تکمیل پروژه های نیمه تمام استان اردبیل در کوتاه مدت ممکن نیست

استاندار اردبیل گفت: در صورت ادامه وضعیت موجود که از گذشته حاکم بوده برای اتمام پروژه های نیمه تمام این استان سال ها وقت نیاز است.

به گزارش پرتال خبری تحلیلی اردبیل نیوز ، مجید خدابخش روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان اردبیل افزود: سهم پروژه های استانی از اعتبارات ملی حدود نیمی از بودجه سال گذشته بوده و با در نظر گرفتن تورم موجود افزایش اعتبار قابل توجهی برای پروژه های ملی در نظر گرفته نشده است.

وی اضافه کرد: دولت منابع مالی قابل توجهی در کشورهای خارجی دارد که به دلیل تحریم های بانکی، ورود آنها به کشور غیرممکن بوده و تنها راه استفاده از این منابع آن است که پیشرفت پروژه ها را به نقطه ای برسانیم تا بتوانیم از آن منابع بصورت غیرمستقیم استفاده کنیم.

او ادامه داد: باید ۱۵ درصد آورده از کل اعتبار پروژه ها توسط متقاضی تامین شود تا بتوانیم ۸۵ درصد باقیمانده را بصورت مشارکتی از آن منبع تامین کنیم که البته برای تامین این ۱۵ درصد نیز دولت شش درصد از محل صندوق توسعه ملی کمک می کند.

خدابخش همچنین بیان کرد: برای تکمیل پروژه های نیمه تمام طرح هایی برای استفاده از منابع مالی غیردولتی ارایه شده که البته آن منابع نیز در واقع به صورت غیرمستقیم از طرف خود دولت تامین می شود.

استاندار اردبیل تشریح کرد: اگر دستگاه ها می خواهند طرح های توجیهی اقتصادی شان تکمیل شود باید از روش هایی مانند استفاده از خط اعتباری دولت در چین و فروش اوراق مشارکت استفاده کنند و علاوه بر این می توان از مشارکت بانک های خصوصی نیز در این زمینه استفاده کرد.

وی با بیان این که در مدیریت نوین تمرکز زدایی دیگر منسوخ شده، اظهار کرد: دنیا به سمت مقررات زدایی می رود و برخی قوانین موجود تنها بر سر راه افراد سالم تعلل ایجاد می کند، در حالی که سودجویان به راحتی قوانین را دور زده و امور خود را به پیش می برند.

خدابخش با اشاره به این که طرح مواردی جزیی مانند احداث یک محل نگهبانی ۴۰ متری در یک مرغداری در شان در شورای برنامه ریزی استان نیست، عنوان کرد: مدیران نباید وقت و انرژی خود را بیهوده تلف کرده و باید تلاش کنند تا ضابطه ها را حذف کنند چرا که در شرایط کنونی توجه به سمت کارآیی بوده و به اثربخشی توجه نمی شود.

او افزود: ضابطه لازم است اما نباید دست و پاگیر باشد و ما باید به مدیران خود اعتماد کنیم؛ طرح موارد جزیی در کارگروه های استانی از نظر مدیریتی اتلاف وقت است بخصوص در استانی مانند اردبیل که فصل کاری کوتاه دارد.

استاندار اضافه کرد: مشکل اصلی استان اردبیل بیکاری است و بخشی از بیکاران ما دانش آموختگان دانشگاه ها هستند که همین افراد بخش عمده مهاجران استان را نیز تشکیل می دهند در حالی که با سرمایه این استان پرورش می یابند.

وی با اشاره به درخواست اعتبار از سوی دستگاه های اجرایی استان برای تعمیر و تجهیز ادارات گفت: این اعتبارات باید از منابع ملی تامین شود و ما باید تلاش کنیم تا از اعتبارات استانی برای رفع مشکل اشتغال استان استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید