درخواست برای افزایش اعتبارات اقلیت‌های دینی در سال ۹۳


نمایندگان اقلیتهای دینی در مجلس روز گذشته در دیداری با محمدباقر نوبخت، خواستار تخصیص بیشتر اعتبار مربوط به اقلیت‌ها در بودجه‌ی سال ۹۲ و همچنین افزایش اعتبار مربوط به اقلیت‌های دینی در بودجه‌ی ۹۳ شدند.

کارن خانلری اظهار کرد: در دیداری که با معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور داشتیم، موضوع تخصیص بودجه را با ایشان مطرح کردیم. همیشه اعتبار مربوط به اقلیت‌های دینی کمتر از آنچیزی که مصوب می‌شد تخصیص داده شده و طی سالهای اخیر هم در بهترین حالت ۴۵ درصد یعنی کمتر از نصف تخصیص اعتبار داده شده است.

وی افزود: در قانون بودجه‌ی ۹۲ اعتبار اقلیت‌های دینی ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود، که حدود ۴۰ درصد آن پرداخت شد. در لایحه بودجه ۹۳ نیز این اعتبار به ۲ و نیم میلیارد تومان کاهش یافته است. خواهش ما از آقای نوبخت این بود که حداقل در بودجه‌ی ۹۲ تخصیص بیشتر به اقلیت‌های دینی داشته باشند و در بودجه‌ی ۹۳ نیز همراهی کنند که این اعتبار قدری افزایش یابد.

نماینده‌ی ارامنه شمال در مجلس اظهار کرد: آقای نوبخت قول رسیدگی به مطالبات نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس را دادند و گفتند که این موضوع را بررسی خواهند کرد.

خانلری با اشاره به کاهش اعتبارات عمرانی در لایحه‌ی بودجه ۹۳ یاد آور شد: ما می‌دانیم که تنگناهایی وجود دارد و نمایندگان استانهای مختلف کشور هم نگرانی‌هایی از این حیث داشتند. البته ظاهرا دولت در بودجه ۹۳ به توان پرداخت خود بر اساس واقعیت‌های گذشته توجه کرده، و آن را ملاک قرار داده است.

وی اضافه کرد: قاعدتا در بررسی و تصویب بودجه توافقات بین‌المللی از جمله توافق ایران با ۱+۵ ، تسهیل در فروش نفت، و برداشته شدن تحریم‌ها باید در نظر گرفته شود و البته نگاه واقع‌گرایانه‌ای به آن وجود داشته باشد زیرا فعلا نمی‌شود به این قول‌ها اعتماد کامل داشت و باید ببینیم طرف غربی در عمل چه می‌کند.

خانلری در پایان با بیان اینکه دولت در تدوین بودجه سعی کرده اعتبارات را به اعداد واقعی نزدیک‌تر کند، تصریح کرد: بر این اساس نارضایتی دوستان ما هم قابل درک است زیرا شرایط اقتصادی در وضع مطلوبی نیست و دغدغه‌ها به همین علت است. اما امیدواریم که بتوانیم در نهایت بودجه‌ی ۹۳ را به گونه‌ای به تصویب برسانیم که اعتبارات مورد نیاز تامین شود.

/۲۷۲۱۲

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید