»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   ترکیب احتمالی پرسپولیس در دربی 76 / ارتــش سـرخ علیـه دشـمن
۵ بهمن ۱۳۹۱ , ساعت ۱۸:۱۶

ترکیب احتمالی پرسپولیس در دربی 76 / ارتــش سـرخ علیـه دشـمن

مجهول‌تر از نتیجه دربی، چهره‌ای است که از پرسپولیس خواهیم دید و به حکم نگاه اول، به خاطر برنده بودنش باید دست‌نخورده بماند. قانون نانوشته دربی اما نهیب می‌زند که این بازی هیچ نقشی از همه فوتبال‌هایی که در این فصل دیده‌ایم، ندارد و نمی‌شود که پرسپولیس بدون کاپیتان پا به میدان نبردی چنین حیثیتی بگذارد.

کریمی البته همچنان بلاتکلیف است و بی‌شک خود پرسپولیس هم حداقل به فیکس نبودنش امید نخواهد بست. مهدوی‌کیا اما پیشقراول پرسپولیسی‌هاست در این آخرین دربی‌اش. خط میانی از سمت راست با او آغاز خواهد شد- اگر سرمربی نخواهد در یک احتمال بعید، این پست را بسپرد به ولاتکو تازه‌وارد- و نوری و حقیقی را هم در خود خواهد داشت تا برسد به چپ که پروویچ قرار است آنجا نقش‌آفرینی کند.
پیش روی اینها هم انصاری‌فرد و رضایی در نقش فوروارد به بازی گرفته خواهند شد. ثابت‌قدم‌ترین بازیکن اما نیلسون است که همه را از بابت دروازه پرسپولیس آسوده‌خاطر کرده. با مدافعان پیش‌رویش هم آنقدر هماهنگ هست که به یک نگرانی تازه میهمانمان نکند. دوباره بنگر و سیدجلال جلوتر از این برزیلی در دل خط دفاعی قرار می‌گیرند؛ در حالی که پولادی سمت چپ سیدجلال خواهد ایستاد و ماهینی در سمت راست، کنار دست بنگر.

 

نیلسون : به اندازه رقیب آبی‌ پوشش مورد توجه نبوده و نیست اما ترازوی فنی این بازی هم چیزی کمتر از رحمتی به او نشان نداده. او در نتیجه دربی هم همانقدر می‌تواند نقش داشته باشد که گلزن‌های دو تیم. تنها کافی است دروازه‌اش را همچنان و همچون بازی‌های پیش بسته نگه دارد و درعوض، همتای استقلالی‌اش حتی برای یک بار، مغلوب شود.

 

خط دفاع

پولادی : بعد از تجربه دو تساوی که در اولی‌اش با استقلال همراه بود و دومی را با پرسپولیس، پولادی حالا باید حمله‌های پایه‌ریزی شده از سوی هم‌تیمی‌ سابقش یعنی خسرو حیدری را خنثی کند. او بهترین گزینه برای بستن چپ پرسپولیس به روی مهاجمان استقلال است و پروویچ هم آسوده خاطر که در نفوذها و موقع همراهی مهاجمان، پشت‌سرش خالی نمی‌ماند.

سید جلال حسینی  : تصورش از دربی به معنای واقعی همان «یک بازی معمولی و سه امتیازی» است. خونسردی‌اش در زمین را در هیاهوی این روزهای پیش از دربی هم حفظ کرده و آنقدر کری نخوانده که به نظر می‌آید معنی دربی را حتی حدس هم نزده. شاید هم به قول خودش همه تمرکزش را گذاشته برای مهاجمانی که قرار نیست این‌بار گلزن باشند.

بنگر : در بازی رفت آنقدر با مهاجمان استقلال دست به یقه شد که سر آخر، با لباس پاره زمین را ترک کرد. خودش اما می‌گوید که این‌بار راحت‌تر گلزن‌های استقلال را مهار می‌کند و قرار هم نیست که اتفاق‌های تکراری را به چشم ببینیم. تجربه او می‌تواند مانع خوبی باشد برای مهاجم تازه‌واردی که گفته می‌خواهد روی سر بنگر، گل بزند.

 ماهینی  : با آن بازیکنی که شعاع حرکتی‌اش در دربی رفت به خط نیمه نمی‌رسید، زمین تا آسمان متفاوت است. او حالا هم در کارهای دفاعی سهم دارد و هم گاه با مهدوی‌کیا همراه می‌شود برای زودتر رسیدن به دروازه حریف. دست به پنالتی گرفتنش هم آنقدر خوب هست که مدافعان حریف زیاد به پایش نپیچند و به سود پرسپولیس، آزادش بگذارند.

 

هر چهار بازیکن در همان پست‌هایی جا می‌گیرند که از نخستین روز برای‌شان رزرو شده بود. اگر هم قرار بر تغییر باشد، بیش از یک بار اتفاق نخواهد افتاد که در آن صورت، محسن بنگر جای خود را می‌دهد به علیرضا نورمحمدی که در عوض یک بار، پیش‌تر 5 دربی را تجربه کرده. هر چند که چنین احتمالی را هم نمی‌شود خیلی جدی گرفت. به این دلیل که زوج سیدجلال- بنگر که پرسپولیس بازی رفت را هم با آن سر کرده بود، در همین بازی پیش از دربی دوباره به آزمایش گذاشته شد و بدون اشتباه، نمره قبولی را هم گرفت.
در سمت راست خط دفاعی هم همچون همه بازی‌های رفته از فصل، حسین ماهینی فیکس است و تنها گزینه. همانطور که چپ را کنار گذاشته‌اند برای مهرداد پولادی و می‌شود گفت که در قیاس با امیرحسین فشنگچی، شانس او برای بازی در این پست 99 درصد است به یک!

 

خط هافبک

مارکو  : در این بازی‌های رفته از نیم‌فصل آنقدر به کار تیم آمده که ترکیب را بدون او اصلا نشود تصور کرد.
برای مقابله با حمودی و حیدری، قدرت بدنی و جسارت مارکو همان چیزی است که کادرفنی می‌طلبد و امروز از بابت آن آسوده خاطر است. زوج پولادی- مارکو در چپ پرسپولیس دست‌کم روی کاغذ، دربی را از راست‌های آبی می‌برند.

 

نوری : مهم‌ترین وظیفه او این است ‌که در پخش توپ بدون اشتباه باشد و با پاس‌های به موقعش آن را برساند به فورواردها. خودش اما انگار خبر ندارد که هم‌تیمی‌هایش هم‌رای شده‌اند برای فرصت‌ دادن به او تا شاید هم آن گلی که با اشتباه کمک داور سوخت بتواند تلافی کند و هم پنالتی هدر رفته‌اش در دربی 73 را.

حقیقی : به قول خودش این دربی، جنگ هافبک‌ها است. این یعنی که حقیقی خوب می‌داند چه نگاه‌های سنگینی به او دوخته شده. به ویژه که هم باید با تجربه اروپایی نکونام بجنگد و هم با جباری دربی‌باز. حقیقی اگر از پس جنگ‌های میانه زمین بربیاید آن وقت بازیکنان هم‌خطش هم این فرصت را دارند که فورواردها را هل بدهند رو به دروازه استقلال.

مهدی مهدوی کیا : برای او که سال‌ها با بزرگان بوندس‌لیگا جنگیده، گذشتن از ساموئل در نقش دست چپ حریف، کار سختی نمی‌تواند باشد. همانطور که تعویض احتمالی مهدی مهدوی‌کیا عجیب نیست و شاید جایگزینی او به جای ولاتکوی مقدونیه‌ای را بشود نخستین تغییر در ترکیب پرسپولیس دانست. کاپیتان ‌یک امیدواری بزرگ هم دارد و آن اینکه در این آخرین دربی‌اش هم بازنده نباشد.

آنچه انتخاب بازیگردان‌ها را به تردید کشانده چیزی نیست جز حضور کاپیتان که البته فیکس نبودنش در دربی بیش از یک احتمال محال، نخواهد بود. در نبود کریمی، همه وزن روحی پرسپولیس را قرار است مهدوی‌کیا گردن بگیرد.
همانجایی هم بازی می‌کند که اگر کریمی بود، بازی می‌کرد؛ راست خط میانی. کنار دستش نوری می‌ایستد در نقش پاسور اصلی و توپ‌پخش‌کن تا جنگ‌های میانه زمین و خنثی کردن حمله‌ها و ضدحمله‌های حریف بماند برای حقیقی و او به تکرار همه روزهای سرخش، وظیفه‌های هافبک دفاعی را یک تنه به دوش بکشد. در چپ هم پست پروویچ به هیچ بازیکنی پیشکش نخواهد شد.
این ترکیب چهار نفره همانی است که در ذهن سرمربی نقش بسته و تنها به یک دلیل تغییر خواهد کرد و آن اینکه مهدوی‌کیا نباشد که آن وقت پرسپولیس به 1-3-2-4 تغییر سیستم می‌دهد تا نوری به فورواردها نزدیک‌تر شود و نقی‌زاده و حقیقی به هافبک‌های تدافعی.

خط حمله

 کریم انصاری فرد : گل، گل و گل. این تنها خواسته نگاه‌های منتظری است که به امید پیروزی پرسپولیس خیره شده‌اند به دربی. خواسته زیادی هم نیست.
دست‌کم برای انصاری‌فرد که گلزنی را هم همه‌جوره و همچون آقای گلی تجربه کرده و امروز وعده داده که گل‌های نزده‌اش در این سه بازی را در تقابل با دروازه‌بان از تیم‌ملی گریخته استقلال تلافی خواهد کرد.
غلامرضا رضایی:  سرعت او و فرارهای انفجاری‌اش برای به هم ریختن شیرازه خط دفاعی استقلال کافی است. به اینها انگیزه مثالزدنی این روزهای او را هم اضافه کنید.
رضایی از شش دربی قبلی آنقدر درس گرفته که حالا با اطمینان، پیروزی تیمش را پیش‌بینی کند و وعده بدهد که در این دربی اگر گل نزند، حتما پاس گل‌های پرسپولیس مال او خواهد بود.

 

 

همه امیدهای گلزنی را پرسپولیسی‌ها سپرده‌اند به انصاری‌فرد که البته در این چند بازی تازه از سر گذشته، نقشی از آن آقای گل فصل پیش را در او ندیده‌ایم. انصاری‌فرد 6 گله اما گلزنی را آنقدر بلد هست که هر لحظه خطری بیافریند برای دروازه آبی رنگ ورزشگاه و شادی را هدیه کند به سکوهای سرخ. کنار دست او در راست این خط حمله دو نفره هم رضایی به بازی گرفته می‌شود که در همه پیروزی‌های نیم‌فصل دوم، نقشش شاید پررنگ‌ترین بوده.
برای گذشتن از سد مدافعان بلندقامت استقلال، همین زوج سرعتی و باانگیزه بدون شک بهترین است. پرسپولیس البته نوروزی را هم برای جایگزینی غلامرضا دارد اما محتمل‌تر از فیکس بودن او، همین زوج انصاری‌فرد- رضایی است که در بازی‌های پیش از این هم جواب داده. البته اگر قرار بر تغییر سیستم پرسپولیس به 1-3-2-4 باشد آن وقت انصاری‌فرد تک مهاجم خواهد بود و رضایی پشت‌سر او.

 

یحیی گل محمدی : پرسپولیس او، همه داشته‌های ذهنی‌ پیش از این‌مان را زیرورو کرد. اینکه یک مربی جوان، با تجربه‌ای کمتر از سه سال بتواند بحرانی چنین کشنده را به نابودی بکشاند چیزی نیست که پیش‌تر لمسش کرده‌ باشیم. آن‌ هم تیمی همچون پرسپولیس که گاه اسطوره‌هایش هم از این راه به سلامت نگذشتند و به ناچار، کناره گرفتند. یحیی گل‌محمدی همان مردی است که می‌گفتند حرف گوش کن است و آنقدر آرام که به درد این فوتبال نمی‌خورد. او اما با سبک تجربه‌های امروزش از مربیگری، پرسپولیسی را به زندگی بازگرداند که به احتضار نشسته بود و با همان تیم نتایجی را رقم زد که شاید دیگر حتی در رویاهای‌مان هم انتظارشان را نمی‌کشیدیم. حکایت یحیی و این دربی هم چیزی است شبیه به همین شگفتی‌هایی که ناباورانه برای ما و پرسپولیس رقم زد. نخستین نیمکت‌نشینی دربی را خیلی‌ها سهمی بیش از اندازه برای یحیی گل‌محمدی می‌دانند و حد او را کمتر از حساسیت‌های این بازی که تا سال‌ها به اندازه همین امروز، درباره‌اش حرف خواهیم شنید. خود یحیی اما به اندازه ناامیدی مخالفان خستگی‌ناپذیرش، امید بسته به دربی پیش‌رو و گفته که خیلی برنامه‌ها دارد تا با همین خونسردی اعصاب خردکن و البته غلط انداز، تاریخی‌ترین دربی را در تاریخ بنویسد.

وینگو بگوویچ : یک دربی را باخته و از آن دیگری هم بیش از یک امتیاز نگرفته. نقش پررنگش در تصمیم‌های فنی‌ که در بازی فردا رقم خواهد خورد را اما نمی‌شود نادیده گرفت. او به اندازه‌ای که باید، فوتبال ایران را می‌شناسد. تجربه‌اش در بازی‌خوانی هم آنقدر هست که وقتی از نقطه‌ای دورتر از دید سرمربی پرسپولیس و پرسپولیسی‌ها را رصد می‌کند، بشود روی تازه‌هایی که دستگیرش شده حساب کرد؛ به ویژه در لحظه‌هایی که بازی گره می‌خورد و نیاز است به تغییر و تعویض. آنچه مشخص است اینکه وینکو هم از نتیجه این دربی و اتفاق‌هایش به اندازه سرمربی سهم می‌برد.

نیمکت‌نشین‌ها :  به اندازه ترکیبی که بازی را شروع می‌کند، نام‌هایی که روی صندلی‌های نیمکت پرسپولیس نوشته می‌شود صاحب اهمیت‌اند. آقای سرمربی هم آنقدر دربی‌دیده هست که با ترکیبی که برمی‌گزیند، دست خود را برای تعویض‌ها نبندد و دست‌کم یکی دو تا از شانس‌هایش را بگذارد برای وقتی که فرصت بازی فیکس‌ها به آخر برسد و نوبت کنار رفتنشان. خوبی‌اش این است که برای هر پست جایگزین دارد تا مجبور به ریسک و جابه‌جایی‌های غیرتخصصی نشود. او اگرچه در همه بازی‌های خانگی پیش از این عابدزاده را روی نیمکت نشانده بود اما حساسیت‌های دربی، رضا محمدی میدان‌دیده را گزینه بهتری می‌داند. برای تعویض‌های احتمالی در خط دفاعی هم نورمحمدی و خانزاده انتخاب شده‌اند و حتی فشنگچی که برای بازی در خطوط جلوتر هم گزینه است؛ درست مثل مهرزاد معدنچی. میثم نقی‌زاده تنها گزینه نیمکت‌نشین برای پست هافبک دفاعی است و هادی نوروزی هم بازیکنی که نیمکت‌نشینی‌اش قطعا تا سوت پایان دوام نمی‌آورد.

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

عادل فردوسی پور که همیشه برای داشتن تایم اضافه در تلویزیون دعوا دارد ، این هفته 90 را اقلا نیم ساعت زودتر تمام کرد و درحالی که مشخص بود منتظر مانده تا آیتم های مربوط به بازی نساجی و خونه...
حتما خبر دعوای مقامات ایران و عربستان در جایگاه ویژه بازی ایران و عربستان را شنیده اید. دعوایی که بین مقامات همراه تیم ایران و تنها نماینده ویژه عربستان در جایگاه رخ داده است. هادی ساعی که در بطن دعوا بوده...
عبدالصمد ابراهیمی یک روز بعد از اینکه حمید گرشاسبی مدیر پرسپولیس خواهان اهدای کاپ قهرمانی سوپرجام فوتبال ایران به پرسپولیس شد ، مدعی شده استقلالی ها اصلا به کمیته انضباطی شکایت هم نکرده اند. پس از اینکه استقلال در سوپرکاپ لیگ...
علی دایی که در جریان زلزله کرمانشاه سعی کرد سهم ویژه‌ای در کمک به بازماندگان داشته باشد، دیروز در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه سلبریتی‌ها در این‌باره شفاف‌سازی نکردند، بشدت عصبانی شد و گفت: «من نباید...
دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

بهترین آهنگ های محسن چاوشی (ریمیکس) دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام ای وای دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام خوشبختی دانلود آهنگ جدید حمید صفت به نام من دیوانه نیستم
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر