ثبت اختراع دانش‌آموز پارس‌آبادی در کشور

دانش‌آموز پارس‌آبادی اختراع خود را با عنوان کباب‌پز خورشیدی در اداره کل ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی کشور به تأیید و ثبت نهایی رساند.


در مراسمی که عصر امروز در آموزش و پرورش پارس‌آباد برگزار شد، از سمیه شاهین اجیرلو دانش‌آموز سال سوم رشته علوم تجربی دبیرستان نمونه دولتی بنت‌الهدی پارس‌آباد که موفق به طرح و اختراع کباب‌پز خورشیدی و ثبت آن در اداره کل ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی کشور شده است، تجلیل شد.

سمیه شاهین اجیرلو در گزارشی از عملکرد اختراع خود به معاون فرماندار و مدیر آموزش و پرورش شهرستان پارس‌آباد تصریح کرد: این کباب‌پز با اعمال نور خورشید از بالا و پایین ظرف به طور همزمان غذا را طبخ می‌کند و سوختن غذا در این دستگاه اتفاق نمی‌افتد.

این مخترع با اشاره به دیگر ویژگی‌های این دستگاه افزود: در طبخ غذا به وسیله این دستگاه نیاز به هم زدن غذا نیست و بخار اختلالی در پخت و پز ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در ساخت این دستگاه از تکنولوژی و قطعات پیچیده‌ای استفاده نشده است، خاطر نشان کرد: این کباب‌پز خورشیدی نمونه داخلی و خارجی ندارد و منحصر به فرد است.

شاهین اجیرلو با اعلام اینکه این دستگاه با کمترین سرمایه‌گذاری و به راحتی قابل صنعتی شدن است، از مسئولان ذیربط خواست با حمایت مادی و معنوی از دانش‌آموزان و جوانان مخترع و پژوهشگر، آنان را در عملیاتی کردن طرح‌ها و تولید انبوه اختراعات و ابتکارات خود یاری کنند.

وی اضافه کرد: طرح کباب‌پز خورشیدی به شماره ۸۱۰۱۱ در اداره کل ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، آموزش و پرورش استان اردبیل با برگزاری مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه تعلیم و تربیت از آنها تجلیل کرده و از دانش‌آموزان خواست در نظام آموزشی و پژوهشی تحولی را فراهم آورند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر موضوع تحقیق و پژوهش تاکید شده است، گفت: ما همه ساله با برگزاری جشنواره‌هایی در قالب جشنواره‌های جابربن حیان و خوارزمی سعی می‌کنیم از دانش‌آموزان و پژوهندگان برتر تجلیل کنیم.

احمد محمودزاده اضافه کرد: تحقیق و پژوهش سبب تقویت خودباوری در معلمان، کمک به رشد و شکوفایی و کشف استعدادهای ناب آنها و فراهم کردن زمینه‌های ارتقای کیفیت‌بخشی فرآیند آموزشی و پرورشی شده که این خود به دانش‌آموزان نیز روحیه پژوهشگری را انتقال داده است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید