جلوه های مراسم سنتی سیزده بدر فضاهای طبیعی اردبیل را دگرگون کرد

اردبیل نیوز – جلوه های گوناگونی از مراسم سنتی سیزده بدر از نخستین ساعات بامداد امروز (سه شنبه) فضاهای طبیعی و سیاحتی استان اردبیل را دگرگون کرده اند.

اردبیل نیوز: جمع زیادی از مردم اردبیل که از روز گذشته لوازم و سور و سات مربوط به روز سیزده بدر را آماده کرده بودند در سپیده دم امروز و درحالیکه هنوز پرتوهای آفتاب سیزدهمین روز بهار کوچه ها و خیابان های به شکل نسبی سرد اردبیل را گرما نبخشیده بود رهسپار عرصه های سیاحتی و طبیعی این شهرستان شده اند.

اکثر این افراد به شکل گروه ها و خانواده های چندین نفره درحالیکه وسایل ضروری روز سیزدهم فروردین از قبیل مقداری خورد و خوراک ساده، لوازم تهیه چایی و زیرانداز را بر باربندها یا صندوقهای خودروهایشان گذاشته اند در اولین فرصت خود را به دامان دشتها ، باغها و ییلاق های منطقه اردبیل رسانده اند.

تردد انواع وسایل نقلیه ای که در حال حرکت به سوی عرصه های طبیعی بیرون از شهر اردبیل هستند چهره خیابان ها و جاده های فرعی و اصلی این شهرستان را دگرگون کرده است.

جمعی از خانواده ها نیز که فاقد ماشین هستند با برداشتن مقداری لوازم پارکها و بوستان های سطح شهر اردبیل را برای گذراندن سیزده فروردین برگزیده اند.

حاشیه رودخانه بالخلو و مجتمع تفریحی و ورزشی دریاچه شورابیل در شهر اردبیل پذیرای بیشترین تعداد مردم و خانواده ها در سیزده فروردین امسال هستند.

اکثر مردم اردبیل براساس یک سنت دیرینه پختن آش محلی دوغ در این روز را یک کار واجب می دانند و هر غذایی که برای صرف ناهار همراه خود به بیرون ببرند باید همراه آن از این آش نیز بپزند.

آن عده از مسافران نوروزی نیز که هنوز به شهرهای خودشان بازنگشته اند و اردبیل را برای گذراندن سیزده بدر انتخاب کرده اند با شماره پلاک های گوناگون و درحالیکه سبزه های سفره هفت سینشان را روی کاپوت ماشین ها قرار داده اند در حال رساندن خود به عرصه های طبیعی استان اردبیل هستند.

خبرهای دریافتی از روانه شدن مردم در سایر نقاط استان اردبیل مانند شهرهای بیله سوار، گرمی، پارس آباد، نمین ، نیر، خلخال، کوثر، سرعین و مشگین شهر به فضاهای طبیعی و گردشگری واقع در اطراف این شهرها حکایت دارند.

استقرار آسمان آفتابی و هوای ملایم بهاری امسال برخلاف اکثر سالها در گذشته شرایط مناسبی را برای استفاده مردم اردبیل از فضاهای طبیعی و سیاحتی این استان فراهم آورده است.

در این میان جمعی از دوستداران طبیعت و نیز کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از مردم این استان خواستند که در استفاده از فضاهای طبیعی منطقه با رعایت بعضی نکات سیزده بدری به یاد ماندنی را برای خود و دیگران رقم بزنند.

خودداری از آسیب رسانی به درختان و مراتع، پرهیز ار ریختن انواع زباله به خصوص ظروف یکبار مصرف و مواد دیرتجزیه به عرصه های طبیعی، خودداری از آتش زدن جنگلها و مراتع، رعایت نکات ایمنی در برافروختن آتش به منظور جلوگیری از ایجاد آتش سوزی های گسترده جنگلها و مراتع، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و نیز رعایت موارد ایمنی برای در امان ماندن از خطرهای حوادث طبیعی احتمالی از جمله خواسته های این افراد از مردم استان اردبیل هستند.

اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود از نقاط سیاحتی و طبیعی بسیار بکر با چشم اندازهای زیبا و دل انگیزی برخوردار است که به همین خاطر در سال از حدود شش میلیون نفر مسافر پذیرایی می کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید