تبعیض آشکار /فقط راهپیمایی اصلاح طلبان نیاز به مجوز دارد؟

اصل ۲۷ قانون اساسی کشورمان تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. ‏‏ از آنجا که قانون اساسی اصطلاحا یک قانون بالادستی به حساب می‌آید، قوانین بعدی نمی‌توانند آن را نقض یا محدود کنند.

ادامه محدودیت‌ها برای اصلاح‌طلبان

با این وجود طبق آئین‌نامه‌های موجود و عرف سیاسی کشور، برگزاری راهپیمایی احتیاج به اخذ مجوز از فرمانداری شهر مربوطه دارد. این مساله در عمل به شکلی درآمده که حتی برگزاری همایش‌های سیاسی در سالن‌های دربسته هم منوط به اخذ این مجوز شده‌اند.

طی سال‌های اخیر این محدودیت‌ها خصوصا برای اصلاح‌طلبان بیشتر احساس شده‌اند. گذشته از آنکه در ۸ سال دولت‌داری اصولگرایان، تقریبا مجوز برگزاری هیچ تجمع یا همایش سیاسی برای اصلاح‌طلبان صادر نشد، اکنون و با وجود روی کار آمدن دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان نیز این جریان برای برگزاری حتی نشست‌های داخلی خود نیز با مشکلاتی مواجه است.

در آخرین نمونه سازمان دانشجویی بود که برای برگزاری مجمع عمومی خود که یک نشست داخلی به شمار می‌رود مجبور به اخذ مجوز از فرمانداری شد. با وجود اخذ اجازه از نهادهای مختلف و از جمله فرمانداری، حتی نیروی انتظامی هم در ‌‌نهایت با گذاردن چند مامور پلیس جلوی درب سالن محل برگزاری این مجمع، کار را به نحوی پیش برد که برگزاری این برنامه احتیاج به صدور مجوز توسط پلیس امنیت نیز پیدا کند. نهایتا نیز لحظاتی قبل از شروع مراسم با پادرمیانی برخی بزرگان و مسئولین اجازه برگزاری این جلسه داخلی صادر شد.

تبعیض آشکار در وسط پایتخت

با این وجود به نظر می‌رسد که گروه‌های اصولگرا نه تنها برای اخذ مجوز همایش‌ها و میتینگ‌های خود با مشکلی مواجه نیستند، بلکه حتی برای برگزاری راهپیمایی هم مشکلی ندارند. اخیرا کار از این هم فرا‌تر رفته و یک گروه نه چندان شناخته شده طیف تندرو اصولگرا یک راهپیمایی را در مرکز تهران برگزار کرد که حتی برای برگزاری آن یک برگ مجوز هم اخذ نشده بود!

هرچند که برخی از حقوقدانان معتقدند بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری راهپیمایی احتیاج به اخذ مجوز ندارد، اما حداقل می‌توان این مطالبه را داشت که همه در برابر قانون مساوی باشند.

این وضعیت که اصلاح‌طلبان حتی برای برگزاری مجامع داخلی خود هم لازم باشد از هفت‌خان رستم بگذرند و اصولگرایان بدون داشتن مجوز، در شلوغ‌ترین ساعت روز و در پرترافیک‌ترین میدان تهران راهپیمایی برگزار کنند به هیچ وجه با انصاف و عدالت جور در نمی‌آید.

طبیعتا در خصوص برگزاری این راهپیمایی، وزارت کشور و فرمانداری تهران بایستی پاسخگو باشد. هرچند که فرماندار محترم تهران منصوب دولت احمدی‌نژاد بود اما لازم است که اکنون حداقل قانون را به نحو احسن اجرا کند و بین گروه‌های سیاسی مختلف فرق نگذارد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید