حقایقی مهم درباره نوجوانان و رابطه جنسی که باید بدانیم

اگر می‌خواهید حقایقی مهم درباره نوجوانان و رابطه جنسی بدانید در این نوشتار با ما همراه شوید. وقتی که من کارگاه‌های آموزشی والدین را برگزار می‌کنم‌، می‌توانم اضطرابی را که هنگام صحبت در مورد رابطه‌ی جنسی نوجوانان در آن‌ها به وجود می‌آید، حس کنم. مادران و پدران اغلب مضطرب می‌شوند زمانی که می‌بینند نوجوانان‌شان- پسران و دختران عزیزتر از جان‌شان- به موجودات جنسی تبدیل می‌شوند. یک بار مادری، در میان وحشتی مادرانه، بی‌اختیار گفت: “من از کجا باید بدانم که فرزندم رابطه‌ی جنسی دارد؟ لطفا به من بگو.”

متاسفانه، دفتر من که مجهز به گوی بلورین برای پیش‌گویی و مطلع شدن از وقایع نیست. اما آمار زیر در مورد نوجوانان، بر ترس والدین صحه می‌گذارد و تا حدی این موضوع را می‌شکافد.

با توجه به مطالعه‌ای که اخیرا توسط مراکز کنترل بیماری ایالات متحده – که پژوهش ملی رشد خانواده (NSFG) را انجام می‌دهد- صورت گرفته‌است، متوسط سنی که نوجوانان در ایالات متحده بکارت خود را از دست می‌دهند،۱۷ سالگی است ( ۱۶.۹ برای مردان، ۱۷.۲ برای زنان). در حقیقت، بیش از ۸۰ درصد آمریکایی‌ها تا قبل از ۲۰ سالگی رابطه جنسی را تجربه کرده‌اند، و معمولا با کسی که از آن‌ها کمی بزرگ‌تر است – ۰.۶ سال بزرگ‌تر برای مردان، ۱.۴ سال بزرگ‌تر برای زنان.

قرار گرفتن در معرض مطالب غیراخلاقی جنسی

با توجه به محدودیت‌های نه چندان سخت‌گیرانه‌ای که روی فیلم‌ها، تلویزیون، و اینترنت (همان امپراتوری پورنو در خانه‌ی شما!) اعمال می‌شود، نوجوانان خیلی بی‌پرده‌تر از گذشته به مطالب جنسی دسترسی دارند. خیلی راحت کلیک می‌کنند و بیش‌تر می‌بینند، بیش‌تر اطلاعات کسب می‌کنند، و با دیدن آن همه تصویر بی‌پرده‌ درباره‌ی روابط جنسی بیش از هر نوجوان دیگری در تاریخ آسیب می‌بینند و قصه نوجوانان و رابطه جنسی تبدیل به یک تراژدی می شود.

مشکلات دیگری هم وجود دارد، در حالی که پدر و مادرها تمام تلاش‌شان را می‌کنند که مانع دسترسی فرزندان‌شان به این مطالب و تصاویر شوند، نوجوانان زبل عصر تکنولوژی، راه‌های عجیب و غریبی برای دسترسی به آن‌ها پیدا می‌کنند. خوب، پدر و مادرهای عزیز، اگر شما هم نگران هستید که قرار گرفتن در معرض فعالیت جنسی در میان نوجوانان تا این حد افزایش یافته‌است، آرامش خود را حفظ کنید: سن از دست دادن بکارت در ایالات متحده تغییر نکرده‌است. در حقیقت، سال‌ها هست که در همان سن و سال باقی مانده‌است.

آیا دختران سیگاری رابطه‌ی جنسی را از سنین پایین‌تر شروع می‌کنند؟

نتایج مطالعه می‌تواند ما را گیج کند، اما این نتیجه نظر همه را جلب می‌کند: مطالعه‌ی صورت گرفته توسط NSFG نشان داد که نوجوانان دختری که سیگار می‌کشند معمولا دو سال زودتر از نوجوانانی که سیگار نمی‌کشند، بکارت خود را از دست می‌دهند.
ممکن است به فکر فرو بروید که آیا نیکوتین به یک داروی مقوی غرایز جنسی برای نوجوانان تبدیل  می‌شود، یا سیگار کشیدن روش جدید عشقبازی است که اتفاقات جدیدی برای داستان نوجوانان و رابطه جنسی رقم میزند؟ پاسخ‌ها ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. افراد سیگاری جوان تمایل بیش‌تری به ریسک کردن دارند، و همین باعث می‌شود که احتمال درگیر شدن آن‌ها در رفتارهای ریسک‌آمیز بیش‌تر باشد. اگر شما در حال جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با اختلال نافرمانی مقابله‌جویانه در جوانان هستید، نوجوانان سیگاری احتمالا  به طور برجسته‌ای دارای این ویژگی هستند.

 

 

وقت آن رسیده که درباره‌ی رابطه‌ی جنسی با فرزندان‌مان صحبت کنیم

اگر می‌خواهید نوجوان شما به صورت عاقلانه‌ای با مقوله‌ی رابطه‌ی جنسی مواجه شود، پس وقت آن رسیده که با او گفتگویی در این باره داشته باشید، هر چه‌قدر که این کار ناخوشیاند و دشوار باشد. بله، “بحث در زمینه‌ی مسائل جنسی” هنوز هم یک کار واجب و ضروری است. مطمئنا، شما ممکن است با مقاومت، رو برگرداندن و پاسخ‌های سربالا از جانب فرزند خود روبرو شوید ( خیلی بحث مزخرفیه مامان! جدی می‌گم)، اما اجازه ندهید که آن‌ها شما را دلسرد کنند.

اگر شما برای حرف زدن در این رابطه اضطراب دارید، همسرتان، یکی از اعضای نزدیک فامیل، یا یک دوست خانوادگی می‌تواند جایگزین خوبی برای شما باشد. هر چه‌قدر آگاهی نوجوانان در زمینه‌ی رابطه‌ی جنسی بیش‌تر باشد، احتمال این‌که تن به هوس خود بدهند یا درگیر رفتارهای پرخطر شوند، کم‌تر می‌شود. بر اساس گزارشِ NSFG، ۷۴.۴ درصد از پدر و مادرها، امروزه در مورد رابطه‌ی جنسی با کودکان خود صحبت می‌کنند. اما لزوما خود پدر و مادر نباید این مکالمه را انجام بدهند؛ هر فرد بزرگسال قابل اعتمادی می‌تواند به جای آن‌ها مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد.

ارتباط راحت و مثبت با نوجوان‌تان، خواه درباره‌ی مسائل جنسی و خواه درباره‌ی تصمیمات بزرگ دیگر، به او کمک می‌کند که انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشد. به یاد داشته باشید، بهترین راه برای سالم نگه داشتن فرزندتان این است ک رابطه‌تان را با او سالم و بدون خدشه نگه دارید.

 

منبع: سایکولوژی تودی

ترجمه: سارا فیضی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید