تروریسم ساخته صهیونیسم جهانی است/ اهمیت استراتژیک«القلمون الغربی»


دکتر «خلیل حمدان» از رهبران ارشد جنبش «أمل» لبنان با اشاره به اهمیت استراتژیک منطقه «القلمون الغربی» گفت: تکفیریها در این منطقه مورد حمایت صهیونیستها هستند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: روز شنبه هفته جاری بود که همزمان با آغاز عملیات ارتش لبنان در مناطق مرزی شمال شرقی این کشور با سوریه، نیروهای مقاومت لبنان و ارتش سوریه نیز از آغاز عملیات مشترکی برای آزادی «القلمون غربی» خبر دادند. این عملیات با حمله به مواضع داعش از جهات شمالی، شرقی و جنوبی این منطقه آغاز شده است. عملیات ارتش سوریه و نیروهای مقاومت «و إن عدتم عدنا» نامگذاری شد. طی مدت زمان کوتاهی که از آغاز این عملیات بزرگ و گسترده سپری می شود، نیروهای مقاومت دستاوردهای چشمگیری را در نبرد با تروریست های تکفیری داعش خلق کرده اند. ارتش سوریه و رزمندگان حزب الله به طور کامل بر بلندی راهبردی الموصل در ارتفاعات البریج در القلمون غربی مسلط شدند و بر گذرگاه فیخا سیطره آتشباری پیدا کردند. این در حالی است که ارتش سوریه و حزب الله قبلا بر ارتفاعات مهم دیگری در منطقه القلمون مسلط شده بودند. همچنین ارتش سوریه و رزمندگان حزب الله وارد گذرگاه الزمرانی در ارتفاعات الجراجیر در القلمون غربی شدند و مقادیر زیادی سلاح و مهمات برجای مانده از داعش را به غنیمت گرفتند.

از سوی دیگر، در پایان روز نخست عملیات «وان عدتم عدنا» ضد داعش رزمندگان مقاومت موفق به آزادسازی ۸۷ کیلومتر مربع در القلمون غربی شدند. ارتش سوریه و حزب الله مواضع داعش در ارتفاعات القلمون را زیر آتش سنگین خود قرار دادند. طبق گزارش شبکه لبنانی المیادین تعداد داعشی ها که خود را تسلیم رزمندگان حزب الله کرده اند ۵۰ نفر هستند. درهمین ارتباط، «فادی ابوعید» سخنگوی ارتش لبنان درباره دستاوردهای روز اول عملیات فجرالجرود گفت: «نیروهای ارتش به عملیات خود ضد تروریستهای داعش در محورهای مختلف ادامه می دهند و موفق به سیطره بر مساحت گسترده و بیرون کردن شماری از تکفیری ها شدند». در این بیانیه آمده است: «ارتش لبنان موفق بر تسلط بر طلعه خله، سهلات الشمیش، سهلات الخرز، سهل خربه داوود و بلندی المخیرمه و تله خلف و سیطره آتشباری بر مراح درب العرب شده است».

درهمین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «خلیل حمدان» از رهبران ارشد جنبش «أمل» لبنان انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛ 

*نیروهای مقاومت اخیرا عملیات مشترکی را در القلمون الغربی برای بیرون راندن تروریست های تکفیری از این منطقه کلید زده اند. اهمیت اصلی این منطقه در چیست؟

تروریستها در القلمون میان نیروهای ارتش سوریه و بلندی های جولان اشغالی فاصله انداخته بودنداهمیت منطقه القلمون الغربی از آن جهت است که تروریست های تکفیری داعش و جبهه النصره از آن به عنوان محلی برای انجام عملیات های تروریستی در سوریه و لبنان استفاده می کردند. علاوه براین، تروریست های تکفیری با استقرار در این منطقه، در واقع میان نیروهای ارتش سوریه و بلندی های جولان اشغالی فاصله انداخته بودند.

این اقدام تنها در راستای عمل به منافع رژیم صهیونیستی صورت گرفته بود. بنابراین، آزادسازی منطقه استراتژیک القلمون الغربی در وهله اول مسیر نزدیک شدن ارتش سوریه به سمت بلندی های جولان اشغالی را هموار می سازد. از سوی دیگر، دست تروریست های تکفیری برای انجام عملیات های تروریستی در اراضی لبنان نیز کوتاه می شود.

*آزادسازی منطقه القلمون الغربی در مرزهای مشترک سوریه و لبنان چه تأثیری بر روند تحولات میدانی سوریه خواهد داشت؟ آیا می توان از آزادسازی این منطقه به عنوان مقدمه ای برای شکست کامل تکفیریها در سوریه یاد کرد؟

بدون شک عملیات آزادسازی القلمون الغربی توسط نیروهای مقاومت لبنان و نیروهای ارتش سوریه به تضعیف تروریست های تکفیری منجر خواهد شد؛ تروریست هایی که توسط محور غربی ـ عربی همواره مورد حمایت گسترده قرار گرفته اند. اما با تمام این ها، این پایان کار نخواهد بود چراکه عملیات های نظامی علیه تکفیریها در مرزهای سوریه و لبنان همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و به همین نقطه ختم نخواهد شد. دستاوردهای نیروهای مقاومت در نبرد با تروریست های تکفیری نیز روز به روز بیشتر می شود و تکفیریها راهی جز تسلیم در برابر نیروهای مقاومت نخواهند داشت.

*حامیان تکفیری‌ها یعنی ایالات متحده آمریکا و متحدان آن از عملیات آزادسازی القلمون الغربی به شدت عصبانی هستند. این عملیات مشترک میان نیروهای مقاومت حامل چه پیام هایی برای حامیان تروریست های تکفیری است؟

آمریکایی ها و متحدان آنها باید بپذیرند که تا پایان نمی توانند اهدافشان را از طریق داعشی های پیاده نظام خود اجرا کننداینکه تصور کنیم تروریسم تنها در یک عده افراط گر جاهل خلاصه می شود یک اشتباه استراتژیک است. تروریست های تکفیری در سوریه و لبنان و دیگر کشورهای منطقه چگونه به حیات خود ادامه می دهند؟ آیا تداوم حیات آنها دلیلی جز حمایت های آمریکا و اعراب از آنها دارد؟ قطعا اینگونه نیست. ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان آن در کشورهای عربی نیز در جنایت های تروریست های تکفیری داعش شریک هستند و نمی توانند خود را کنار بکشند. 

آمریکایی ها و متحدان آنها باید بپذیرند که تا پایان نمی توانند اهدافشان را از طریق داعشی های پیاده نظام خود اجرا کنند. مسیر مقاومت همچنان ادامه دارد و نیروهای مقاومت همچنان به مقابله با پروژه های آمریکایی ـ تکفیری ادامه می دهند. توطئه های آمریکا و کشورهای عربی علیه نیروهای مقاومت در سوریه و لبنان تاکنون به نتیجه نرسیده است و از این پس نیز بدون شک بی‌نتیجه باقی خواهد ماند.

*تحولات میدانی اخیر در عملیات آزادسازی القلمون الغربی را چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر شما آیا پیشروی هایی که صورت گرفته قابل قبول بوده است؟

عملیات مشترک ارتش سوریه و نیروهای حزب الله لبنان یک عملیات کاملا قهرمانانه است. این نبرد، نبرد آسانی نیست چراکه تروریست های تکفیری به این سادگی از دستاوردهای استراتژیک خود نمی گذرند. با این حال، عزم و اراده نیروهای مقاومت لبنان و سوریه بر تلاش تکفیریها فائق آمد. در هر صورت، عملیات آزادسازی القلمون الغربی حاکی از شجاعت نیروهای مقاومت در برابر تروریسم است. نیروهای مقاومت نشان دادند که تروریست ها در هیچیک از نقاط مرزی لبنان و سوریه نمی توانند آرام و قرار داشته باشند.

*دیدگاه شما در خصوص موضع رژیم صهیونیستی در قبال عملیات آزادسازی القلمون الغربی چیست؟ به نظر می رسد که صهیونیستها نسبت به این عملیات بسیار نگران هستند و جولان اشغالی را نیز در خطر می بینند.

همه می دانند که تروریست های داعش ساخته دست صهیونیسم جهانی هستندقطعا رژیم صهیونیستی بیشترین سود را از انجام عملیات های تروریستی توسط گروه های تکفیری داعش و جبهه النصره می برد. صهیونیستها همواره طی سالهای گذشته حمایتهای زیادی را از تروریست های تکفیری به عمل آورده اند و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست. هدف اصلی رژیم صهیونیستی مشغول کردن نیروهای مقاومت به امور بیهوده و منحرف ساختن ذهن آنها از مسائل اصلی مانند پروژه آزادسازی جولان اشغالی است. همه می دانند که تروریست های داعش ساخته دست صهیونیسم جهانی هستند. مسیر آزادسازی جولان از القلمون الغربی می گذرد و درست به همین دلیل است که صهیونیستها به شدت نگران این عملیات قهرمانانه توسط نیروهای مقاومت سوری و لبنانی هستند.

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید