توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ارومیه/ تحصیل ۶۵۰۰ دانشجو در ۱۶۰ رشته ارشد و دکتری


به گزارش خبرنگار مهر، حسن صدقی شامگاه دوشنبه در جریان دیدار روسای دانشگاههای آذربایجان غربی با استاندار جدید با اشاره به اینکه امسال تعداد دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ارومیه به ۶ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته، ادامه داد: دانشجویان این مقاطع از طریق آزمون سراسری کنکور، جذب نخبگان دانشجو، تبدیل دانشجویان خارج به داخل توسط پردیس جذب می شوند.


وی با بیان اینکه امسال از طریق آزمون کنکور سراسری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری یک هزار و ۳۰۰ دانشجو جذب شدند،اظهار داشت: این دانشجویان در ۹۶ رشته کارشناسی ارشد و ۶۴ رشته مقطع دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستند که درصدد توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه هستیم.


رئیس دانشگاه ارومیه  از احداث ۲۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی، آزمایشگاهی و …. در دانشگاه طی چند سال اخیر خبر داد و  با بیان اینکه ایجاد فضاهای آموزشی مناسب و جذب هیئت علمی از راهکارهای افزایش تعداد رشته های تحصیلات تکمیلی است، گفت: وزارت علوم همه گزینه های امکانات سخت افزاری و نرم افزاری را برای اعطای مجوز راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد و دکتری بررسی می کند.


صدقی از راه اندازی ۱۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه طی آینده نزدیک در صورت موافقت وزارت علوم خبر داد و گفت: افزایش تعداد رشته های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری جز سیاستهای اصلی دانشگاه ارومیه طی سالهای اخیر است.


وی با بیان اینکه طی ۵ سال گذشته کمتر از ۱۰ رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی راه اندازی شده ولی در مقاطع ارشد و دکتری بالغ بر ۵۰ رشته جدید راه اندازی شد، ادامه داد: بر اساس برنامه پنجم توسعه کشور حداقل ۳۵ درصد کل جمعیت دانشجویی از مقاطع تحصیبلات تکمیلی دکتری و کارشناسی ارشد باید باشد که در این راستا با افزایش اعضای هیئت علمی سالانه ۲۰ تا ۳۰ رشته جدید در این مقاطع در دانشگاه ارومیه راه اندازی می شود.


وی توسعه دانشگاههای غیر انتفاعی را یکی از بهترین راهکارهای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای مادر دانست و ایادآور شد: با افزایش و توسعه فعالیتهای این دانشگاهها و جذب تربیت دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی می توان نسبت به افزایش دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای مادر برنامه ریزی تحصیلی داشت.


وی دانشکده علوم با ۵۴ رشته تحصیلی را دارای بیشترین تعداد رشته و به تبع آن دانشجو برشمرد و ادامه داد: دانشکده های کشاورزی و فنی و مهندسی در رتبه های بعدی قرار گرفته که در دانشکده های جدید التاسیس و مرکز شهید باکری میاندوآب در حال افزایش تعداد رشته و دانشجو هستیم.


رئیس دانشگاه ارومیه از جذب ۵۰۰ دانشجو برای دوره های تحصیلات تکمیلی پردیس دانشگاهی طی سال تحصیلی جدید خبر داد و با اشاره به راه اندازی ۱۶ رشته دکتری و ۲۳ رشته در مقطه کارشناسی ارشد دوره های تحصیلات تکمیلی در پردیس دانشگاهی گفت: در این راستا امسال ۵۰۰ دانشجو برای تحصیل در این مقاطع جذب شدند.


رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز در این دیدار عدم تخصیص اعتبارات پژوهشی از عمده مشکلات دانشگاه ها و مراکز عالی در استان دانست و گفت: جهاد دانشگاهی از مراکز فعال حوزه علمی به ویژه در حوزه پژوهشی در استان بوده که فعالیتهای خوبی را در راستای توسعه پژوهشی استان انجام داده است.


ولی عاقلی با اشاره به اینکه این مرکز علمی، علاوه بر فعالیت های پژوهشی، اقدامات فرهنگی، اجتماعی و آموزشی ویژه ای را انجام می دهد، اظهار داشت: ۴۲ هزار نفر در طول یکسال با جهاد دانشگاهی همکاری کرده و در حال حاضر دو هزار و ۵۰۰ نفر دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی مشغول تحصیل هستند.


سهراب رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸ هزار و ۸۳۰ نفر در ۳۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی دانشگاههای آزاد استان تحصیل می کنند، گفت: در حال حاضر ۹۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می شود که بهمن ماه امسال، ۲۳ رشته به این تعداد اضافه می شود.


ایرج میرزایی رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه نیز در این جلسه گفت:سعادت در سال ۶۸ پیگیر ایجاد دانشگاه صنعتی در ارومیه بودند که این امر در سال ۸۴ تحقق یافت و در حال حاضر ۲ هزار نفر دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.


علی ظهری رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی نیز گفت: در حال حاضر ۴۸ هزار نفر در دانشگاههای پیام نور استان مشغول تحصیل بوده و یک هزار و ۸۸۶ عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید