ترفندهایی برای تبدیل شدن به وبگرد حرفه‌ای

بیشتر کاربران رایانه از مرورگر پیش‌فرضی استفاده می‌کنند که همراه سیستم‌عامل خود دریافت کرده‌اند؛ در ویندوز این مرورگر اینترنت اکسپلورر است.در حالی که چند مرورگر قدرتمند دیگر نیز وجود دارد که دانلود و استفاده از آنها رایگان بوده و ممکن است قابلیت‌هایی داشته باشند که مرورگر فعلی آنها را ندارد.

اردبیل نیوز: گشت وگذارهای اینترنتی این روزها به یکی از سرگرمی های جوانان تبدیل شده است. گردشگران در اینترنت به دو دسته تبدیل می شوند. دسته اول آن هایی هستند که تنها برای مدت کوتاه وارد فضای نت شده و خیلی در آن نمی چرخند اما دسته دوم نت گردهای حرفه ای هستند که می توانند هر کاری را با استفاده از اینترنت انجام دهند. اگر دوست دارید به یک نت گرد حرفه ای تبدیل شوید بهتر است کمی همراه ما باشید.

تب‌ها را فراموش نکنید

امروزه باید از تمام مزیت‌هایی که مرورگری به‌وسیله تب‌ها دارد استفاده کرد. هنگامی که در حال خواندن یک صفحه وب هستید و به لینکی رسیدید که برایتان جالب بود و تمایل داشتید آن را مطالعه کنید، می‌توانید آن را در یک تب جدید باز کرده تا بعد به آن بپردازید. برای باز کردن یک تب جدید می‌توان کلید Ctrl را نگه داشت و روی لینک کلیک کرد. اگر هم از ماوسی استفاده می‌کنید که چرخان قابل کلیک دارد، می‌توانید با دکمه وسط ماوس روی لینک کلیک کنید. (بدون نگهداشتن دکمه Ctrl)

اطمینان از به‌روز بودن مرورگر و افزونه‌ها

می‌توان به هر مرورگر اینترنتی چند افزونه اضافه کرد که به آن عملکردهای جدید می‌دهد. به‌عنوان مثال ادوبی فلش یک راه بسیار عالی برای نمایش فیلم و محتوای متحرک در اینترنت است. به‌روز نگهداشتن، این افزونه‌ها برای امنیت و پایداری رایانه بسیار حیاتی است؛ زیرا هر افزونه می‌تواند حفره‌های امنیتی داشته باشد که راه‌های نفوذ به رایانه کاربر را برای افراد سودجو هموارتر می‌کند. این حفره‌های امنیتی از سوی توسعه‌دهندگان در نسخه‌های بعدی برطرف می‌شود.

استفاده از مرورگرهای مختلف

بیشتر کاربران رایانه از مرورگر پیش‌فرضی استفاده می‌کنند که همراه سیستم‌عامل خود دریافت کرده‌اند؛ در ویندوز این مرورگر اینترنت اکسپلورر است.

در حالی که چند مرورگر قدرتمند دیگر نیز وجود دارد که دانلود و استفاده از آنها رایگان بوده و ممکن است قابلیت‌هایی داشته باشند که مرورگر فعلی آنها را ندارد.

شناختن میانبرهای مرورگر اینترنت

در مرورگرها چند کلید میانبر مختلف وجود دارد که می‌توانند برای راحتی مورد استفاده کاربران قرار بگیرند، ولی در اینجا چند میانبر کلی آورده شده است.

ـ فشردن ترکیب دکمه‌های Alt + D در تمام مرورگرهای اصلی، نشانگر را به نوار آدرس می‌برد. این بهترین راه برای واردکردن سریع آدرس اینترنتی است بدون آن که نیاز داشته باشیم با نشانگر ماوس روی نوار آدرس کلیک کنیم.

ـ با نگهداشتن دکمه Ctrl و فشردن دکمه‌های + یا – می‌توان اندازه متن را افزایش یا کاهش داد.

ـ با فشار دادن دکمه پسبرد (backspace) یا نگهداشتن دکمه Alt و فشردن کلید فلش سمت چپ می‌توانیم به صفحه قبل بازگردیم.

ـ به‌وسیله فشار دادن دکمه F5 می‌توان صفحه وب را دوباره بارگذاری کرد.

ـ کلید F11 صفحه مرورگر وب را به‌صورت تمام صفحه نمایش می‌دهد و فشار دادن دوباره آن، مرورگر را به حالت اولیه بازمی‌گرداند.

ـ برای باز کردن بوک‌مارک‌های خود در فایرفاکس و اکسپلورر باید ترکیب دکمه‌های Ctrl و B را فشار داد و در کروم Ctrl + Shift + B.

ـ اگر به‌دنبال متن یا کلمه خاصی در صفحه وب می‌گردید، می‌توانید با فشار دادن دکمه Ctrl + F باکس جستجوی مرورگر را باز کنید.

فرم‌های آنلاین را حرفه‌ای پر کنید

اگر شما در حال پرکردن یک فرم آنلاین، ایمیل یا دیگر فیلدهای مربوط به ورود متن هستید می‌توانید با فشردن کلید Tab، بسرعت بین فیلدها حرکت کنید. حتی اگر زیاد این دکمه را زدید و از فیلد مورد نظر خود رد کردید، می‌توانید براحتی با زدن دکمه ترکیبی Shift + Tab حرکت رو به عقب داشته باشید تا به همان فیلد برسید.

برای مثال اگر درحال تایپ نام خود هستید و فیلد بعدی را که باید پر کنید ایمیل است، می‌توانید با فشردن کلید Tab به فیلد ایمیل رفته و آن را تایپ کنید.

این روش برای دکمه‌ها نیز کاربرد دارد. اگر شما دکمه تب را فشار داده باشید و توسعه‌دهنده وب درست طراحی کرده باشد، با فشار دادن Enter یا space دکمه عمل خواهد کرد.

اگر در فرمی که پر می‌کنید یک فهرست پایین‌افتادنی وجود دارد که نام کشورها یا اسامی استان‌ها در آن فهرست شده، می‌توانید بعد از آن‌که با دکمه تب به این فهرست رسیدید با تایپ حروف استان یا کشور مورد نظر به آن دسترسی پیدا کنید. برای مثال اگر فهرست پایین‌افتادنی شامل اسامی استان‌ها باشد با تایپ حرف «ت» بسرعت نام «تهران» را خواهید دید.

ترفندی برای جستجوی سریع

باید مطمئن شویم بهترین نتیجه را از جستجوی خود در موتورهای جستجو به‌دست می‌آوریم. اگر نتیجه مورد نظر در میان نتایج یافت‌شده نبود، بهتر است بخش‌های مهم جستجوی خود را درون علامت نقل قول قرار دهید. برای مثال اگر به‌دنبال «ضمیمه کلیک» می‌گردید، درواقع موتور جستجو به‌دنبال صفحه‌هایی است که یا کلمه ضمیمه را در خود دارند یا کلیک یا هر دو. ولی اگر عبارت «ضمیمه کلیک» (همراه علامت نقل قول) را در باکس مربوط تایپ کنید، جستجوگر تنها صفحه‌هایی را نمایش می‌دهد که کلمات ضمیمه و کلیک در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

شاید جالب باشد بدانید بسیاری از کاربران رایانه در جهان هنوز نمی‌دانند بعد از تایپ عبارت مورد نظرشان در فیلد جستجو می‌توانند دکمه Enter را برای آغاز جستجو فشار دهند و نیازی نیست با ماوس روی دکمه جستجو رفته و کلیک کنند.

نصب افزونه‌ و پلاگین‌

هر یک از مرورگرهای موجود در دنیای وب را انتخاب کنیم، افراد بسیاری برای آن وجود دارند که به‌صورت داوطلبانه افزونه‌ها و پلاگین‌ها را برای اضافه کردن به مرورگر توسعه می‌دهند. هر یک از این مرورگرها صدها هزار افزونه دارند که قابلیت‌هایی نظیر نمایش وضعیت و پیش‌بینی هوا در پنجره مرورگر، تغییر رنگ آن و بسیاری عملکردهای جدید را به آن اضافه می‌کنند.

 

 

باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید