تولد ۶۹ سالگی امل سایین

امل سایین خواننده معروف موسیقی سنتی ترکیه، ۶۹ امین سالروز تولدش را در کنار دوستان و نزدیکانش جشن گرفت.

امل سایین هنرمند محبوب، زیبا، خوش صدا و معروف ترکیه ۲۰ نوامبر سال ۱۹۴۵ در شهر سیواس ترکیه چشم به جهان گشود. امل پس از پایان تحصیلات راهنمایی در ادیرنه به کنسرواتورار دولتی شهرداری استانبول راه یافت. امل در همان سالها در مسابقه آواز خوانی که از سوی روزنامه حریت ترتیب یافته بود، شرکت کرد و با اجرای یک اثر کلاسیک از منیر نورالدین سلجوق به عنوان “ملکه صدا” انتخاب شد. امل برای اولین بار در سن ۱۷ سالگی در کازینوی “نجدت یازار” واقع در پارک گنچلیک آنکارا روی صحنه رفت . این هنرمند در سال ۱۹۶۳ نیز با قبولی در امتحان ورودی رادیوی آنکارا وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، به مدت ۷ سال در این رادیو فعالیت نمود. این هنرمند بعدها به استانبول نقل مکان کردو در رادیو استانبول مشغول به کار شد. امل در استانبول با گذراندن دوره ای پر کار، تجریبات ارزنده ای در زمینه موسیقی به دست آورد و همه این تجربیات را در قالب آلبوم هایی که یکی پس از دیگری روانه بازار نمود، به کار گرفت. امل سایین علاوه بر آلبوم ها فعالیتهای بسیاری نیز در زمینه فیلم و سینما از خود نشان داد. تا جایی که اگر چه در فیلم های محدودی ایفای نقش نمود ولی سهم بسیار مهمی در رشد و معرفی سینمای ترکیه داشت. امل اولین تجربه سینمایی خود را با فیلم “قهرمان” کسب نمود.

امل سایین در دهه هفتاد میلادی یعنی اواسط سالهای دهه ۵۰ شمسی، طی سفری به ایران در کنار هنرمندان ایرانی چون ایرج قادری در فیلمی تحت عنوان “سرسپرده” ایفای نقش نمود. امل در ایران بسیاری از ترانه ها معروف فارسی آن دوران را با نوازندگان و خواننده‌های برجسته ایرانی به اجرا درآورده و به صراحت میتوان گفت که خاطرات به یادماندنی و شیرینی که امل در آن دوران از خود به جای گذاشت و محبوبتی که در میان ایرانی ها کسب نمود، امروزه نیز بر سر زبانهاست.

امل سایین تا به امروز ۲۸ البوم موسیقی منتشر ساخته و در ۱۳ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است. از جمله فیلم های معروف امل میتوان به فیلمهای “هجران”، “ثریا” و “فرشته سفید” اشاره کرد. امل در سالهایی اخیر در سریال های تلویزیونی نیز ایفای نقش نمود که از بین آنها میتوان به سریال کمدی “Aşkım Aşkım” اشاره کرد. امل سایین در این فیلم در کنار کمدین معروف محمدعلی اربیل ایفای نقش نمود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید