تردد در همه محورهای آذربایجان غربی جریان دارد/ بارش مجدد برف از فردا


به گزارش خبرنگار مهر، عبور و مرور وسایط نقلیه در تمامی جاده های آذربایجان غربی با وجود بارش برف در بیشتر محورها و گردنه های آذربایجان غربی  و سفید پوش شدن آنها در جریان بوده و همه نیروهای امدادی از جمله راهداری، پلیس راه، هلال احمر و فوریتهای پزشکی در حالت آماده باش هستند.


بر اساس اعلام مرکز مدیریت راههای آذربایجان غربی هم اکنون مه غلیظ اکثر محورهای ارتباطی کوهستانی جنوب استان از جمله مهاباد را فرا گرفته و منجر به اختلال در تردد شده ولی محورها با انجام عملیات برفروبی باز و امکان تردد وجود دارد. 


مه غلیظ در محورهای جنوبی آذربایجان غربی


مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی صبح شنبه در جریان بازدید از اجرای عملیات راهداری در بزرگراه ارومیه- سرو، گفت: عبور و مرور وسایط نقلیه در تمامی جاده های آذربایجان غربی جریان دارد و انسداد هیچ یک از محورها گزارش نشده است.


خلیل محبت خواه با اعلام اینکه عملیات راهداری در گردنه های ایرانخواه، آواجیق، کله گاوی، کیتکه به شکل متناوب اجرا می شود، افزود: همچنین برفروبی و نمک پاشی برای جلوگیری از یخبندان در گردنه های قره بلاغ، مائین بلاغ انجام می شود.


وی با اعلام اینکه از نیمه شب گذشته جاده های اصلی استان به صورت مرتب برفروبی شده، خطاب به رانندگانی که قصد عبور از محورها و گردنه های برفگیر را دارند، متذکر شد: رعایت سرعت مطمئنه و  استفاده از زنجیر چرخ الزامی است.


۷۵ گروه راهداری در حالت آماده باش هستند


مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تاکید کرد: همچنین به علت مه گرفتگی در محور تکاب- ایرانخواه، جاده های تکاب-دندی و تکاب- مائین بلاغ به دنبال بارش برف و کولاک استفاده از چراغ های مه شکن توصیه می شود.


محبت خواه از اجرای طرح راهداری زمستانی برای حفظ و نگهداری ۱۵ هزار کیلومتر محور ارتباطی در سطح استان خبر داد و گفت: در این راستا ۷۵ گروه برای اجرای عملیات راهداری زمستانی به راهدارخانه ها و محورهای برفگیر آذربایجان غربی اعزام شدند.


وی با اشاره به اینکه ۶۲۳ راهدار به همراه ۴۸۳ دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در ۲۹ راهدارخانه ثابت، ۶ راهدارخانه سیار و محورهای های برف گیر استان مستقر هستند، اعلام کرد: گروه های راهداری تا پانزدهم فروردین ماه سال آینده به شکل شبانه روزی در محورهای ارتباطی و جاده های مواصلاتی خدمت رسانی می کنند.


تا کنون تصادفی در محورهای آذربایجان غربی گزارش نشده است


رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی نیز در این بازدید با بیان اینکه مه غلیظ رفت و آمد در محورهای مواصلاتی جنوب استان را مختل کرده، گفت: این پدیده جوی باعث شده تا شعاع دید به کمتر از ۵۰۰ متر و در برخی مناطق به حدود ۲۰ متر کاهش یابد.


عباس فرمانی اظهار داشت: این در حالی است که خوشبختانه با وجود اینکه از شب گذشته پدیده مه در برخی مناطق جنوبی استان حکمفرما شده تاکنون گزارشی از بروز تصادف رانندگی در محورهای این منطقه دریافت نکرده ایم.


وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در هوای مه آلود دید افقی رانندگان کاهش می یابد باید چراغ مه شکن و احتیاط استفاده کرده و از سمت راست جاده ها حرکت کنند.


آمادگی اورژانس برای امداد رسانی در روزهای سرد سال


رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان غربی نیز در این بازدید از آمادگی اورژانس استان برای امداد زمستانی  خبر داد و گفت: در این راستا طرح امداد زمستانی از ۲۰ آذرماه جاری آغاز شده و تا ۲۱ اسفند ادامه خواهد داشت.


محمدرضا فروتنی گفت: با توجه به افزایش برودت هوا، بارش باران و برف به ویژه در مناطق سردسیر و کوهستانی و افزایش حوادث جاده‌ای در گردنه‌های اصلی، پرتردد، ‌حادثه خیز، ریزش کوه، سقوط بهمن، کاهش زمان رسیدن به بالین بیمار حضور پررنگ نیروهای اورژانس و ارائه خدمات مطلوب فوریت‌های پزشکی ضروری است.


وی کاهش مرگ و میر و معلولیتهای ناشی از حوادث ترافیکی در شهرها و جاده‌ها، ارائه خدمات مطلوب پزشکی به مسافرین و امدادرسانی در زمستان به حادثه دیدگان حوادث ترافیکی و محیطی، افزایش پوشش امداد جاده ای در نقاط برفگیر و حادثه خیز را از اهداف اجرای این طرح دانست.


وی ادامه داد: در این راستا علاوه بر استقرار تمامی آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ ، ‌تمامی پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ نیز در آماده باش کامل قرار دارند. همچنین برنامه ریزی لازم جهت فراخوان نیروهای خارج از شیفت جهت مقابله با شرایط بحرانی در فصل سرما و برف‌ انجام شده است.


رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان غربی  یادآور شد: تدابیر لازم جهت ذخیره مواد غذایی، ‌دارو و وسایل گرمایشی در پایگاه‌های مستقر در گردنه‌های برفگیر انجام شده، بطوریکه پایگاههای امداد و نجات بتواند به عنوان سرپناه در راه ماندگان مورد استفاده قرار گیرند.


بر اساس اعلام مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی بررسی نقشه های پیش یابی نشان دهنده ورود سامانه بارشی جدید از اواخر وقت امروز به استان و بارش برف و باران طی روز آینده یکشنبه دور از انتظار نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید