«حریم سلطان» را شکست دادیم

محمدرضا شریفی‌نیا که در سریال «میلیاردر» ایفای نقش می‌کرد میلیاردر را سریالی دانست که بر ماهواره‌ها غلبه کرده است.

نشست رسانه‌یی سریال «میلیادر» همزمان با پایان تولید فصل اول آن و ضبط سکانس‌های پایانی این سریال در لوکیشن ثابت «میلیارد برگزار شد. تهیه‌کننده، کارگردان و بازیگران این سریال در نشست رسانه‌یی میلیاردر حاضر شدند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
علیرضا امینی در این نشست با بیان اینکه طنز کارهایی است که مهران مدیری و عطاران انجام می‌دهند، ادامه داد: «میلیاردر» یک واقعیت اجتماعی را با نگاه طنز به تصویر می‌کشد.کارگردان «میلیاردر» که نگاهش در سینما و تلویزیون را کاملا متفاوت می‌داند، در بخشی از این نشست، مشکل اساسی تلویزیون را کارگردانانی معرفی کرد که مقوله‌ی بازیگری را خوب نمی‌شناسند.
به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست، رامین عباسی‌زاده (تهیه‌کننده سریال میلیاردر)، درباره‌ی جابه‌جایی تیم تولید این کار توضیح داد: از نخستین روزی که وارد این حرفه شدم، به این فکر می‌کردم که کارهایم باید کارهای خوبی باشد و به لحاظ کیفی اهدافی را دنبال کند، ولی این اهداف در گروه قبلی برآورده نمی‌شد. تذکراتی هم دادیم و احساسمان این بود که آن‌ها به دنبال کار کیفی نیستند؛ بنابراین ترجیح دادیم با سرمایه مردم بازی نکنیم.عباسی‌زاده درباره‌ی تغییر بازیگران هم خاطرنشان کرد: وقتی کارگردان انتخاب می‌شود سلیقه‌ای دارد. من هم به عنوان تهیه‌کننده سلیقه‌ی دیگری دارم که باید به سلیقه مشترک برسیم و این سلیقه مشترک دوستان قبلی نمی‌گنجیدند. دوستانی مثل سعید پورصمیمی و رضا بابک می‌توانند در یک کار دیگر موفق باشند، هرچند در سلیقه‌ی مشترک ما قرار نداشتند؛ به همین دلیل هم ما به جز دو نفر ترکیب کلی بازیگران را تغییر دادیم.
سحر زکریا هم به عنوان یکی از دو بازیگری که در تیم جدید باقی ماندند، درباره‌ی تغییر کارگردان گفت: اتفاقات عجیب و بدی افتاد و فکر نمی‌کردم از طرف کارگردانی که سال‌ها کار می‌کند این حرف‌ها را بشنوم. پس اگر همه بخواهند در مورد همدیگر این طور صحبت کنند پس من باید از چه کسی یاد بگیرم. او مصاحبه کرده بود و من و خانم نادری را جزو بازیگران درجه چندم خطاب کرده بود. در هر صورت وقتی که کار جدید شروع شد با ما تماس گرفتند و ما دعوت شدیم اما فکر نمی‌کردیم چنین بازتابی داشته باشد.
در ادامه تهیه‌کننده سریال «میلیاردر» همچنین به این مساله اشاره کرد که این سریال قرار بوده در ۲۵ قسمت تولید شود و ادامه داد: طبیعی بود وقتی که قرار شد تعداد قسمت‌ها ۱۹ قسمت باشد، باید تایم را زیاد می‌کردیم؛ در نتیجه همه‌ی نقاط اصلی قصه به هم می‌ریخت و جاهایی که کم و کسری داشتیم، مجبور بودیم دوباره بگیریم و همین شد که گاهی به روزپخشی رسیدیم که این مساله هم تنها در یکی دو سکانس بود.
سپس علیرضا امینی، کارگردان سریال میلیاردر نیز درباره‌ی نگاه اجتماعی‌اش در سینما و تلویزیون توضیح داد: نگاه من در تلویزیون و سینما تفاوت زیادی دارد. نگاه علیرضا امینی در سینما نگاه خودم است، یعنی خودم می‌نویسم، خودم دغدغه دارم، خودم به دنبال کارهای پروانه و ساخت هستم حتی ممکن است فیلمم توقیف شود اما در تلویزیون هم مانند عوامل دیگر دعوت به کار می‌شوم. وقتی سناریوی کار را خواندم، دیدم پتانسیل دارد که بیننده جلوی آن بنشیند و حرف هم دارد و اصلا فیلم طنزی نیست که ساختار طنز داشته باشد، بلکه یک فیلم اجتماعی با ساختار رئال است. «میلیاردر» یک واقعیت اجتماعی با نگاه طنز را به تصویر می‌کشد؛ طنز کارهایی است که مهران مدیری و عطاران انجام می‌دهند.امینی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی سوژه میلیاردر هم تاکید کرد: در سینما، تئاتر و تلویزیون سوژه جدیدی یافت نمی‌شود، مگر اینکه نگاه فیلمساز به آن موضوع متفاوت باشد.
زامیاد سعدوندیان، نویسنده سریال میلیاردر نیز در ادامه این بحث توضیح داد: نوع نگاهی که پشت کار بوده آن را جدید کرده است. به هر حال ما چند کلید بیشتر نداریم و اکثر سوژه‌ها هم مطرح شده‌اند؛ به علاوه از هر مدل چند سریال و فیلم را می‌توانیم مثال بزنیم و فقط تقدم و تأخر آنهاست که ممکن است مطرح شود.او ادامه داد: میلیاردر یک کار کاملا اجتماعی با موقیعیت‌های طنز است که می‌تواند نقدی در کنار لحظه‌های طنز برای بیننده خلق کند. سبک فیلمنامه‌هایی که یک ژانر داشته باشند، منسوخ شده است و هر سریال دارای چندین کلید است؛ مثلا درام طنز و وحشت را به هم پیوند می‌زند این مساله در فیلمنامه‌نویسی امروز بسیار به کار می‌آید.
سامان گوران، بازیگر نقش بهادر نیز درباره‌ی نقشش توضیح داد: خیلی خوشحال شدم که شانسم را در این کار امتحان کنم. به علاوه انگیزه‌ای که داشتم به من کمک کرد تا با بهادر ارتباط برقرار کنم کمی جلوتر که رفتیم احساس کردم که بهادر را می‌شناسم. مظلومیت بهادر را در خودم ندیدم اما به خاطر بی‌مهری‌هایی که به او شده با او آشنا هستم و سعی کردم سامان گوران را به بهادر نزدیک کنم.
به گزارش ایسنا، محمدرضا شریفی‌نیا، بازیگر نقش فرجام هم از جمله افرادی بود که در نشست رسانه‌یی میلیاردر حاضر بود.شریفی‌نیا، دلایل پذیرفتن این نقش را این چنین توضیح داد: متن بسیار زیبایی به دستم رسید که ۲۰ قسمت بود. نوید این مساله در این متن داده می‌شد که با یک کار متفاوت در تلویزیون مواجه هستیم که چاشنی طنز هم دارد. این نگاه به مسایل جامعه، کمتر در تلویزیون وجود داشت. به علاوه حضور علیرضا امینی و رامین عباسی‌زاده نیز نشان‌دهنده این بود که با یک کار متفاوت و ساختار قصه‌ای جدید که طنز هم دارد مواجه هستیم.محمدرضا شریفی‌نیا ادامه داد: گروه خیلی خوبی دور هم جمع شده بودند. یکسری بازیگر تازه‌نفس در زمینه بازیگری همراه چند بازیگر قدیمی که بسیار خوب جواب داد و به همین دلیل یکی از ویژگی‌های این کار، نیروهای تازه‌نفس آن است. حضور آن‌ها و سوژه متفاوت فیلم آن را جذاب کرده بود. برای همین هم وقتی در اوایل کار هنوز قصه مشخص نیست جذابیت زیادی برای مردم وجود دارد.او درباره‌ی تعامل با بازیگران جوان نیز گفت: یکی از کارهایی که در اینجا انجام دادیم این بود که کارمان را به سمت تئاتر بردیم؛ یعنی دورخوانی داشتیم و دیالوگ‌خوانی را تمرین می‌کردیم. هر کس شخصیت خود را درست می‌شناخت و به فضای موجود کمک می‌کرد. بازیگران بیراهه نمی‌رفتند حتی نکاتی که در دورخوانی داشتیم به فضا کمک و آن را زنده کرده بود.شریفی‌نیا تاکید کرد: تعامل بین بچه‌هایی که بیشتر کار کرده بودند با تازه‌کارترها یکی از موفقیت‌های این کار است. کل کار را که نگاه می‌کنیم فکر می‌کنیم بداهه است ولی هیچ کدام بداهه نیست یعنی در مورد هر کلمه فکر شده. حتی حرف زده شده و صحبت شده.شریفی‌نیا ادامه داد: کل کار بداهه است منتهی بداهه‌ای است که در موردش فکر شده، صحبت شده و هر کس در قالب خودش رفته است. فکر می‌کنم هر چه بیشتر جلو می‌رویم این ویژگی بیشتر می‌شود.شریفی‌نیا در بخش دیگری از صحبت‌هایش، «میلیاردر» را سریالی دانست که بر ماهواره‌ها غلبه کرده و گفت: مقاله‌ای خواندم که «میلیاردر» بر ماهواره غلبه کرده است؛ اگر میلیاردر ۱۰۰ قسمت بود، می‌توانستیم تمام کانال‌های ماهواره را شکست بدهیم اگر این فرصت وجود داشت می‌توانستیم تمام کانال‌های ماهواره‌یی را تعطیل کنیم؛ «حریم سلطان» فقط یکی از کارهایی بود که ما بر آن غلبه کردیم. او همچنین مهمترین حرف «میلیاردر» را شایسته‌سالاری عنوان کرد و گفت: مهمترین حرف این سریال شایسته‌سالاری است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید