تیم‌ملی قهرمان جام ملت‌های آسیا می‌شود؟

بعد از مشخص شدن قرعه ایران در هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا، همه جا صحبت از قهرمانی تیم‌ملی ایران است. قهرمانی که می‌تواند طلسم ۴٣ساله را بشکند و ایران را بر بام فوتبال قاره کهن بنشاند.

گروهی مثل آب خوردن

ایران در این رقابت‌ها با تیم‌های عراق، ویتنام و یمن در گروه D بازی‌ها قرار گرفت و کاملا مشخص است که این قرعه برای کشورمان خیلی ساده باشد و مثل آب خوردن بتوانیم از این گروه صعود کنیم. به دلیل همین گروه ساده است که همه اهالی فوتبال و کارشناسان و حتی خود کارلوس کی‌روش هم که هنوز مشخص نیست با تیم‌ملی در جام ملت‌ها می‌ماند یا نه، با اعتماد از قهرمانی تیم‌ملی کشورمان حرف می‌زنند. البته با ٢۴تیمی شدن جام ملت‌های آسیا برای نخستین بار و صعود تیم‌های ضعیفی مثل یمن و ویتنام به این مسابقات، مرحله گروهی برای تیم‌ملی ایران که برترین تیم قاره کهن است، اهمیت زیادی ندارد. درواقع دلیل اصلی امیدواری زیادی که به قهرمانی تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های آسیا ایجاد شده، مسیر کم‌چالش برای رسیدن به قهرمانی است که از همیشه هموارتر به نظر می‌رسد.

مسیر کم‌چالش تا قهرمانی

اتفاق بعیدی است که ایران در مرحله گروهی نتواند سرگروه شود، اما در صورتی که طبق پیش‌بینی‌ها تیم‌ملی به‌عنوان تیم نخست گروهش به مرحله یک‌هشتم نهایی برسد تا نیمه‌نهایی مقابل رقیب سرشناس و بزرگی قرار نخواهد گرفت. سخت‌ترین رقیب ممکن در این حالت می‌تواند سوریه یا عمان باشد و البته تیم‌های درجه سوم مثل اردن، لبنان، کره‌شمالی و ترکمنستان هم ممکن است رقیب احتمالی ایران در نخستین دور حذفی جام ملت‌های آسیای ٢٠١٩ باشند. در مرحله یک‌چهارم نهایی هم تایلند، بحرین یا چین ممکن است رقیب ایران باشند که اگر اتفاق غیرقابل پیش‌بینی نیفتد، ایران به سادگی به مرحله بعد صعود می‌کند. در نیمه‌نهایی اما کار تا حدودی دشوار می‌شود و شاگردان کارلوس کی‌روش باید در این مرحله عیار خود را نشان دهند. ممکن است تیم‌ملی در این دیدار با ژاپن یا استرالیا روبه‌رو شود. تیم‌هایی که درست به اندازه ایران شانس قهرمانی در آسیا را دارند و تقابل با یکی از این دو تیم دشوارترین مرحله جام ملت‌های آسیا برای یوزهای ایرانی است. جالب اینجاست در صورتی که تیم‌ملی بتواند از این مرحله هم به سلامت عبور کند، در فینال کار چندان دشواری ندارد. با توجه به گروه‌بندی‌ها امکان دارد یکی از سه تیم کره‌جنوبی، امارات و عربستان در فینال حضور داشته باشند که قطعا شکست دادن آنها برای ایران کار چندان دشواری نیست.

امیدوار باشیم

با این تفاسیر و با نحوه جدید برگزاری جام ملت‌های آسیا، تیم‌ملی ایران شانس زیادی دارد به طلسم ۴٣ساله خود پایان داده و بر بام فوتبال قاره کهن بایستد. دلیل خوشبینی عمومی نسبت به قهرمانی تیم‌ملی هم همین مسیر نسبتا ساده تا نیمه‌نهایی است که حتی خود کی‌روش را هم به قهرمانی امیدوار کرده است. علاوه بر این کارشناسان فوتبال هم در طی سال‌های حضور کی‌روش در ایران و نمایش‌های تیم او مقابل آسیایی‌ها، خوش‌بینی زیادی نسبت به قهرمانی دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید