تصویب سهمیه ۳+۱ ایران در لیگ قهرمانان آسیا

تیم های سپاهان، تراکتورسازی و استقلال به صورت مستقیم و صبای قم پس از برگزاری دیدار پلی اف به جمع تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا خواهد پیوست.

به گزارش اردبیل نیوز به نقل از برنا، محمد رضا کسرایی مسوول امور بین الملل سازمان لیگ درباره اعلام سهمیه کشورها به نکاتی اشاره کرد.

وی در این باره گفت: امتیاز و سهمیه کشورهایی که کمیته امتیازبندی به کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بود، به این ترتیب بود که کشورهای ژاپن با ۹۴۶.۸ امتیاز، کره با ۸۸۶.۶ امتیاز، عربستان با ۸۶۰.۵ امتیاز و قطر با ۸۳۸.۲ امتیاز چهار کشوری بودند که ۴ سهمیه کامل و مستقیم را گرفته بودند. پس از این چهار کشور ایران با ۸۱۳.۵ و چین با ۷۹۶.۷ امتیاز دو کشوری بودند که سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف گرفته بودند. امارات با ۷۵۰.۲ دو سهمیه مستقیم و یک پلی آف گرفته بود، ازبکستان با ۶۸۰ امتیاز یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف، استرالیا با ۵۶۷ امتیاز دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف و تایلند با ۵۰۷.۲ یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف به‌دست آورده بودند.

کسرایی ادامه داد: به دلیل اینکه بر اساس قانون برگزاری لیگ قهرمانان آسیا، کشورهایی که زیر ۶۰۰ امتیاز دارند، نباید در رقابت‌های لیگ قهرمانان شرکت داده شوند، کشورهایی چون استرالیا و تایلند نمی‌توانستند در لیگ قهرمانان شرکت کنند. از طرفی با توجه به اینکه ۱۶ تیم از شرق و ۱۶ تیم از غرب آسیا باید در مرحله مقدماتی که منطقه‌ای است حضور داشته باشند و از طرفی کشورهای سنگاپور، ویتنام، هند و اردن امتیازهای منفی زیادی داشتند اعلام شد که این چهار کشور نمی‌توانند در رقابت‌های امسال لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند. تغییراتی در سهمیه بندی انجام شد تا ۱۶ تیم از هر منطقه حضور داشته باشند. اگر می‌خواستند قانون زیر۶۰۰ را اعمال کنند تنها ۸ کشور می‌توانستند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند.

وی درباره این تغییرات گفت: با توجه به اینکه از ۵ کشور غرب آسیا هر ۵ کشور بالای ۶۰۰ امتیاز آورده بودند و از شرق از ۵ کشور تنها ۳ کشور بالای ۶۰۰ امتیاز بودند سهمیه کشورهای سنگاپور و ویتنام که شامل یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف می‌شد به کشورهای شرق آسیا داده شد و در این میان چین ۴ سهمیه مستقیم گرفت. استرالیا به جهت اینکه امتیازش زیر۶۰۰ شده بود و در برخی معیارها نمرات منفی داشت یکی از سهمیه‌های مستقیمش حذف شد و سهمیه‌اش یک مستقیم و یک پلی آف شد و به جهت اینکه ازبکستان امتیاز بالای ۶۰۰ داشت یک سهمیه مستقیم به این کشور داده شد تا سهمیه ازبکستان دو مستقیم و یک پلی آف شود. در غرب آسیا این محدودیت وجود داشت که هر ۵ کشور بالای ۶۰۰ امتیاز داشتند و با توجه به حذف دو کشور هند و اردن با تصمیم کمیته اجرایی یک سهمیه پلی آف به امارات داده شد تا این کشور دوسهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی آف داشته باشد. با توجه به این محدودیت‌ها سهمیه مستقیم و پلی آف بیشتری به غرب آسیا داده نشد تا ما بتوانیم ۴ سهمیه کامل را بگیریم.

کسرایی در ادامه گفت: ما سال گذشته در غرب آسیا پنجم بودیم و امسال توانسته‌ایم سوم شویم. ما در سال گذشته در آسیا رتبه هشتم را در اختیار داشتیم و امسال توانسته‌ایم به رتبه پنجم برسیم و سه رتبه پیشرفت داشته باشیم که من امیدوارم در سال‌های آینده این رشد ادامه داشته باشد و بتوانیم در رده‌های بالاتری قرار بگیریم. ایران با قطر که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شده و از نظر زیرساخت در سطح بسیار بالایی است ۲۵ امتیاز اختلاف داریم و از چینی که میزبان المپیک جهانی و آسیایی و بسیاری رقابت‌ها بوده ۱۷-۱۸ امتیاز بیشتر گرفته‌ایم.

مسوول امور بین الملل سازمان لیگ در پایان گفت: جا دارد که از فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ برتر، باشگاه‌ها و کمیته صدور مجوز و شخص سهیل مهدی که به عنوان عضو کمیته نقش زیادی در جمع آوری مدارک و اسناد لازم از باشگاه‌ها داشت و از بهمن ۹۰ تاکنون زحمات بسیاری را کشیدند تشکر کنم. همچنین جا دارد از اتحادیه فوتبال هم تشکر کنم و امیدوارم طی سال‌های آینده فوتبال ایران روند پیشرفت را ادامه دهد.

بدین ترتیب تیم‌های سپاهان، تراکتورسازی و استقلال به صورت مستقیم و صبای قم پس از برگزاری دیدار پلی اف به جمع تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا خواهد پیوست.

سهمیه‌های اعلام شده به شرح زیر است:

منطقه شرق آسیا:

۱ – ژاپن: ۴ سهمیه مستقیم

۲ – کره جنوبی: ۴ سهمیه مستقیم

۳ – چین: ۴ سهمیه مستقیم

۴ – استرالیا: ۱ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

۵ – تایلند: ۱ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

۶ – ازبکستان: ۱ سهمیه مستقیم

منطقه غرب آسیا:

۱ – عربستان صعودی: ۴ سهمیه مستقیم

۲ – قطر: ۴ سهمیه مستقیم

۳ – ایران: ۳ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

۴ – امارات: ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی آف

۵ – ازبکستان: ۱ سهمیه مستقیم و ۱ سهمیه پلی آف

گفتنی است، سهمیه ایران در لیگ قهرمانان سال گذشته ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی اف بوده است.

5 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید