توافق ایران و آمریکا با پادرمیانی سوئیس /آیا مذاکره در راه است؟

ایران و آمریکا
ایران و آمریکا

رسانه ها از توافق ایران و آمریکا با پادرمیانی سوئیس برای تبادل زندانی خبر دادند.

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از آزادی دکتر “مسعود سلیمانی” پزشک و نخبه ایرانی از زندان آمریکا خبر داد.

وزیر خارجه ایران در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: خوشحالم که پروفسور مسعود سلیمانی و آقای “ژیو وانگ” به زودی به خانواده‌های خود ملحق خواهند شد. از کسانی که در این امر شریک بودند، مخصوصا دولت سوئیس، بسیار متشکرم.

​منابع آمریکایی نیز اعلام کردند که کاخ سفید در بیانیه ای آزادی “ژیو وانگ” شهروند این کشور که در ایران در زندان بود را تایید کرد.

ابراز امیدواری آمریکا به آغاز مذاکرات با ایران

ایالات متحده امیدوار است که ایران پس از آزادی شهروند آمریکایی سر میز مذاکرات بنشیند.

به گزارش اسپوتنیک، یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که دولت آمریکا امیدوار است آزادی ژیو وانگ، دانشجوی آمریکایی چینی الاصل، نشانه آمادگی تهران برای مذاکره در مورد سایر موضوعات باشد.

این مقام ارشد دولت آمریکا اظهار داشت: رئیس جمهور (دونالد ترامپ ) به طور واضح روشن ساخت که حاضر است تا بدون پیش شرط با ایرانیان ملاقات کند تا موضوعات مورد توجه دو کشور را مورد بحث قرار دهد.

به گفته وی، واشنگتن از ایران می‌خواهد تا در نتیجه این مذاکرات، برنامه هسته‌ای و ساخت موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند، شهروندان بازداشت شده آمریکایی را آزاد کند و آنچه را که ایالات متحده اقدامات بی‌ثبات کننده تهران در عراق، لیبی، سوریه و یمن می‌داند متوقف کند.

نماینده دولت آمریکا افزود: “ما امیدواریم که آزادی آقای وانگ نشانه این باشد که ایران برای گفتگو در مورد همه این موضوعات به میز مذاکره خواهد آمد.”

 

تحویل زندانی آمریکایی در فرودگاه مهرآباد با جت سوئیسی

مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه سوئیس، در سفری از پیش اعلام نشده روز گذشته وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
به گزارش ملکانه به نقل از مهر، روز گذشته ساعت ۱۷:۰۰ به وقت تهران یک هواپیمای جت فالکن سوئیسی در فرودگاه مهرآباد به زمین نشسته و ساعت ۶:۰۰ صبح روز بعد تهران را به مقصد زوریخ ترک کرد.

در این هواپیما تی ساقی، مدیرکل خاورمیانه وزارت امورخارجه سوئیس حضور داشت که در سفری از پیش اعلام نشده از زوریخ وارد فرودگاه مهرآباد تهران شده و بلافاصله راهی جلسه با مدیران وزارت خارجه ایران شده بود. صبح روز بعد مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه سوئیس در حالیکه ژیو وانگ (شهروند آمریکایی چینی الاصل که سه سال قبل به جرم جاسوسی در ایران دستگیر و به ده سال حبس محکوم شد) را به همراه خود داشت، تهران را به مقصد زوریخ ترک کرد.

در همین حال، صبح امروز یک هواپیمای ایرانی درحالیکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و عباس موسوی، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه ایران سرنشینان آن بودند، تهران را به مقصد زرویخ ترک کرد تا مسعود سلیمانی (استاد و پژوهشگر ایرانی که از اکتبر سال ۲۰۱۸ در بازداشت نیروهای امنیتی و پلیس فدرال آمریکا بود)  را از مقامات سوئیسی تحویل بگیرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه  ایران در این راستا در توئیتی از آزادی دکتر مسعود سلیمانی خبر داده و از دولت سوئیس بطور ویژه قدردانی کرده بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید