توصیه هایی برای کنترل آسیب های تلفن همراه/ موبایل ساعت زنگ دار نیست


به گزارش خبرنگار مهر، توصیه هایی برای کنترل آسیب های تلفن همراه بر سلامت فردی انسان در نشست تخصصی آسیب های موبایل به عنوان یکی از پنل های آموزشی “دومین همایش تخصصی دشمن شناسی دین زاو” اعلام و مورد بررسی قرار گرفت.


در این نشست آموزشی که امروز جمعه در فرهنگسرای خاوران برگزار شد، بخشی زاده با اشاره به نقش موبایل در ابعاد مختلف سلامت فردی، اطلاعاتی و ارتباطی، خانواده و ارتباط جمعی و نقش اقتصادی آن بر لزوم پرداختن به سبک زندگی درست با این کالا تاکید کرد و گفت: یافته های محققان نشان می دهد که تلفن همراه نوعی تهدید عمومی محسوب می شود اما از آنجایی که آستانه تحریک پذیری مان نسبت به آن حساس نیست توجه خاصی به این تهدیدات نداریم.


وی با بیان اینکه نباید به فرهنگ خودساخته استفاده از موبایل اطمینان کنیم ادامه داد: ۵.۵ میلیارد نفر در دنیا از موبایل استفاده می کنند و پژوهشگران در مورد آثار کوتاه مدت و بلندمدت ناشی از کاربردهای این وسیله هشدار داده اند با این وجود هنوز هیچ اظهار نظر قطعی و ثبت شده ای در مورد آثار منفی ناشی از امواج الکترومغناطیس موبایل وجود ندارد.


بخشی زاده با اشاره به برخی موارد درباره آسیب های بلند مدت استفاده از موبایل که از سوی برخی کشورها مطرح شده گفت: آسیب های مغزی، کاهش تراکم استخوان، کاهش قدرت باروری و مشکلات نازایی، همچنین مشکلات بینایی مانند آب مروارید و پرخاشگری از جمله آسیبهایی است که توسط محققان به دلیل استفاده طولانی مدت از تلفن همراه اعلام شده است.


این کارشناس بر لزوم تغییر الگوی رفتاری در استفاده از موبایل تاکید کرد و ادامه داد: براین اساس چندین توصیه برای کنترل آسیب های موبایل مدنظر قرار دارد که به آن اشاره می شود.


۱. کاربران باید حداکثر زمان مکالمه با موبایل را به یک تا ۲ دقیقه کاهش دهند.


۲. کاربران در طول مکالمه از هندزفری های سیمی استاندارد استفاده کنند.


۳. کاربران در زمان مکالمه با گوشی از هر دو طرف سر برای نگهداشتن گوشی استفاده کنند.


۴. کاربران در زمانهایی که میزان تشعشع بیشتر است گوشی را از سر دور نگه دارند.


۵. مادران باردار به طور جدی از موبایل پرهیز کنند.


۶. کودکان زیر ۱۲ سال حداقل یک متر با گوشی موبایل فاصله داشته باشند.


۷. با توجه به اینکه موبایل در صدر آلودگی های روزانه قرار دارد کاربران باید از آلودگی های این وسیله اجتناب کرده و آن را ضدعفونی کنند.


۸. کاربران باید از حمل موبایل در کیف های معمولی کنار پهلو خودداری کنند.


۹. کاربران باید دورنگهداشتن موبایل از بدن و با هم نبودن با موبایل را تمرین کنند.


۱۰. توجه داشته باشید که موبایل ساعت زنگدار نیست و کاربران نباید از این وسیله به عنوان ساعت برای بیدار شدن به موقع استفاده کنند.


۱۱. کاربران در هنگام شارژ شدن گوشی نباید با گوشی مکالمه کرده و به جد از این موضوع پرهیز کنند.


۱۲. تهیه گوشی مناسب با ضریب جذب ویژه – SAR – پایین به کاربران موبایل پیشنهاد می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید