بوده و تلویزیون محل کارم بوده است. تلویزیون بسیار گسترده و دامنه دار است و قضاوت در مورد آن سخت است.
راجع به سینما که سالهاست از آن دور شده ام و فیلم هم بازی نمی کنم می توانم بگویم همانند همه نحله های آثار زیبایی شناختی در حال پیشرفت است. همان طور که شعر، نقاشی، ترانه و … پیشرفت می کند طبعا سینمای ما هم پیشرفت می کند. اما نکته مهم این است که ما در پروسه عجیبی هستیم که مردم ما در حال مشق دموکراسی هستند و اصناف مختلف دائما هر روز تمرین دادخواهی های صنفی دارند. شاید در سرزمین ما این دادخواهی صنفی کمی دیر باشد اما به هر حال هر کاری یک اولین بار دارد و این سال ها اولین بار مشق تحصیل حقوق صنفی ماست. اهالی سینما هم مثل بقیه صنوف در حال دادخواهی صنفی هستند و چون این اولین بار است و تمرین زیادی نداشتیم اغلب در دادخواهی های صنفی مان اتفاقاتی می افتد و اشتباهاتی می کنیم. برخی از این اشتباهات خود ما و دیگران را به اشتباه می اندازد. برخی از این اشتباهات هزینه هایی برای خود یا مملکت مان دارد.
برخی از کارهای ما خنده دار و بامزه بوده و کارهای عجیب و غریبی می کنیم. برخی تمرین های دادخواهی های صنفی ما تلخ و اندوه بار است و برخی سرو صدای زیادی دارد؛ بخصوص با وجود فضای مجازی و رادیو تلویزیون و مطبوعات. برخی هم بی سر و صداست.
به نظرم برخی از همکاران ما در سینما بیشتر به دنبال منافع فردی خودشان هستند تا منافع صنفی. فیلمی ساخته اند، با مشکلی روبرو شده و این تمرین دادخواهی آنان بسیار فردی است. اما خوشبختانه اهالی سینما هم با هم همدل هستند و از این منظر سینمای ما چشم انداز «آهان..آهان» داری برای خودش دارد!
سینمای ما هم در حال پیشرفت است اما سینما برای من بیشتر از طریق جشنواره فیلم فجر قابل ممیزی است. به نظرم جشنواره فیلم فجر یک پدیده بسیار مهم سینمایی بود ولی شوربختانه هر چه پیش رفتیم از نظر کمی و کیفی نه تنها جشنواره پیش نمی رود بلکه سال به سال کوچک تر و کمتر می شود. مثلا اگر فرض کنیم که این جشنواره در سال های گذشته بین المللی بوده، امروز کم کم جشنواره ای بومی و کشوری شده است. در حال حاضر این جشنواره یک جشنواره تهرانی است و یا جشنی برای سینماگرانی است که برای اولین و یا دومین بار است که فیلم ساخته اند. اگر هم گاهی فیلمساز باسابقه ای در این جشنواره، با تعارف و درخواست شرکت می کند معمولا جایزه ها را به او می دهند. فکر می کنم جشنواره فجر تبدیل به یک ضیافت صنفی شده و در این جشنواره ما مواظبیم که به هر سینماگری یک تکه از این کیک بزرگ برسد. همچنین به آنهایی که با ایشان رودربایستی داریم تکه بزرگ تر می دهیم.
راستش اگر نظر مرا بخواهید من با همه نوع مسابقه ای مخالفم و همیشه معتقد بوده ام که در هر مسابقه ای برنده و بازنده به یک اندازه تحقیر می شوند و اصلا ما به این دنیا وارد نشده ایم که بخواهیم از یکدیگر سبقت بگیریم. بویژه در مورد سینما و آثار زیبایی شناختی که نه قابل تعلیلند و نه قابل مسابقه. نکته دیگر که می توانم بگویم این است که اسم نشریه شما در واقع «بانیِ فیلم» است، که نشریه ای در سمت اعتلای سینمای ما و بسیار باشکوه است.
در ایام نوروز همیشه کارم چندین برابر می شود. تقریبا هیچ سالی را هنگام سال تحویل خانه نیستم، یا در رادیو و یا تلویزیون بوده ام و همیشه عید را با خانواده بزرگم، مردم ایران، سر سفره نشسته ام. امسال هم از یک ساعت قبل تا یک ساعت بعد از سال تحویل در شبکه چهار خواهم بود. همچنین هر شب هم در این شبکه در خدمت هموطنانم هستم.
در مورد پیشنهاد برای مطالعه به نظرم مردم را نباید زور کرد. کتاب خواندن زوری فایده ندارد و این گونه کسی دانا نمی شود. کتاب را باید با احساس نیاز و کنجکاوی بخوانیم. همانند زمانی که مثلا می خواهیم بدانیم محبوبمان کجاست، کی می بینیمش یا مثلا می خواهیم بدانیم تیم محبوبمان چند چند شده است. همین که با هم حرف می زنیم، فیلم می بینیم، موسیقی گوش می دهیم همه اسباب دانایی است. به نظرم خود مردم می دانند چه کار باید بکنند. خودشان هم کتاب خوب و هم برنامه و فیلم خوب را می شناسند. بهار فرصت خوبی برای تغییر است و به ما مشق تغییر می دهد. اگر می خواهیم تغییر کنیم بهار زمان خوب و مأخذ تقویمی است که از آن زمان تغییر کنیم.

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

کارگردان «شرایط عینی» که مدتی پیش برای همکاری با شبکه GEM راهی کشور ترکیه شده بود و پس از چندی قید این همکاری را زد و به کشور بازگشت، در پاسخ به اینکه آیا شکست تجاری فیلم آخرش «اینجا شهر...
محمد عاقبتی کارگردان نمایش «ماهی سیاه کوچولو» از اجرای دوباره این اثر در نیویورک خبر داد. به گزارش رسیده، این اجرا که بیش از این در منهتن نیویورک و تهران با استقبال مخاطبان مواجه شده بود، درپی حمایت شورای هنر...
کارگردان: مارتین اسکورسیزی نویسنده: ترنس وینتر،بر اساس کتاب جردن بلفورت محصول:۲۰۱۳ *** جردن بلفورت (لئوناردو دی کاپریو): تنها چیزی که بین تو و هدفت قرار گرفته،داستانای مزخرفیه که برای خودت تعریف میکنی که چرا نمیتونی به اونا برسی! ...
علیرضا قربانی و سالار عقیلی خوانندگان موسیقی ایرانی گزینه های جدی برای همراهی با نوازندگان منتخب دو ارکستر ملی و سمفونیک تهران برای اجرا در جام جهانی فوتبال هستند. به گزارش مهر، شنیده ها حاکی از آن است که...
دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

بهترین آهنگ های محسن چاوشی (ریمیکس) دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام ای وای دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام خوشبختی دانلود آهنگ جدید حمید صفت به نام من دیوانه نیستم
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر