»   سلامت روان  »   تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان
۳۰ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۰۸

تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

گفتگوهای ذهنی بی پایان ما با خودمان همان افکار منفی و مثبت ما هستند که تأثیرات آن ها بر وضعیت سلامتی ما امری ثابت شده است. افکار مثبت نه تنها اضطراب را کنترل می کنند بلکه باعث بهبود سلامتی هم می شوند. اما در مقابل، افکار منفی تعادل روحی را بر هم می زنند و چنان اثرات مخربی بر سلامتی دارند که حتی باعث مرگ زودرس می شوند. در ادامه می خواهیم ببینیم تاثیر افکار منفی بر بدن ما چیست؟

۱- افسردگی

تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

شکی نیست که بیماری افسردگی شخص مبتلا را از داشتن یک زندگی رضایت بخش محروم می کند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که افکار منفی می توانند منجر به مرگ زودرس سلول ها و در نتیجه پیری شوند. بخشی از طول عمر یک سلول به ساختار سلولی آن به نام «تلومر» وابسته است که از داده های ژنتیکی محافظت و به تقسیم سلولی کمک می کند. با این حال، با هر بار تقسیم سلولی، تلومر تحلیل می رود و در نهایت به قدری کوچک می شود که سلول می میرد. در پژوهشی که بر روی بیش از ۷ هزار نفر انجام شد، محققان پی بردند تلومر افراد مبتلا به افسردگی به میزان قابل توجهی کوچک تر از افراد شادتر بود.

۲- پرخاشگری

تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

حفظ خونسردی در برابر راننده ای که به ماشین شما زده یا مزاحم تلفنی ای که شما را از خواب شبانه محروم کرده کار ساده ای نیست. اما تحقیقات کالج لندن نشان می دهد پرهیز از پرخاشگری به طول عمر ما اضافه می کند. در حقیقت، افکار خصمانه باعث تحلیل رفتن ساختارهای سلولی یعنی تلومرها و در نتیجه پیری زودرس سلول ها می شوند.

۳- بددلی

بددلی - تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

بددلی یکی دیگر از تاثیر افکار منفی بر بدن ماست. برخی افراد تصور می کنند احساس شک و بی اعتمادی نسبت به انگیزه های دیگران و تردید در برابر هر عقیده ی جدیدی، با بالا رفتن سن تبدیل به امری اجتناب ناپذیر می شود. اما نباید اینطور باشد چون وقتی اجازه می دهید بددلی شما را تحت کنترل خود درآورد، این مسأله سال های طلایی زندگی تان را نابود می کند. طبق تحقیق منتشر شده در نشریه ی Behavioral Medicine، خطر حمله ی قلبی و سکته ی مغزی در مردان بددل بیشتر از مردانی است که کمتر شکاک هستند. ترکیب بددلی / و خصومت تأثیر منفی دو چندانی بر تلومرها دارد. افرادی که بددلی و خصومت زیادی دارند به افسردگی، اشکال پیشرفته ی بیماری های قلبی عروقی و بیماری های متابولیک مبتلا می شوند و در سنین پایین تر از دنیا می روند.

۴- بدبینی

بدبینی - تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

اینکه همیشه منتظر بدترین اتفاق ممکن باشید، نه تنها اطرافیان تان را آزار می دهد بلکه برای سلامتی شما هم مضر است. طی پژوهشی در سال ۲۰۱۴، محققان میزان بدبینی و طول تلومر را در ۹۴۰ مرد بررسی کردند. هر چه مردان بدبین تر بودند، تلومر آن ها کوتاه تر بود. در پژوهش دیگری درباره ی بدبینی و طول تلومر انجام شد، محققان پی بردند بدبینی هم در مردان و هم در زنان باعث صدمه به سلامتی و کوتاه شدن تلومر شده بود و افراد بدبینی که مبتلا به سرطان یا بیماری های قلبی بودند، سرعت رشد بیماری را در آن ها بیشتر بود و در نتیجه زودتر از دنیا رفته بودند.

۵- نشخوار فکری

نشخوارفکری - تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

درگیری فکری در مورد یک اتفاق با تأمل کردن درباره ی آن متفاوت است. تأمل زمانی است که موقعیت ناخوشایندی را تحلیل می کنید تا به جواب بهتری برسید اما وقتی اتفاقی که سال ها پیش رخ داده را بارها و بارها تحلیل می کنید به آن نشخوار فکری می گویند و طبق تحقیقات این کار باعث اضطراب و افسردگی می شود. این افکار عذاب آور منجر به تولید مقدار زیادی هورمون استرس (کورتیزول) و افزایش ضربان قلب می شود. این مسأله وقتی با افسردگی همراه می شود می تواند باعث تحلیل رفتن تلومرها شود.

۶- سرکوب کردن احساسات

سرکوب احساسات - تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

نباید برای همیشه خود را درگیر احساسات تان کنید اما سرکوب کردن آن ها هم باعث تحلیل رفتن تلومرها می شود. طبق تحقیقات، سرکوب احساسات منفی و افکار هم منجر به کوتاه شدن تلومرها می شود. بنابراین باید سعی کنید که از احساسات منفی خود دوری کنید اما در عین حال، آن ها را سرکوب نکنید و بپذیرید.

۷- خیالبافی

خیالبافی - تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان

خیالبافی اگرچه کار بی ضرری به نظر می رسد اما طبق تحقیقات، خیالبافی شما را از زندگی و کار خود دور می کند و از احساس نارضایتی در شما حکایت دارد. این کار هم باعث تحلیل رفتن تلومرها و پیری زودرس می شود.

افکار منفی خود را چطور مدیریت کنیم؟

یوگا، مدیتیشن و انجام ورزش تأثیرات زیادی بر نگرش شما دارد. به علاوه با مراجعه به یک روان درمانگر می توانید از او برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

 

تاثیر افکار منفی بر بدن و در زندگی انسان – روزیاتو

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

علائم فیزیکی استرس و اضطراب شدید روی بدن (Stress and anxiety) اضطراب و استرس یکی از آن بیماری های ناخوشایندی است که اگر خود به آن مبتلا نشده باشید به هیچ عنوان آن را درک نخواهید کرد. حتی اگر این بیماری...
آیا اکثر ساعت‌های روز گذشته، غمگین یا عصبانی بودید و حتی در بخش‌هایی از بدنتان احساس درد کردید؟ ینها بخشی از سوال‌هایی است که موسسه تحقیقاتی گالوپ از بیش از ۱۵۴ هزار نفر از ۱۴۰ کشور جهان پرسیده است. نتایج این...
تاکنون در کشورهایی همچون آمریکا، بیماری‌های عمومی همانند چاقی مفرط سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کرد. اما اخیرا «تنهایی» نیز به جرگه بیماری‌های مسری و همه‌گیر جهانی تبدیل شده است که به‌عنوان خطری جدی برای نوع‌بشر از آن یاد می‌شود. انجمن روانشناسان...
با یک نفر از جنس مخالف آشنا می‌شوید، از همان ابتدای دوستی اشتیاق زیادی برای با هم بودن در وجود هر دو طرفتان هست. شریک عاطفی جدید هر ساعت و هر دقیقه‌ای که بتواند با شما در تماس است از...


  • فیلم سینمایی خانه دختر