تفاوت های روابط زناشوئی امروزی با دوران گذشته/ لزوم تعادل فرصت رشد زن و مرد در خانواده


به گزارش خبرگزاری مهر، مردان قدیم با دستان پر وارد خانه می شدند که حاوی مایحتاج زن و فرزندانشان بود. اهل خانه به استقبال او می شتافتند، اما در عصر ماشینی امروز گاهی مردان زودتر از زنان به خانه می رسند و گاه مردان در خانه و زنان در بیرون کار می کنند و یا اینکه هر دو سر کارند. در چنین موقعیتی الگوهای سنتی فرو می ریزد و توقعات جدید شکل می گیرد و ازدواج مفهوم جدیدی پیدا می کند که هنر و مهارت های فراوانی برای حفظ و حراست از این زندگی مشترک را می طلبد.


مرد امروز مانند شکارچی ای است که باید به دنبال شکار از ریسمان و بند استفاده کند. یعنی به نوعی، فقط به شجاعت نیاز ندارد، بلکه درایت و فراست می خواهد. او مرتبا باید از خود دفاع کند. مثلا مردان باید قلبا بپذیرند که ترقی همسرشان به نفع آنان است. زن نیز مانند مرد لیاقت ترقی و تکامل را دارد. پس چنان که به ترقی خویش علاقه دارید باید به فکر تکامل و ترقی همسرتان باشید.


مردان باید توجه داشته باشند که همسرشان به گونه ای شریک زندگی و مادر و مربی فرزندان و مدیر خانه است. بنابراین کملات او موجب افتخار و سربلندی خانواده می شود. کسب این کمالات پس از عروسی و در خانه شوهر نیز امکان پذیر است. به عبارت ساده تر ازدواج و رفتن به خانه شوهر زندان کمالات و در بند کشیدن پیشرفت و ترقی نمی باشد بلکه نردبان پیروزی و کامیابی محسوب می شود. منتها این امر مهم بدون همکاری و یاری شوهر ممکن نخواهد بود و از طرف دیگر سزاوار نیست که مرد از تکامل و پیشرفت همسرش غافل باشد.


بسیار به جاست که اگر شوهری احساس کرد همسرش برای ترقی و تکامل صلاحیت و آمادگی دارد، از هیچ کوششی دریغ نورزد و حیف است که خانم ها از ذوق، علاقه، تخصص و فرصت خویش استفاده نکند و در خانه راکد وساکن بمانند. زن موفق و دانشمند،با مهارت های خاص از چند جهت به نفع خانواده است. از جمله در تربیت فرزندان غالبا موفق تر است؛ در مسائل خانوادگی تفاهم بیشتری نشان می دهد؛ موجب آبرو و شرافت شوهر و فرزندان می شود؛ وجودی ارزشمند برای جامعه است؛ فرزندان داناتر و فعال تری تربیت می کند؛ مشکلات زندگی را بهتر در می یابد و حل می کند و نسبت به زندگی آگاهی بیشتری دارد.


در یک زندگی سالم باید بین داده ها و ستاده ها تعادل برقرار باشد و زنان امروز احساس می کنند در دادنها و گرفتن ها و چوب و خطها مغبون شده اند که این زیان ناشی از باورهای جنسیتی و از دست دادن فرصت های مناسب زنان بر اثر عوامل گذشته بوده است. زن امروز مانند گذشته نه فکر می کند و نه عمل. بلکه او در این دوران در حالی که زن خانه است در بیرون از خانه نیزبه نوعی فعال و درگیر می باشد. زن امروز می خواهد از هر نظر مستقل باشد.


زنان به مردان مقتدر می اندیشند و پا به پای آنان گام بر می دارند پس انتظار دارند آنها را درک کنند و روابط احساسی شان را بشناسند. زن امروز مرد را فقط برای خوردن و زایاندن طالب نیست، بلکه مردی را می خواهد که مفهوم ارتباط را از دیدگاه امروز، یعنی درک متقابل بر مبنای احترام متقابل و بر پایه اشتراک متقابل بفهمد و رعایت کند. به عبارت دیگر احساس امنیت عاطفی برای زن تضمینی است تا او با خیال راحت بتواند احساساتش را بدون مشاجره و بی آنکه دلهره و ترسی در کار باشد مطرح کند.


مردان امروز نیاز دارند که آموزش لازم را قبل از ازدواج فرا بگیرند. زندگی زناشویی ابتدا رویایی زیباست که کم کم بر اثر ارتباط و احساس به فعلیت می گراید و شکل زیستن، با هم بودن، یکی شدن و غیره را به خود می گیرد. پس باید برای چنین زیستی آموزش دید. زندگی زناشویی ابتدا چیزی جز یک ارتباط احساسی و عاطفی نمی باشد، اما این ارتباط آن قدر ظریف و حساس است که عدم آگاهی از پیچ و خم های آن زیانهای غیر قابل تصوری را بوجود می آورد.                                                                                                            

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید