دبیر کلی اوپک حق ایران است

عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره انتخاب دبیرکل اوپک که این هفته تعیین می شود، با تاکید براینکه‌دبیر کلی اوپک حق ایران است گفت:انتخاب دبیر کل امروزه قاعده ای ندارد و بر اساس لابی گری است و کشوری که رای بیشتری جذب کند دبیرکل می شود.

به گزارش اردبیل نیوز به نقل از تابناک، جلیل جعفری بنه خلخال درگفت و گو با خانه ملت، افزود: اگر به هر دلیلی احساس کنیم نمی شود آرا را به سمت دبیرکلی ایران سوق داد باید به نفع عراق برای دبیرکلی کناربرویم چرا که عراق هم همسایه است و همکاری ایران با عراق بیشتر می تواند به نفع کشورهای مسلمان باشد.

نماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس شورای اسلامی دراین باره که آیا بهتر نبود دبیرکلی مانند اوایل تاسیس اوپک بر مبنای حروف الفبا باشد، گفت: انتخاب دبیر کل امروزه قاعده ای ندارد و بر اساس لابی گری است و کشوری که رای بیشتری جذب کند دبیرکل می شود.

وی با تاکید براینکه دبیر کلی اوپک حق ایران است افزود: اگر انتخاب دبیرکلی بر مبنای حروف الفبا بود و همه کشورهای عضو می توانستند از این حق استفاده کنند بهتر بود.

جعفری بنه خلخال با اشاره به انتخاب ایران پیش از انقلاب به عنوان دبیرکل اوپک، گفت: این که ایران بعد از انقلاب به جایگاه دبیرکلی اوپک دست پیدا نکرد به دلیل تاثیر کشورهای اسلامی از غرب بود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه، اظهارداشت: با توجه به این که عربستان از کشورهای غربی تاثیر می پذیرد اجازه نمی دهد نفت قیمت واقعی خود را به دست آورد.

نماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس با اشاره به این که دبیرکلی همچنین یک موقعیت خاصی برای کشور انتخاب شده درسطح بین الملل ایجاد می کند تصریح کرد: برای به دست آوردن این جایگاه باید تلاش کرد، هرچند که لابی گری و نفوذ غربی ها برخی اوقات تلاشهای ما را بی نتیجه می کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس  افزود: به نفع کشورهای مسلمان عضو است که با هم متحد باشند و مبادلات را به نفع خودشان تغییر دهند.

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید