«دختر بس» را ساختم تا کلیشه‌ها بشکند

کارگردان مستند «دختر بس» گفت: هدفم در تولید این اثر شکستن کلیشه‌های رایج و رسیدن به یک قوم‌نگاری و مردم‌نگاری بومی براساس یکی از تفکرات جاری در فرهنگ عامه مردم بود.

پانزدهمین برنامه از مجموعه «شب ستاره» ویژه نقد و بررسی آثار برتر ششمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با اکران و نقد و بررسی فیلم‌های مستند «زنان ماهیگیر جزیره» ساخته شیرین وحیدی و شهرزاد پویا، «دختر بس» به کارگردانی سپیده جعفری و «نوروز در نئور» ساخته عبدالله عزیزی برگزار شد و با حضور این هنرمندان، پریسا ساسانی (مجری)، سحر عصرآزاد (منتقد سینما) و جمعی از فیلمسازان و علاقه‌مندان سینمای مستند مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

* مستند «زنان ماهی‌گیر جزیره» اثری سفارشی نیست

شیرین وحیدی یکی از کارگردانان مستند زنان ماهیگیر جزیره با بیان آنکه سال‌ها همکاری با خانم پویا پیرامون تدوین آثار حرفه‌ای سینما، تجربیات گرانقدری را در اختیار آنها برای تولید این اثر قرار داده است، گفت: کار در حوزه سینمای مستند خصوصیات خاص خودش را دارد و دیگر آنکه مهمترین خواست ما در تولید این اثر پرداختن به سوژه‌ای بکر و متفاوت بود.

وی ادامه داد: زنان ماهیگیر جزیره به فکر برجسته‌سازی فعالیت دختران و ‌مادرانی بود که در جزیره محروم و دورافتاده‌ای چون هنگام برای امرار معاش دست به کاری مردانه چون صید ماهی می‌زنند و در این راه، تمامی مخاطرات و سختی‌ها را به جان می‌خرند.

این تدوینگر سینما با اشاره به آنکه مستند زنان ماهیگیر جزیره نخستین تجربه حرفه‌ای وی در حوزه کارگردانی بود، افزود: انتقادات وارده به این فیلم مستند را می‌پذیرم و از آنها و تجربیات به دست آمده برای تولید آثار بعدی به بهترین نحو استفاده خواهم کرد.

در ادامه این نشست شهرزاد پویا دیگر کارگردان این مستند، نحوه زندگی و شکل گذران روزها و ساعت‌های این زنان در جزیره را بسیار آرام و یکنواخت دانست و در دفاع از ریتم کند این اثر گفت: اولویت ما در تدوین، رسیدن به ریتمی کندتر از آن چیزی است که امروز شاهد آن هستیم، اما چون قرار بود فیلم برای تلویزیون تولید شود مجبور بودیم تا به صبر و شکیبایی مخاطبان نیز احترام بگذریم.

وی همچنین با رد سفارشی بودن این مستند گفت: پیشنهاد ساخت این اثر از طرف ما به تلویزیون داده شد و مورد توافق آنها قرار گرفت و در طول ساخت، به دلیل دو دوره فیلمبرداری مجزا و نگاه خاص ما در تدوین،‌ فیلمنامه اولیه کمی دچار تغییرات شد، اما جوهره اصلی آن حفظ شده است.

 

* اهمیت مقوله فرهنگ سازی با نگاه به پیشرفت تکنولوژی در جهان معاصر

در ادامه این جلسه، سپیده جعفری کارگردان مستند «دختر بس» نیز با اشاره به آنکه بارها دیده شده که موضوعات و مستندهای کلیشه‌ای از حیث موضوع در کنار نگاه و ایده متفاوت کارگردان به یک اثر مقبول بدل شده است، گفت: هدفم در تولید این اثر شکستن کلیشه‌های رایج و رسیدن به یک قوم‌نگاری و مردم‌نگاری بومی براساس یکی از تفکرات جاری در فرهنگ عامه مردم بود.

وی ادامه داد: تلاش برای فرهنگ‌سازی، خواست کلان این مستند به شمار می‌رود، به خصوص آنکه با پیشرفت تکنولوژی و تفکر عصر حاضر ما نیازمند یک نوع تغییر نگرش در افکار و عقایدی هستیم که بیشتر آسیب‌زا هستند تا پیش برنده جامعه ما در رسیدن به اهداف متعالی و انتخاب لحن طنز نیز برای تحقق این خواسته صورت گرفته است.

 

* گاهی لازم است میزانسن و بازی گرفتن از بازیگران را کنار بگذاریم

سومین بخش این نشست، به نقد و بررسی مستند نوروز در نئور به کارگردانی عبدالله عزیزی اختصاص داشت.

عزیزی با اشاره به آنکه دریاچه نئور در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان اردبیل قرار گرفته و شرایطی دارد که همواره در شش ماه از سال کاملا یخ زده است، گفت: این منطقه تنها یک محیط بان دارد که ۹ سال است به همراه خانواده خود در آنجا و به دور از تمامی امکانات ساده یک زندگی معمولی به زندگی مشغول هستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی ادامه داد: در ساخت این اثر هیچ تلاشی برای بازسازی واقعیت نشده است و اعضای آن خانواده همان زندگی حقیقی و واقعی خود را در مقابل دوربین به نمایش گذاشته‌اند و این صمیمیت، زندگی سخت و احساسی آنها، حتی بارها ما را بر آن داشت تا دوربین و امکانات ساخت فیلم را زمین بگذاریم و غرق در احساسات تلخ و شیرین آنها شویم.

در پایان این نشست و پس از پرسش و پاسخ میان حاضران در سالن با کارگردانان آثار اکران شده، هدایایی از طرف مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانان و منتقدان حاضر در جلسه اهدا شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید