تلاش دولت برای خروج از وضعیت رکود تورمی/ جلوگیری از پمپاژ منابع مالی به بازار


به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح چهاردهمین نمایشگاه هفته پژوهش با بیان اینکه در دهه ۴۰ برخی از کشورها مصمم شدند تا برای توسعه علمی گام هایی بردارند، افزود: در این زمینه به ویژه کشورهای شرق آسیا حرکت هایی را آغاز کردند که ایران نیز جزو این کشورها بوده است.


معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از اینکه ایران در این زمینه از سایر کشورها عقب مانده است، اظهار داشت: سوال اصلی پیش روی محققان و سیاستمداران این است که چگونه می توان از اقتصاد نیمه صنعتی متکی به درآمدهای نفت به سمت اقتصاد صنعتی که رفاه مردم در آن باشد، رفت.


وی با بیان اینکه با ارزیابی دستاوردهای محققان می توان مشاهده کرد که توفیقات زیادی بدست آمده است، ادامه داد: در حال حاضر بخش بسیاری از طراحی و ساخت پالایشگاه ها، نیروگاه ها، کارخانه های بزرگ، سدسازی ها و بنادر بدست متخصصان داخلی انجام می شود. ولی این دستاوردها آنطور که شایسته است کشور را به سمت توسعه واقعی هدایت نکرده است.


جهانگیری رمز اصلی برای توسعه پایدار را اتحاد سیاست های عالمانه دانست و ادامه داد: مهمتر از تدوین سیاست های صحیح، ثبات سیاست ها است. در اکثر کشورها با تغییر دولت ها سیاست ها تغییری نمی کند در حالیکه در کشور ما نه تنها با تغییر سیاست ها بلکه با تغییر مدیران تحولات اساسی در سیاست ها ایجاد می شود.


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در جهان امروز پیشرفت کشورها بر مبنای پژوهش و تولید علم است، خاطر نشان کرد: تاکنون کسی مدعی نشده است که به توسعه پایدار رسیده است و از روشی غیر از روش مبتنی بر تولید علم رفته باشد در این راستا در سیاست های دولت نیز تاکید بسیاری بر کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و اقتصاد دانش بنیان شده است.


وی جایگاه اصلی پژوهش و تحقیقات را در دانشگاه ها دانست و یادآور شد: توجه به دانشگاه ها و شناسایی نخبگان باید جزء اولویت های دولت باشد از سوی دیگر بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، کشور در زمینه نگارش مقالات و تولید علم در منطقه جایگاه مناسبی دارد ولی در بخش پژوهش هم در منطقه و هم در دنیا باید گام های اساسی بردارد.


جهانگیری با تاکید بر اینکه اگر پژوهش تبدیل به محور جدی برنامه ها شود، اقتصاد کشور دگرگون می شود، یادآور شد: اگر سرمایه گذاری بر فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی باشد آثار خوبی در کشور بر جای می گذارد این در حالی است که وزارت علوم با دو چالش اساسی روبرو است.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این چالش ها یادآور شد: نحوه تامین منابع پژوهشی پروژه های تحقیقاتی یکی از چالش های اساسی وزارت علوم است به گونه ای که در حال حاضر بودجه های پژوهشی مراکز پژوهشی و دانشگاه ها مبتنی بر منابع دولتی است و دولت نیز با توجه به شرایطی که دارد منابع محدودی در اختیار دارد.


وی با بیان اینکه در این راستا باید دانشگاه ها به سمت افزایش مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه های تحقیقاتی بروند ادامه داد: چالش دوم وزارت علوم تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی است. در سال های گذشته بحث تقاضامحور بودن تحقیقات مدنظر بود ولی ساز و کارهای آن تدوین نشده است.


جهانگیری با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید ۲ سند مالی مهم تدوین شد، خاطر نشان کرد: اصلاح بودجه سال ۹۲ و تدوین بودجه سال ۹۳ از جمله این اسناد بوده است و این اسناد این پیام را در شرایط دشوار اقتصادی می رساند که دولت عزم جدی به حمایت از شرکت های دانش بنیان دارد.


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کشور با رکود تورمی مواجه است، اظهار داشت: این شرایط منجر به آزار مردم به لحاظ گرانی و بیکاری است لذا تمام تلاش دولت آن است که رکود تورمی را کاهش دهد و از سوی دیگر از پمپاژ کردن منابع مالی غیرضروری به بازار جلوگیری کند.


وی با بیان اینکه در حال حاضر طرح های عمرانی نیمه کاره نیاز به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار میلیارد تومان به این پروژه ها اختصاص پیدا کرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید