تحریم ها شکسته شده است/ بازگشت به قبل امکان پذیر نیست

0
6


رئیس جمهور کشورمان گفت: در مسئله هسته ای امروز تحریم ها شکسته و بازگشت به قبل امکان پذیر نیست و تحریمی به صورت قبل صورت نخواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم شریف ایران اظهار کرد: خدمت همه فرزندان این مرز و بوم در سراسر کشور و خارج از کشور شب بخیر عرض کرده و شهادت امام باقر را تسلیت می گوییم. تبریک می گوییم اعیاد قربان و غدیر را و امیدوارم همه بتوانیم از روز پر خیر عرفان استفاده کنیم.

وی افزود: هفته دولت را گرامی می دارم و به شهیدان رجایی و باهنر احترام می کنم، برای همه مسئولان دولت دوازدهم آرزوی موفقیت دارم تا بتوانیم خدمت گزار ملت باشیم که حماسه بزرگ انتخابات را آفرید و دولت در سایه آن حمایت، امروز مشروعیت دارد. از نمایندگان مجلس به خاطر رای بزرگی که به وزرا دادند نیز تشکر می کنم.

روحانی درباره فرآیند انتخاب کابینه و تفاوت دولت دوازدهم و یازدهم گفت: بعد از انتخابت رایزنی را برای کابینه آغاز کردیم. با همه چهره های معروف سیاسی، جناح ها و احزاب مشورت کردیم همه کمک کردند.

دولت دوازدهم با مشورت بیشتر کار خود را آغاز کرده است

وی افزود: در کابینه دوازدهم افرادی هستند که در چهارسال گذشته مستقیم یا غیر مستقیم با آنها کار کردم نیمی از وزرا مسئولیت خود را ادامه می دهند و برخی دیگر از وزرا معاونین وزرای سابق بودند مثل وزیر ارتباطات و اقتصاد برخی دیگر هم یا معاون من بودند یا کسانی بودند که من با آنها در ارتباط بودم. چهارسال پیش با برخی تازه آشنا شده بودیم.

رئیس جمهور ادامه داد: از وزرای دولت یازدهم تشکر می کنم. کار شایسته ای انجام دادند. دولت دوازدهم با مشورت بیشتر کار خود را آغاز کرده و وزرای این دولت به مسیر و راهی که خواهیم رفت آشنا هستند چون بسیاری از کارهای ما تداوم برنامه های قبل است. امروز شرایط بهتری برای خدمت است.

وی گفت: در آغاز دولت یازدهم ما با مشکلات بسیاری مواجه بودیم از جمله تورم و بیکاری بزرگ، رشد منفی و مردم سالها با مذاکرات هسته ای مواجه بودند. گروه هایی می رفتند مذاکره می کردند و بعد قطعنامه ای علیه ملت صادر می شد اما امروز این نگرانی ها کمتر شده است، البته ما هنوز مشکلاتی داریم ولی با اراده قوی تر و آشنایی بیشتر راه را می بینیم. من امروز بسیار امیدوارتر از دولت یازدهم هستم و حتما با مشارکت و حمایت مردم می توانیم مشکلات را حل کنیم.

تحریم ها شکسته و بازگشت به قبل امکان پذیر نیست

رئیس قوه مجریه گفت: نوع مشکلات امروز تفاوت کرده است. در مسئله هسته ای امروز تحریم ها شکسته و بازگشت به قبل امکان پذیر نیست و تحریمی به صورت قبل صورت نخواهد گرفت. نگاه جهانیان به ملت ایران تغییر کرده است. در مسائل اقتصادی و سیاست داخلی و خارجی مردم احساس آرامش می کنند و در کل، جامعه احساس امنیت در زمینه اقتصادی و اجتماعی دارد.

روحانی گفت: برخی مشکلات بیشتر شده است مثل مسئله آب و محیط زیست که باید کارهایی بیشتری برای آن انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما مشکلات نسبت به گذشته کمتر شده است یا خیر؟ گفت: بله؛ وضعیت نسبت به گذشته فرق کرده است. نوع مشکلات و کوچک و بزرگتر شدن مشکلات متفاوت شده است، به طور مثال در بحث هسته ای، زمانی که ما به این مسئله ورود پیدا کردیم، برنامه بر این بود که هرچند ماه یک بار تولید نفتمان کاهش پیدا کند و از طرفی تحریم ها افزایش پیدا می کرد. اما امروز تحریم ها شکسته شده است و امروز بازگشت به زمان تحریم ها علیه ایران دیگر امکان ندارد، امروز ممکن است آمریکاییها تصوراتی داشته باشند اما به هیچ عنوان تحریم ها به صورت قبلی نسبت به ایران برنخواهد گشت، شرایط بین‌المللی نسبت به ایران کاملاً تغییر پیدا کرده و جامعه جهانی نسبت به ما کاملاً متفاوت نگاه می کند و ما امروز بسیاری از مشکلات بزرگ گذشته را پشت سر گذاشته ایم.

رئیس جمهور افزود: مردم ما امروز در مسائل اقتصادی احساس آرامش بیشتری دارند و همچنین در مورد مسائل سیاست خارجی و داخلی نیز به همین ترتیب؛ امروز شاهد احساس امنیت بالاتری در جامعه هستیم. البته نه به مفهوم نظامی و یا هجوم خارجی به کشور بلکه امنیت به معنی عام کلمه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی. مردم احساس آرامش و امنیت بیشتری را دارند و شرایط کاملاً متفاوت شده است.

باید از جوانان بهره برداری شود

وی با بیان اینکه ممکن است برخی از مشکلات ما بیشتر شده باشد ادامه داد: در مسئله آب، روز به روز خشکسالی ها بیشتر می شود که ما باید برای حل آن فکری داشته باشیم، در زمینه محیط زیست برخی از مشکلات را پشت سر گذاشته ایم و ممکن است مشکلات بزرگتری را هم پیش روی داشته باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسیر برای ما روشن است و برای آن برنامه ریزی داشته و خواهیم داشت، بنابراین نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد اما از طرف دیگر امید و تجربه ما بیشتر شده است و مردم ما هم برای کمک آماده تر از گذشته هستند و امروز شرایط کشور از آرامش بیشتری برخوردار است.

روحانی در پاسخ به این پرسش که نظر شما در رابطه با کابینه دولت دوازدهم و جوانتر شدن آن و همچنین حضور بانوان در دولت دوازدهم که برخی منتقدین مواضعی را اتخاذ کرده اند، چیست؟ اظهارداشت: من خوشحالم که جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملاً هم حق با افکار عمومی است، نیروی عظیم و ظرفیت بسیار بزرگی از نیروی انسانی در جامعه ما وجود دارد و قشر جوان ما می تواند تحول بزرگی در کشور بیافریند چرا که اکثر جوانان ما تحصیلکرده هستند و عده ای حتی تحصیلات تکمیلی دانشگاه را نیز پشت سر گذاشته اند بنابراین از ظرفیت علمی خوبی برخوردار هستند و باید از این جوانان بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه من هم نگران این مسئله هستم که چرا گردش نخبگان در کشور با آن سرعتی که انتظار داشتیم پیش نمی رود تأکید کرد: من به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیر حداقل باید دو نفر از جوانان را در سمت های معاونت، مشاور و یا دستیار وزیر قرار دهند و حتماً یکی از خانم ها را هم در یکی از این سه سمت مشابه قرار داده و استفاده کنند. بنابراین ما باید زمینه را برای جوان گرایی و برای اینکه بانوان ما بتوانند از ظرفیت خودشان استفاده کنند مهیا کنیم.

رئیس جمهور گفت: در آخرین مصوبه ای که در این خصوص اعلام شد آمده که ما باید ظرفیت مدیریت را در بخش های دولتی برای بانوان تا ۳۰ درصد افزایش دهیم یعنی ۳۰ درصد مدیران ما در سال آینده از بانوان باشند که این کار شروع شده است. اعتقاد من بر این است که باید در سطوح مدیریتی و در بخش های مختلف فعالیت های مختلف اجتماعی، فرهنگی جامعه از جوانان و بانوان نیز استفاده شود. ما به عنوان نمونه در این نمونه یک جوان را به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب کرده ایم که خوشبختانه مجلس نیز به او رأی اعتماد داد و من هم بسیار امیدوارم که او بتواند بسیار راه گشا باشد، برای نسل جوان ما بتواند اتکای بیشتری به خود داشته باشد و ما بتوانیم در سالهای بعد از وجود جوان ها در سطوح بالای مدیریتی بهره برداری کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز در کابینه ما سه نفر از خانم ها حضور دارند که از افکار و نظرات آنها نیز استفاده می کنیم که قبلا در سمت های مدیریتی و دانشگاهی این سه نفر حضور داشتند، اما معنای استفاده از جوانان و یا بانوان به این معنا نیست که در هیئت وزیران چند نفر هستند چون ما در دستگاه اجرایی یک جامعه بزرگی را داریم و چیزی در حدود سه میلیون نفر کارمند لشگری و کشوری داریم؛ از طرفی نزدیک به دو میلیون نفر هم بازنشسته داریم که در مجموع پنج میلیون نفر می شوند و به همراه خانواده های خود، جمعیت زیادی از جامعه را تشکیل می دهند و وقتی ما می گوییم بخش اجرایی یعنی تمام آن پنج میلیون نفر و دولت تنها آن ۳۰ نفری نیستند که دور میز بیضی به نام هیئت دولت نشسته اند.

باید از اقوام و مذاهب مختلف، بانوان و جوانان استفاده کنیم

وی افزود: ما دلمان می خواهد خانم ها و جوانان در بخش های دیگر نیز فعال باشند، امروز شما می بینید که هم در شورای شهر و هم در مجلس شورای اسلامی، این دو قشر بسیار فعال هستند و همین طور بخش های دیگر و در واقع تمام بخشهایی که به نام نظام جمهوری اسلامی ایران به حساب می آیند. ما باید از اقوام و مذاهب مختلف، بانوان و جوانان استفاده کنیم تا آنها هم بتوانند از ظرفیت های خود در بخش های مدیریتی خدمت برسانند.

رئیس جمهور گفت: اصل بر شایسته سالاری است و نه اینکه اصل بر وابستگی به جناح و یا گروه و یا مذهب خاصی باشد. مصوبه ای که به ۳۰ درصد اشاره کردم نسبت به بانوان است و ابلاغیه رئیس جمهور به وزرا را نسبت به بانوان و جوانان داریم. نسبت به اقوام و مذاهب ما در دولت یازدهم و دوازدهم تأکید زیادداشتیم که از آنها حتما استفاده کنیم و شما می بینید برخی استانداران، فرمانداران و بخشداران و یا حتی معاونین وزرای ما از براداران اهل سنت بودند و هموطن ما بوده و برای ما عزیز هستند و همه ایرانی ها باید از فرصتی که پیش رو دارند بتوانند استفاده کنند.

گاهی اوقات انتقاد ها ممکن است دقیق نباشد

روحانی در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص برخی منتقدین که به شما می گویند برای چیدن کابینه دوازدهم تحت فشار بوده اید و حتی کابینه دوازدهم را به نوعی سهم بندی می خوانند چیست؟  با بیان اینکه از انتقادها استقبال می کنم، گفت: البته گاهی اوقات انتقاد ها ممکن است دقیق نباشد.

وی درباره مطالب مطرح شده در خصوص فشار جناح ها برای انتخاب کابینه اظهار داشت: در خصوص کابینه تحت فشار نبودم، ممکن است جناح ها نظراتی داشتند اما اینکه من به دلیل انتخاب وزیرم مشکلی داشتم یا به خاطر فشار آنها وزیری انتخاب کرده باشم، اینگونه نبود.

رئیس جمهور ادامه داد: با فراکسیون های مجلس صحبت کردم و از آنان مشورت گرفتم، طبیعی است که هر جناحی دوست دارد نزدیکانش در بخش های مختلف فعالیت کنند، اما دولت دوازدهم فراجناحی است و همه مسئولان بلند پایه بخش اجرایی، هم معتدل هستند و هم به اصلاح اعتقاد دارند و ما شایستگی را اصل قرار دادیم.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص دو وزیری که هنوز تعیین تکلیف نشدند (وزیر نیرو و وزیر علوم ) گفت: فردی که برای وزارت علوم مشخص کرده بودم، ۲۴ ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد و در آن فرصت کوتاه نمی توانستم، فردی را انتخاب کنم؛ از طرفی نمی خواستم، دیر به مجلس لیست وزرا را بدهم البته امیدوارم در هفته های اولیه مهر وزرای مد نظر را به مجلس معرفی کنیم.

امیدوارم در دولت دوازدهم هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد

 رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره دیدار اخیر اعضای دولت دوازدهم با مقام معظم رهبری و اینکه ایشان بر کار تیمی تاکید داشتند و این موضوع در برنامه شما هم دیده شد و در اصلاحات ساختاری هم دیده شد. برای دستیابی به این سیستم یکپارچه و دولت هماهنگ چه اموری را در دستور کار دارید؟ گفت: هماهنگی در دولت یک اصل است، مسئولیت مشترک نیز یک اصل برای من است.

وی ادامه داد: ما هر چه هماهنگ تر عمل کنیم، بهترمی توانیم به مردم خدمت کنیم، دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم هماهنگتر خواهد بود، یکی از اصول من برای انتخاب وزرا و معاونین این بود که با هماهنگی بیشتری بتوانیم کار کنیم، البته در دولت قبلی هم ناهماهنگی به آن اندازه ای نبود که در برخی رسانه ها مطرح می شد اما خب ناهماهنگی هایی هم وجود داشت که امیدوارم در دولت دوازدهم هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد.

روحانی تاکید کرد: تصمیمات اساسی در خصوص مسائل اقتصادی دولت در شورای عالی اقتصاد که در دولت یازدهم هم وجود داشت، ادامه خواهد داشت. هر یک از وزرا اختیارات قانونی خود را دارند، اما در بخش اقتصاد، یک هماهنگی سطح بالا نیاز دارد که این هماهنگی توسط خود من انجام خواهد شد. من ۲۰۰ جلسه هماهنگی در طول دولت یازدهم داشتم، در دولت دوازدهم نیز شاید بیشتر در این خصوص جلسه خواهیم داشت، هفته ای دو جلسه برای شورای هماهنگی خواهم گذاشت.

وی ادامه داد: ستاد اقتصاد مقاومتی خواهیم داشت که آن هم برای هماهنگی با بخش خصوصی و سایر دستگاه هاست، این ستاد با اختیاراتی که رهبر معظم انقلاب داده اند، فعالیت می کند. طبق قانون، رئیس جمهوری موارد خاص را به معاونت اقتصادی خود ارایه می دهد.

ادامه دارد…

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید